Předvánoční nadílku zpečetil gól do prázdné svatyně

Katka Hodková | 26.10.2005 | |

Ve středečním utkání se proti sobě postavily dva celky z druhého konce tabulky. Vyhrát mohl kdokoli. Kometa Brno se však zpočátku musela vypořádat s handicapem, protože fanoušci vytvořili Kadani v první třetině příznivou atmosféru. Jenže Moravané klopýtali jen prvních deset minut a pak se jako hvězda na nebi objevil David Appel, který řádil po zbytek utkání a trápil domácí obránce. Kadaň se v první třetině přesvědčila, že hokejové štěstí občas znenadání přeskočí na soupeře a zdánlivě vyhraný zápas se rychle otočí v boj o vyrovnání. Kometa si nakonec uhájila těsný výsledek, i když diváci viděli po gólové smršti ještě nespočet promarněných šancí na obou stranách včetně několika samostatných nájezdů.

16.kolo, středa 26.10.2005
Sportovní klub Kadaň - HC Kometa Brno  2:4  (2:3, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 5.Švík (Postl), 10.Kajer (Švejda, Tauš) - 13.Appel (Kruliš, Staněk), 14.Meluzín (Kališ, Brančík), 17.Appel (Barus, Staněk), 60.Černý (Meluzín). Rozhodčí: Pešina - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 610. Střely na branku: 34:29. Průběh utkání: 2:0, 2:4.
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Meňhart, Vobořil, Hlubuček, Plaček, Zajíček, Hlavatý, Čuj, Lašek, Tvrdek, Oliverius, Kajer, Hlusička, Švík, Postl, Riečirar, Derfler, Hahn, Švejda, Tauš, Zaťovič.
HC Kometa Brno: Maláč - Kališ, Lhotský, Vyrůbalík, Kruliš, Karlíček, Chvojka, Burgoň, Říha, Brančík, Černý, Staněk, Barus, Appel, Mračka, Bařica, Meluzín, Hájek, Hubáček.

První třetina: Kadaň se přesvědčila, že štěstí bývá vrtkavé

Kadaň i Kometa předvedly hned zkraje utkání vlažný hokej. Domácí se však na vlastním ledě otrkali jako první a proháněli Brno ve středním pásmu. V páté minutě přišel zlom. Kadaňský forvard Postl najel do mezikruží a na Maláče vyslal prudkou střelu. Kotouč orazítkoval tyč a odrazil se přímo na hokejku Honzy Švíka, který touš dorazil z úhlu do branky. Severočeši se ujali vedení 1:0. Kometa se okamžitě pokusila o protiútok. V sedmé minutě se domácí vrhli v euforii do útoku, ale před Maláčem přišli o puk a pak už jen marně doháněli Appela, který zůstal osamocen v půlce kluziště a spolu se Staňkem předvedl ukázkovou kombinaci. Hübl však proti jejich nájezdu roztáhl pavoučí sítě a střelu pokryl. Kotouč rozehrál a Postl si s ním prokličkoval ve středním pásmu a ujel brněnské obraně. Prudká střela šla kolmo k Maláčovi a ten ji bez problémů ukryl mezi betony.

V 10. minutě se domácí útočník Švejda zoufale motal v kruhu před Maláčem a marně hledal spoluhráče. Nakonec poslal puk rovnoběžně s modrou čarou přímo na hokejku řítícího se Miloše Kajera. Kapitán Kadaně střelu nadzvedl a puk následně šktrl o Maláčovo rameno a profičel do branky. Domácí zvýšili náskok na 2:0. Hosté neměli jednoduchou situaci, protože hned po druhém inkasovaném gólu se museli bránit ve čtyřech. Po návratu Brančíka z trestné lavice však David Appel zahájil královskou jízdu. Brněnský útočník si po asistenci Kruliše proklestil cestu do mezikruží, odkud příklepem poslal puk na branku. Kotouč se zachoval stejně jako u Maláče - škrtnul Hüblovi o rameno a svezl se do sítě. Kometa snížila odstup na 2:1.

Neuplynula ani minuta a domácí si pěkně zavařili. Postl za hákování vyfasoval menší dvouminutový trest. Moravané přesilovku stoprocentně zužitkovali. Roman Meluzín se štěstím prostřelil Hübla téměř ze slepého střeleckého úhlu. Kadaňský brankář se sice přitáhl k levé tyči, ale puk má občas vlastní hlavu a našel si nepatrnou skulinu ve výstroji. Kometa se po vyrovnávací brance na 2:2 vrátila do pohody a začala si diktovat tempo. V 17. minutě si domácí po neúspěšné akci před Maláčem znovu nepohlídali osamělého Davida Appela a "brněnské tornádo" si vychutnalo samosttaný nájezd i s pomyslnou třešinkou na dortu v podobě vedoucího gólu - 2:3.

