Není nutné se příliš obléci, bude horko!

Míša Sládková | 02.12.2004 | |

Není pochyb, že v sobotu se v Kadani sehraje utkání se zvláštní atmosférou. Proti sobě budou stát týmy, které o své místo v elitní osmičce musí tvrdě bojovat. V tabulce si doslova dýchají na záda. Dělí je od sebe pouhé tři body. V 17:00 začne bitva o každý centimetr ledové plochy. Bude skutečně horko!

Historie klubu

Málokdo ví, že Berounští medvědi nebyli vždy tak chlupatí a dokonce měli na krku hřívu. Byli totiž lvy. Hokejový klub Český lev Beroun byl založen roku 1933. Ve městě mu konkuroval ještě Sokol, ale všechny spory se vyřešily sloučením na TJ Lokomotivu Beroun. Proměna v poslední šelmu proběhla roku 1996, kdy klub začal nosit jméno HC Berounští medvědi. Jako většina týmů i Beroun začínal na okresní úrovni. Šest let po otevření stadionu, tedy v roce 1977, se podařilo mužstvu vybojoval 2. NHL. Nadšení z postupu je neopustilo a heslem týmu by se dalo označit „když to šlo výš, proč ne ještě výš“. Postup o další příčku trval jen dvě sezóny. Zlomovým ročníkem byl jednoznačně ročník 1992/3. V tomto roce se splnil sen všech berounských fanoušků. Medvědi se dostali na seznam týmů první ligy.

Vzájemná statistika zápasů

Zvířecí síla dělá kadaňským hokejistům velké potíže. Tři body si z utkání severočeský tým neodnesl již dlouho. V minulém ročníku se zkřížily hokejky mezi těmito dvěma týmy čtyřikrát. Celou bodovou odměnu si Kadaň ale neodvezla. Nejprve se představila berounskému publiku. A udělala jim radost, prohrála 3:1. Doma se snažila pro své fanoušky udělat totéž, ale ani tentokrát to nevyšlo. Domácí podlehli 2:3. O tom, že hrát venku Berounu nevadí, přesvědčil tým hned v dalším střetnutí. Rozmetl Kadaň 5:0. Nehezká bilance vzájemných soubojů se o něco málo zvedla v posledním zápase sezóny. V Berouně se sehrálo vyrovnané utkání, což potvrzoval i stav. Utkání skončilo 2:2. Letos se týmy chystají na třetí klání. V prvním se rozhodovalo až v nastaveném čase. Po základní hrací době měla na kontě obě mužstva tři branky. V prodloužení stálo štěstí na straně Berounu – 4:3. V prozatím posledním střetnutí Beroun Kadani nic nedaroval. Brzy odskočil o dvě branky a do konce první třetiny se mu podařilo zvýšit na 3:0. V druhé třetině se podařilo černožlutým vstřelit branku, ale k ničemu dalšímu již ze strany Kadaňských nedošlo. V závěrečné třetině už Beroun pouze ukázal, že byl v tento den jediným možným vítězem. Vyhrál 4:1.

Poslední zápas Berounu

Budějovice se porazit dají, tak proč ne zrovna my, říkali si Berounští před svým posledním utkáním. Do úvodní dvacetiminutovky se vrhli skutečně neohroženě. S vedoucím týmem tabulky se dlouho přetahovali o vedení. Po první třetině byl stav vyrovnaný 2:2. V druhé třetině začaly Budějovice před berounskou brankou pořádně zatápět. Chvíli se dalo tlaku odolat, ale bylo pouze otázkou času, kdy se puk za záda strážce svatyně nakonec dostane. Ta chvíle přišla tři minuty před sirénou. Vcházet do posledního dějství s rozdílem jednoho gólu ještě neznamená konec. To si Medvědi dobře uvědomovali. Vytvořili si mnoho šancí, ale zůstalo pouze u nich. Budějovice si poté už jen jistily vítězství brankou na 4:2.

Aktuální stav kádru

Medvědi se ještě k zimnímu spánku uložit nemohou. A rozhodně ne v sobotním zápase. Půjde totiž o střet dvou týmů, které si šlapou na paty. Beroun si hoví na sedmé pozici v tabulce I. ligy se čtyřiceti body. Z berounských hráčů donutil nejvíce brankářů ohlížet se za pukem za svá záda Ladislav Slížek 23 (10+13). Druhou příčku si drží s malým náskokem Jiří Novotný 18 (8+10) a o jeden bod méně má Petr Horčička 17 (8+9). Nejproduktivnějším obráncem je Filip Vaněček 10 (3+7). Podle fanoušků se tým může opřít o oba gólmany. V anketní otázce, který z brankářů odvádí lepší práci vyhrává s odřenýma ušima Tomáš Pöpperle před svým kolegou Miroslavem Kopřivou.

Sestavy z posledních utkání:

Beroun: Kopřiva - Hořava, Vaněček, Holub, Ovčačík, Filip, Braniš, Kasík, Kašák - Besser, Kukla, Tvrzník - Pabiška, Křesťan, Eiselt - Horčička, Slížek, Novotný - Jelínek, Šinágl, Borovanský.

Kadaň: Hübl (26. Jež) - Hlavatý, Klaus, Meňhart, Pospíšil, Staněk, Vobořil - Bednařík, Derfler, Hlusička, Jabrocký, Kajer, Kreutzman, Kuchler, Pelán, Vojtěch Polák, Polanský, Tvrdek, Žák.