Vidle a cepy zadřely motor!

Míša Sládková, Martin Gahler | 17.11.2004 | |

Na ledě severočeské Kadaně se odehrál zápas, který domácí fanoušci jistě nečekali. Obrovská vůle a odhodlání ,spojené s využíváním přesilových her vedlo k jasnému vítězství Kadaně 4:2. Je těžké hledat příčinu výsledku. Oba týmy se blýskly pohlednými šancemi. Zápas byl od začátku do konce vyrovnaný. Možná větší štěstí při domácích nakonec rozhodlo. Je však nesporné, že pro Kadaň to byl nejpohlednější zápas sezóny.

24.kolo, středa 17.11.2004
Sportovní klub Kadaň - ČEZ Motor České Budějovice  4:2  (1:0; 3:1; 0:1)
Branky: 9.Pech (Polanský), 26.Pospíšil (Jabrocký), 30.Vobořil (Postl, Žák), 35.Tvrdek (Pech, Kajer) - 27.Mucha (Hřebejk), 53.Bělohlav (Musil, Šimánek). Rozhodčí: Zubzanda - Chochola, Pokorný. Vyloučení: 4:9, navíc Kotaška (CEB) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 890. Střely na branku: 26:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2.
Sportovní klub Kadaň: Hubl - Hlavatý, Klaus, Meňhart, Pospíšil, Staněk, Vobořil - Bednařík, Derfler, Jabrocký, Kajer, Kuchler, Pech, Polák V., Polanský, Postl, Stavenský, Tvrdek, Žák.
ČEZ Motor České Budějovice: Chábera - Gýna, Jindra, Kolda, Kotaška, Martínek, Mucha - Bělohlav, Dvořák, Havelka, Hřebejk, Kropáč, Květoň, Musil, Prospal, Rob, Sailer, Šimánek, Štraub.

První třetina:

Pralesní Kadaň zaslouženě vyhrála třetinu

V 18:00 se poprvé vhodil puk pod střechou téměř zaplněné „kadaňské stodoly“ mezi hráče Kadaně a Českých Budějovic. Všichni fanoušci byli v očekávání, který z týmů si první vytvoří šance a tlak. Kdo by si vsadil, že to bude lídr tabulky, mýlil by se. Kadaň se do prvních minut utkání vrhla s odhodláním a vybudovala si mírnou převahu. Ve třetí minutě se k první střele dostal Petr Derfler. Střílel od modré, jeho „bomba“ však skončila pouze v náruči brankáře hostí. O tři minutky později se na Cháberu řítila trojice Kadaňských v čele s Pechem, který akci i zakončil. Ke štěstí hostí nemířil přesně. V deváté minutě ale ten samý hráč červené světlo rozsvítil. Kadanští se dostali v hojném počtu do obranného pásma Budějovic. Polanský našel Pecha, který proklouznul budějovické obraně. Ten měl dost času na zakončení a jeho prudká střela k pravé tyčce neminula cíl. Kadaň šla do vedení 1:0.

Sil měli domácí dost. Při své přesilové hře v jedenácté minutě se Chábera v brance musel skutečně činit. Po každé střele následovalo minimálně pět dorážek. Nejprve střílel Pech, ale střela prosvištěla hostujícímu strážci svatyně pouze kolem masky. Následoval ho Tvrdek z úhlu. Chábera se stačil přesunout a rychlou střelu zkušeně kryl v lapačce.

Za šedesát vteřin bylo velmi horko před Hüblovo klecí. Puk si to v tomto okamžiku šinul brankovištěm mezi tyče. Domácí muž s maskou zachoval klid a kotouč včas dostal z původního směru. Utkání pomalu získávalo na nervozitě. Hrál se poměrně vyrovnaný hokej plný šancí na obou stranách. Na počet střel na branku zvítězila Kadaň, Budějovice množství dorovnávali nebezpečností záludných střel. Poslední minuty se Hübl skutečně zapotil. Ze svého repertoáru musel nejednou vytáhnout více než kvalitní zákrok. Recept na domácího gólmana se soupeři nepodařilo najít ani do závěrečné sirény. Do šaten se odcházelo za stavu 1:0 pro Kadaň.

Druhá třetina:

Prales vyučoval přesilovky

V euforii z dobře odehrané první dvacetiminutovky Kadaň maličko v úvodu polevila. Budějovice samozřejmě nechtěly čekat na vzpamatování domácích beků a valily se jako lavina na Hübla. První střelu vyrazil, puk se chvíli bezcílně toulal brankovištěm. Nikdo z hostí se však k osudné dorážce neměl a tak Radek Hlavatý nasměroval hru do středního pásma. Ve 26. minutě se hrála přesilová hra Kadaně. U domácích není využívání přesilových her na denním pořádku, proto měli domácí fanoušci ze vstřelelné branky takovou radost. Domácí přesilovkové komando se přesunulo před Cháberu. Po chvíli kombinování se dostal puk na modré čáře k Petru Pospíšilovy, který využil situace, kdy Chábera nemohl střelce vidět a svou dělovkou propálil vše co mu stálo v cestě. Kadaň odskočila na dvě branky. 2:0.