Druhá třetina: Samostatné nájezdy vyšuměly do ztracena

Severočeši se po nástupu hned pustili do boje. Tvrdek se v individuální akci snažil překonat Maláče, ale brněnský gólman ho do své svatyně nepustil ani na krok. Domácí následně promarnili i přesilovku, přestože na ledě znovu řádil první útok. Ve 24. minutě se ke slovu přihlásil opět Appel. Sám se řítil na kadaňskou jedničku, ale Hübl si ho tentokrát dokázal ohlídat a vytlačil střelu do ochranné sítě. Ve 31. minutě nařídil hlavní rozhodčí za faul Kadaně na modré čáře trestný nájezd. Nelehkého úkolu se zhostil Appel, ale za mohutných protestů domácího publika se nedokázal zkoncentrovat a na poslední chvíli nestačil před Hüblem zvednout puk.

Dlouhé minuty pak uplynuly v sevření, kdy Kometa držela Severočechy za jejich brankou a zdržovala hru. Kadaňskému bekovi Meňhartovi se podařilo puk vyhodit z pásma jedině tak, že ho poslal mezi diváky. Hosté zvýšili tempo a domáíc chvílemi vůbec nestíhali. Toho využil Staněk, aby projel mezi třemi obránci a ještě se pokusil propasírovat touš za Hüblova záda. Dvě minuty před sirénou prosvištěl kluzištěm znovu skoro sám brněnský forvard Appel a jen díky dvěma obráncům, kteří ho za minutu dvanáct vytlačili, se nedostal k zakončení. Třetinu uzavřela střela kadaňského Plačka, kterou z otočky vypálil na Maláče od modré.

Třetí třetina: Kadaň zoufale bojovala o remízu

V poslední dvacetiminutovce měl brankář Maláč hodně práce. Hned v začátku ukryl v lapačce další dělovku od Plačka a vzápětí musel svému týmu pomáhat v oslabení. Domácí vyslali na přesilovku první lajnu, která rozvířila klidné vody. Nejvíc však bojoval Kajer s Vobořilem, ale nakonec to byl opět Plaček, kdo nastřelil tyč brněnské svatyně. Severočeši si i v plném počtu drželi převahu, ale nedokázali zužitkovat žádnou slibně rozehranou akci. Ve 48. minutě nepochodil ani Derfler, který ujel obraně hostí a v samostatném nájezdu chtěl zasunout puk po ledě k levé tyči. Maláč však jeho úmysl předem odhalil. Zbytek utkání se většinou odehrál ve středním pásmu, Kometa zdržovala hru a poctivě bránila těsné vedení. V 55. minutě domácí bek Vobořil nechtíc namazal Appelovi a byl z toho dsalší samostatný nájezd. Vobořil ze sebe musel vydat všechno, aby Appela dohnal a zachránil situaci na hranici povolených zákroků. V 59. minutě ještě Kadaň v naději odvolala gólmana, ale hráči brzy ztratili v útočném pásmu puk a Brno elegantně završilo své vítězství. Kotouče se ujal Michal Černý a pronásledován Vobořilem zavěsil puk už od modré přesně do středu branky. Kometa Brno si z Kadaně odvezla tři body za vítězství 2:4.

Martin Gahler, Katka Hodková, Marek Mikeš

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): Vyhráli jsme zcela zaslouženě. Měli jsme velké množství šancí a toto nevyhrát, bylo by to nesmírně špatné. V první deseti minutách byl soupeř jednoznačně lepší, ale poté jsme převzali zápas my. Bohužel jsme nedali řadu samostatných nájezdů, přečíslení i trestné střílení. Něco z tohoto proměnit, bylo rozhodnuto už po druhé třetině.

Ladislav Kubát (SK Kadan): Utkání jsme dobře rozehráli, ale paradoxně místo uklidnění, přišla hra vabank. Začali jsme propadat a soupeř měl řadu přečíslení. Nechali jsme Brno otočit na 2:3. Sice jsme se poté zlepšili, ale dát Maláčovi branku, bylo nad naše síly. Zlomovou byla třetí branka Brna. Udržet po první třetině nerozhodný stav, měli bychom šanci něco uhrát. Opět byly zklamáním přesilové hry. Soupeř bylo lepší, dělal si chvílemi s našimi obránci co chtěl.