Zápas se Slavií rozhodlo posledních dvacet vteřin

Sabina Nováková | 07.12.2019 | |

S l a v i a / K a d a ň - Trhači v rámci posledního zápasu první části Chance ligy, tedy 30. kola, putovali na led pražské Slavie. Přestože domácí celek šel do vedení jako první, Kadaňští dokázali do několika vteřin zareagovat snížením. Následně si Slavia vytvořila dvougólové vedení, i to ale Trhači během necelých tří minut smazali. Co již smazat nedokázali, byla branka trestající vyloučení jednoho z kadaňských hráčů vstřelená sedm vteřin do konce.

30.kolo, sobota 7.12.2019
HC Slavia Praha - Sportovní klub Kadaň  4:3  (1:1, 2:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 10. Vrdlovec (Vlček, Doležal), 24. Vlček, 33. Vampola (Šmerha, Ondráček), 60. J. Novák (Kubík, Ondráček) – 10. Wojnar (Dubský, L. Chalupa), 43. Zeman, 45. Homer (Kůs). Rozhodčí: Petružálek, Jechoutek – Beneš, Janíček. Vyloučení: 11:7, navíc Kučný (SLA) a Čech (KAD) 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 805. Střely na branku: 45:21. Zblokované střely: 14:6. Vhazování: 41:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3..
HC Slavia Praha: Málek – Duda, J. Novák, Hořava, Barák, Kučný, Hejda, Antoš – Vampola, Pacovský, Doležal – Vrdlovec, Vlček, Brož – Kubík, Kuťák, Hotěk – Furch, Ondráček, Šmerha.
Sportovní klub Kadaň: Neužil – Trefný, D. Novák, L. Chalupa, Zeman, Foltýn, Eliáš, Procházka – M. Zabloudil, Kůs, Wágner – Michnáč, Žolobov, Z. Zabloudil – Homer, Rindoš, Čech – Wojnar, Dubský.

Hokejisté Slavie již nějakou dobu mají místo v nejlepší osmičce základní části Chance ligy jisté, body do další části sezóny se však počítají beze zbytku, a tak i sobotní duel proti Kadani nebyl o nic méně důležitější než kterýkoli jiný.

Utkání proti poslednímu týmu soutěže začalo poměrně klidným hokejem z obou stran, přesto to byli svěřenci Miloše Říhy, kteří udávali tempo hry. Brankář hostů Neužil musel čelit například příležitostem Doležala či Ondráčka, úvodnímu tlaku ale odolával.

To platilo jen do 10. minuty, kdy se šichty na ledě ujala druhá slávistická formace a ukázala, kdo je na ledě pánem. Doležal předložil puk Vlčkovi, jenž krásnou žabkou poslal přihrávku do jízdy Danielu Vrdlovcovi – ten se šikovně zbavil obránce a přesnou střelou do pravé šibenice otevřel skóre – 1:0.

Jak rychle dokázali sešívaní při vstřelené brance založit útočnou akci a skórovat, tak dlouho trvalo Kadani, aby odpověděla. Hosté puk rychle prokombinovali do útočného pásma a rychlým švihem Jakuba Wojnara vyrovnali na 1:1. Roman Málek neměl na jeho střelu nárok.

Ve zbytku úvodní dvacetiminutovky nijak atraktivní hokej k vidění nebyl. Spíše než přesné střely po bezchybných kombinacích se oba týmy jako by rozehrávaly a hledaly. V jedné z větších šancí se v 17. zjevil hostující Kůs, ovšem prudkým pokusem z prostoru mezikruží si na pozorného Málka nepřišel.

Do druhé třetiny už vstoupili s větším elánem a především pak pukem na hokejce slávisté a jednoznačně diktovali, kde se bude hrát. Kubík se svojí individuální akcí ještě neuspěl, o minutu později však skončila na led opět druhá lajna domácích a znovu dokázala rozradostnit domácí publikum.

