Kadaň padla po sympatickém výkonu v Jihlavě

Jindřich Poledna | 15.12.2014 | |

Domácí tým se ujal vedení na konci první třetiny, když využil přesilovou hru při vyloučení Karla Tona. Druhá třetina dopadla bez branek a góly padaly hned na začátku poslední třetiny. V čase 40:19 padla smolná branka pro severočeský tým, avšak Kadaň po dalších 19 sekundách snížila na 2:1 brankou Martina Šagáta. Dukla si však již svůj hubený náskok pohlídala, a tak Kadaň odjíždí z Vysočiny po sympatickém výkonu s prázdnou.

35.kolo, pondělí 15.12.2014
HC Dukla Jihlava - Sportovní klub Kadaň  2:1  (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 19. Matai (Čachotský, Zeman), 41. Diviš (Dundáček) – 41. Šagát (Kůs, Opalek). Rozhodčí: René Trombík – Karel Lukš, Jiří Novák. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1084. Střely na branku: 39:26. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC Dukla Jihlava: Kacetl – Štebih, Kaláb, Schejbal, Čáp, Dobrovolný, Dundáček, Grman – Diviš, Zeman, Čachotský – Seman, Melenovský, Důras – Prokš, Půhoný, Matai – Mikeš, Kuřítko, Březina
Sportovní klub Kadaň: Mouček – Šulák, Mrázek, Opalek, Mazanec, Trefný, Szathmáry, Černý – Račuk, Charousek, Ton – Müller, Kůs, Šagát – Hlava, Hejcman, Chrpa – Hammerbauer, Lenhert

Zdálo se, že úvod první třetiny zápasu pětatřicátého kola mezi Duklou a Kadaní předznamenal celou první část. Jihlava se tlačila před branku, ale Mouček se úvodním zákrokem chytil a rozchytal se do výborného výkonu. Po mele před jeho brankou mu Březina nechtěně srazil helmu a po vyhraném jihlavském buly následovala první přesilovka domácích za faul Opalka. Domácí zdatně kombinovali, Štebihovu ránu odraženou od zadního mantinelu netrefil před brankou ani Matai ani Dobrovolný a celou povedenou akci zakončil Čachotský, jenž si sjel z pravého kruhu před branku, kde neprostřelil gólmana. Již v plném počtu hráčů se po chytré přihrávce Semana zpoza branky neprosadil Melenovský. Pohlednou individuální akci předvedl minutu poté Půhoný, který se po průniku dostal až k levé tyči, tam i díky menšímu postrčení beka nestačil zasunout kotouč do branky a odražený puk po střele Mataie z mezikruží skončil v lapačce Moučka. Na druhé straně zahrozil tvrdou střelou od modré Opalek, Kacetl na poslední chvíli jistě zasáhl levým betonem.

Kadaň vyrážela hlavně do rychlých útoků. Jeden takový zastavila červenožlutá pětice ve středním pásmu, rychlý kontr předvedl Matai a z levé strany mířil dělovkou těsně nad. Také při druhé početní výhodě měla Dukla šance. Gólman Severočechů stačil zlikvidovat ránu Diviše od modré i dorážku Schejbala z předbrankového prostoru. Vypadalo to, že červenožlutí svůj souboj v první třetině s Moučkem prohrají, protože Čachotský se sice výborně proháčkoval až k jeho pravé tyči, zvednout puk nad ležícího gólmana nicméně nestihl, neboť byl faulován Tonem. Toto oslabení již bylo Kadaňským osudné. Kapitán domácích Čachotský napřáhl z pravého kruhu, jeho střelu srazili hosté k Jakubu Mataiovi, ten z místa mezi kruhy napřáhl a trefil se nad lapačku brankáře.

