Jaroslav Kůs: „V áčku jsem rychlejší gól nedal.“

Libor Kult | 07.11.2017 | |

Jaroslav Kůs: „V áčku jsem rychlejší gól nedal.“

K a d a ň - Trhači zakončili úvodní část WSM Ligy před první reprezentační přestávkou domácím duelem s Benátkami nad Jizerou, který i přes rychlý gól už po jedenácti vteřinách nakonec ztratili v závěrečných sedmi minutách. „Tuhle porážku beru na sebe, třetí gól Benátek jde za mnou a žralo mě to celé volno,“ ohlíží se Jaroslav Kůs, jenž byl autorem již zmíněné úvodní trefy. Ta je momentálně nejrychlejší v právě probíhajícím ročníku druhé nejvyšší soutěže.

 

Zkušený útočník se k mužstvu připojil podobně jako trenérská dvojice Jiří Čelanský – Miroslav Buchal až v rozehrané základní části, gól do sítě farmy libereckých Bílých Tygrů znamenal pro Jaroslava Kůse premiérový zásah v jedenáctém letošním startu. „Když nad tím tak přemýšlím, mezi dospělými jsem nikdy rychlejší gól nedal,“ loví v paměti.

„Ze žákovských kategorií si pamatuju nějaké útržky, že jsme se domlouvali, jak pojedeme hned po buly dopředu, ale už nevím, jestli to někdy skončilo takhle rychlým gólem,“ vypráví dále a jedním dechem hovoří o gólu do sítě Středočechů. „Máme nějaký signál po buly. Sice jsme nebyli na kotouči, ale obránce zazmatkoval a já se dostal v levém rohu útočného pásma k puku,“ přibližuje.

„Viděl jsem, že před brankou nikdo od nás není, ale stejně jsem to zkusil. Teď je móda á la Crosby, který dává góly i zpoza branky. Měl jsem i trochu štěstí, ale vyšlo to,“ přibližuje. Bohužel dobře odstartovaný duel k bodům nevedl, protože hosté ještě do přestávky vyrovnali a v poslední minutě prostředního dějství přidali druhý zásah.

Na ten ještě zareagoval Darek Hejcman, ovšem Benátečtí skórovali v závěru 53. minuty potřetí, což se ukázalo jako klíčové. „Po prvním gólu jsme byli lepší, hráli jsme i nějaké přesilovky, jenže nejsme schopní přidat druhý gól, abychom odskočili a byli delší dobu v klidu,“ žehrá především na koncovku, jejíž vinou mají Trhači nejméně produktivní ofenzivu v celé soutěži.

Právě zakončení považuje Jaroslav Kůs za jednu z hlavních příčin současného postavení Trhačů a pouhých tří vítězství. „Je pravda, že moc gólů nedáváme,“ přitakává. „Posledních sedm utkání jsme až na výjimky odehráli slušně, jenže v posledních pěti deseti minutách uděláme hrubky, která nás ty zápasy stojí,“ rekapituluje a nešetří ani sebekritikou. „Teď s Benátkama jsem tu chybu udělal já a celou dobu mě to žralo, protože výhra před pauzou by se nám hodila a mohla by nás nakopnout,“ domnívá se.

Sedmadvacetiletý centr je rád, že souboje ztracené v závěrečných minutách nezanechávají za týmu hlubší stopy. „Není to psychicky jednoduché, ale asi pomáhá, že máme mladý tým. Kluci se v tom tolik nebabrají, což by možná někdy neškodilo, ale na druhou stranu na nás není žádná deka. Mužstvo má zdravého ducha,“ hlásí.

Navíc se podle Jaroslava Kůse daří stále víc věcí z tréninků přenášet do zápasů. „Noví trenéři trochu pozměnili hru a stále víc se v utkáních objevují prvky, které trénujeme,“ pochvaluje si s tím, že cenné rady dává také nový člen trenérského štábu Petr Klíma. „Trochu jsem doufal, že by nás jeho přítomnost mohla zvednout i výsledkově, ale to se zatím nepovedlo,“ mrzí jej.

Kadaňský odchovanec a majitel prstenu za vítězství ve Stanleyově poháru 1990 s Edmontonem se k mužstvu připojil nedávno. „Když přišel poprvé do kabiny, bylo znát, že je to obrovská persona. I na tréninku se všichni snažili ještě o něco víc než předtím,“ usmívá se. „Hlavně v zakončení by nám mohl předat spoustu zkušeností, které by určitě přivítali i kdekoliv jinde v Čechách, vždyť odehrál několik set zápasů v NHL a dal v ní několik set gólů,“ upozorňuje.

A co konkrétně poradil Petr Klíma přímo Jaroslavu Kůsovi? „Bavíme se hlavně o přesilovkách. Kde by měl kdo stát,“ prozrazuje majitel pěti letošních kanadských bodů. „U nás není moc hráčů, kteří umí vystřelil z voleje, což Petr Klíma uměl a pořád umí. S každým si tyká a má parádní přístup. Dokáže pomoct s detaily, které ve finále posouvají hráče výš a výš,“ připojuje ještě.

Trhači se sejdou k tréninku znovu ve středu a začnou se chystat duel ve Frýdku-Místku. „V neděli jsme měli volno jako vždycky, pak byl až v úterý odpoledne dobrovolný led. Ve středu začneme s normální přípravou, což je super, protože člověk napoprvé i po krátkém volnu funí,“ culí se. „Máme tam i nějaké dvoufázové tréninky,“ naznačuje plán.

Jaroslav Kůs odpočíval během volna z části také slavnostně. „Přítelkyně měla narozeniny, tak jsme si v neděli zašli na večeři v Praze a vrátili se v pondělí. Pak jsem normálně odpočíval a snažil se na hokej nemyslet. Prostě jsem si udělal pohodu. Teď kvalitně potrénujeme a věřím, že začneme minimálně bodovat,“ uzavírá.

 
 


Generální partneři

© 2018 Sportovní klub Kadaň, a.s. & eSports.cz s.r.o. | ODM