Byl to Filip Vlček, jenž se ve 24. minutě po vyhraném osobním souboji zmocnil u mantinelu kotouče a rychlým nahozením z uctivé vzdálenosti překvapil Neužila i dost možná své spoluhráče. Tak či onak nedokázal brankář Kadaně na jeho pokus zareagovat – sešívaní se opět ujali vedení.

Možnost navýšit vedení svěřenců Miloše Říhy měl k dispozici v 26. minutě Jiří Doležal a o čtyři minuty později z trestného střílení Ondráček, avšak ani jeden se do gólových statistik nezapsal. Radovat se ale společně mohli ve 33. minutě po tlaku prvního útoku. Střelu od modré v chumlu hráčů nejrychleji našel Petr Vampola a uklidil puk do sítě – 3:1.

Zatímco ve druhé třetině byli pány ledu slávisté, v závěrečném dějství si oba týmy role prohodily. Kadaň vyburcoval ve 42. minutě bitkou s Jiřím Kučným hostující Štěpán Čech a jeho snažení, jakkoliv rezultovalo v desetiminutový osobní trest, neslo ovoce. Po necelé půl minutě si totiž sešívaní nepohlídali obránce Denise Zemana, jenž se z pravého kruhu nemýlil – 2:3.

Situace se pro tým z Vršovic zkomplikovala o minutu později, když byl vyloučen Doležal a domácí museli do čtyř. Proti střele kapitána Trhačů Trefného ještě Málek stačil, ale ve 45. minutě Kadaň rychle přenesla hru dopředu a vyrovnala – zřejmě s pomocí jednoho ze slávistů dostal puk do branky David Homer.

Bohužel sešívaným se nevedlo ani ve zbytku třetí třetiny. Srážela je především častá vyloučení, kvůli kterým museli dlouhé vteřiny trávit v obranném pásmu. Klíčovou práci při tom odváděl Roman Málek, jenž se vyznamenal především v 55. minutě proti gólovce Žolobova – ten vystihl nepřesnou rozehrávku a pouze Málkův skvělý zákrok uchránil domácí od inkasované branky.

Početní nevýhody se ale domácím podařilo ubránit, dokonce si v závěru jedné i zaútočili. Své hokejové umění dal na obdiv Petr Vampola, ale zamícháním a rychlou střelou Neužila nepřekonal. Stejný hráč neprostřelil gólmana Trhačů ani při úniku v poslední minutě.

Dlouho však sešívaní smutnit nemuseli. Devatenáct sekund před koncem byl vyloučen za hákování vyloučen Homer, domácí si vzdali oddechový čas a definitivně rozhodli. Kubík nahrál puk na modrou, kde k dělovce napřáhnul kapitán Jan Novák a prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Sešívaní tak po dramatickém průběhu nakonec urvali v posledním zápase základní části letošní sezóny vítězství 4:3 a připsali si tři body.

Šimon Rogner

Miloš Říha (HC Slavia Praha): „S první třetinou jsem absolutně nespokojený. Kadaň hrála na tři útoky a chtěli jsme ji zmáčknout, což se nám nepovedlo. Od druhé části jsme hráli také na tři formace, kdy jsme byli jednoznačně lepší a odehráli jsme prostřední dějství velice dobře. Do třetí dvacetiminutovky jsme vstoupili vlažněji a byli jsme za to po zásluze potrestáni. Znervózněli jsme. Následně byly šance na obou stranách, ale v závěru při přesilové hře jsem cítil, že utkání zvládneme. Jsem rád, že se to podařilo.“

Tomáš Hamara (SK Trhači Kadaň): „Do utkání jsme vstoupili vlažně. Byli jsme pod velkým tlakem, ze kterého jsme dostali gól. Z protiútoku jsme se štěstím vyrovnali a hru jsme taktéž srovnali. Nechápu náš vstup do druhé perody, byli jsme odevzdaní a nechtěli jsme vůbec hrát. Dostali jsme dva góly, ale mohli jsme jich inkasovat daleko více. Znovu jsme se štěstím vyrovnali na 3:3, ale Slavia nás přehrávala a zasloužila si vyhrát.“