Také druhou periodu začala Jihlava aktivně. Důras vystihl špatnou rozehrávku hostů, sjel si na střed a vystřelil, jenže do jeho pokusu vložil hůl Mazanec a puk tak vůbec nešel na branku. Když se Kadaň ubránila oslabení, sama poté v přesilovce zahrozila. Šulák šťastně zastavil kus černé gumy na modré, krátce na to vypálil a střele nezamezil ani obětavý pád Čápa, nicméně puk mířil těsně vedle. Minutu po polovině zápasu mohli hokejisté v černém vyrovnat. Mazanec vypálil od modré, puk se od zadního mantinelu odrazil k levé tyči Kacetla, kde stál zcela volný Šagát, ale fantastický rozklek domácího muže v masce zamezil srovnání. Neprosadil se ani Hejcman individuálním průnikem a následnou střelou jdoucí těsně nad branku. Aby Mouček nevypadl z tempa, předvedla Jihlava pohlednou kombinaci. Čachotský našel na vrcholu pravého kruhu Štebiha, ten si sjel blíže středu a jeho pokus na vzdálenější tyč nechal vyniknout lapačku strážce kadaňské svatyně. Hrál se hokej nahoru dolu, Šagát vyzval střelou z pravé strany k teči Račuka, leč dvaadvacetiletý forvard poslal kotouč vedle tyčky. V závěru periody byly k vidění ještě dvě šance. Po střele Tona zprava to v ochozech jen zahučelo, zblokovaný puk těsně minul branku, na druhé straně našel Melenovský před brankou Semana, ale ani on nezměnil stav, střelu do pravého dolního rohu vytěsnila nastavená hokejka beka hostí.

Když po devatenácti vteřinách třetí části Richard Diviš gól, zdálo se, že se domácím bude dýchat lépe. Dundáček našel jihlavského útočníka ve středním pásmu, ten ihned po přejetí útočné modrý vypálil a puk překvapivě zaplul k pravé dolní tyči branky. Jenže za dalších devatenáct vteřin se hosté dotáhli na rozdíl gólu. Hned tři hráči Dukly sjeli do rohu proti dvěma kadaňským hokejistům, čehož využil Kůs, našel před brankou volného Martina Šagáta a bývalý ústecký ostrostřelec se nemýlil. A začalo velké drama. Březina mohl domácím vrátit náskok, zblízka po výborném pasu Moučka nepřelstil. Také Marek Račuk si mohl jen zoufale povzdechnout, protože po chybě domácí defenzívy najížděl z levé strany na jihlavskou svatyni, které orazítkoval levou tyč. Své vedení mohli hokejisté z Krajského města navýšit ve dvou přesilovkách, toliko nebezpečno před brankou Kadaně nebylo. Čachotský z pravého kruhu orazítkoval pouze vyrážečku gólmana a Čápova tečovaná střela prošla těsně vedle brankové konstrukce.

Sedm minut před koncem vylákal bek Trefný gólmana Jihlavských z brány a poslal kotouč před volnou klec, kde jej zpacifikovali beci v červenožlutých dresech. Kadaň se drala do zakončení, Jihlava se jala bránit hubený náskok a udržela jej i proti Charouskově střele, kterou Kacetl našel ve výstroji i přes špatný výhled v podobě několika hráčů před sebou. V závěru zápasu ještě zkusili Severočeši odvolat gólmana a zkusit vyrovnat při hře v šesti, ale tři body již domácím nesebrali. Duklu tak dělí ve vyrovnané tabulce od svého dnešního soupeře už pouze tři body.

Tomáš Lysý

Jaroslav Beck (SK Kadaň): Možná i kvůli většímu počtu improvizací v naší sestavě, než by bylo zdrávo, jsme koukali na první třetinu tak trošku z autobusu. Věřili jsme, že náš výkon bude od začátku lepší, ale právě od začátku byli lepší domácí. A to jednoznačně. Nás podržel gólman Mouček a těžko jsme se pak vraceli do zápasu. Nebylo to optimální, ale alespoň trošku jsme se zápas snažili udělat zajímavým a zdramatizovat ho, což se nám v závěru podařilo. Čeká nás dost práce, protože již podruhé v krátké době se nám protočily všechny tři lajny, a musíme tuto sestavu dát dohromady. Tak nějak se s tím ale musíme srovnat a musíme se připravit na další tři zápasy. Domácím blahopřeji ke třem bodům.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Udělali jsme dnes všechno pro to, abychom získali tři body. Už vstup do utkání tomu napovídal. První třetina byla z naší strany výborná, i díky gólmanovi Moučkovi bylo skóre pouze takové, jaké bylo, a držel hosty nad vodou. Ve druhé třetině jsme malinko polevili a Kadaň se toho díky svým zkušeným hráčům snažila využít, ale gól jsme nedostali, což pro nás bylo dobře. V první minutě třetí třetiny jsme odskočili na 2:0, jenže přišla nepochopitelná chyba v našem obranném pásmu. Čtyři naši hráči se utáhli na jednoho hráče s kotoučem, soupeřovi vyplavali před brankou tři hráči a zkušeně toho využili. Jak říkal kolega, Kadaň zápas zdramatizovala, my jsme si to ale pohlídali a tři body máme zaslouženě doma.