O minutu později se muselo domácímu strážci brankoviště zamžít před očima. U mantinelu skupinka hráčů bojovala o držení puku. Z chumlu se zničehonic vymrštila střela, kterou Ján Mucha tečoval a nasměřoval touš do brány. Velmi rychle tak Budějovice snížili na 2:1. Po tomto okamžiku střídala akce akci. Diváci pouze užasle otáčeli hlavy z jedné strany na druhou. Následovaly tři minuty v režii Motoru. Budějovice s domácí obranou zkušeně točily. Ani jedna za šancí však neslavila úspěch. Za šedesát vteřin ukončil brejkem smolnou chvilku Kadaně Lukáš Bednařík. Ke štěstí mu chybělo už jen zakončení po krásné stahovačce.

O několik stupňu se na ledě přitvrdilo. Hra se začala kouskovat, když se po tvrdých střetech hráči těžce zvedali z ledové plochy. Ve 30. Minutě, při domácí přesilovce, na sebe obranu Budějovic navázal Postl a v nestřeženém okamžiku přihrál najíždějícímu Vobořilovi. Ten již osamocen mohl jedině vystřelit. Chábera se pokusil zasáhnou a ukrýt puk na hrudi, puk pouze ztlumil a ten pak pomalým tempem dupotoval až za brankovou čáru. Kadaň vedla 3:1.

Nervy hostí povolily. Od likvidačních zákroků některých hráčů Budějovic musel odvracet zrak i opravdu otrlý jedinec. Napjatá situace vyvrcholila ve 34. minutě bitkou mezi kadaňským Derflerem a budějovickým Prospalem. K radosti domácích fanoušků v ní jednoznačně zvítězil domácí Derfler.

O minutu později Kadaň zvýšila svůj náskok v přesilovce už na 4:1. V klasické kombinaci doputoval puk až ke Kamilu Tvrdkovi. Ten si dobře uvědomil, že přes uzavřené Cháberovi betony to nepůjde a zkušeně střelu zvedl. Do konce třetiny další gól nepadl, ale o šance nebyla nouze. Do závěrečného dějství vstoupí domácí opět ve vedení.

Třetí třetina:

Jinak to tentokrát dopadnout nemohlo!

Asi by se na stadionu nenašel nikdo, kdo by se odvážil říci, že Budějovice do závěrečné dvacetiminutovky vstoupí vlažně. Ve 42. minutě se podařilo Radku Dvořákovi vystihnout kadaňskou přihrávku. Projel se celým kluzištěm, pokusil se o stahovačku. Když si uvědomil, že mu na střelu nezbývá již mnoho prostoru, okamžitě nahrál. Dotyčný nezamířil přesně a branku minul. Opět útok střídal útok. Ve 45. minutě chybovala domácí obrana a situaci musel zachraňovat až brankář Hübl svou ukázkovou rybičkou.

O dvě minuty později seděl na trestné lavici hráč v červeném. Kadaň svou přesilovku nezačala zrovna valně. Nejprve se musel jediný obránce Hlavatý potýkat se dvěma hráči. Situaci dva na jednoho zvládl na výbornou a nedal soupeři šanci ke střele. Hra se přesunula před Cháberu. Ten netušil kde se nachází puk a zůstal bezradně stát. Před ním se během chvilky utvořil chumel, ze kterého byly slyšet pouze údery hokejek všech hráčů, v zoufalé snaze zasáhnout puk. Štěstí v loterii měl hráč hostí a puk odvezl do bezpečí.

Ve 49. minutě udělil lekci rychlobruslení domácím hráčům Prospal. Jeho prudkou střelu Hübl bez větších problémů betony vyrazil. Domácí trenér vytušil, že by nebylo špatné nechat hráčům vydechnout a za minutu si vybral svůj oddechový čas. V 53. minutě nechala kadaňská obrana v nebezpečné šanci domácího brankáře samotného. Ten se nestačil v rychlém sledu přihrávek včas přesouvat. Radek Bělohlav pak neměl mnoho práce, když střílel do prázdné branky. Budějovice snížily na 4:2.

Kadaň hrála evidentně pod menším tlakem. Stálo za ní gólové vedení i aktivní kotel, který byl v tomto utkání pořádně slyšet. Menší kámen na zádech pomáhal domácím dostávat se do mnoha šancí. Ke stejnému množství střel tlačila hosty povinnost vyrovnat. V 58. minutě si vybral oddechový čas i Motor. Každý tušil, co po něm přijde. V nejbližší vhodné chvíli se Chábera odebral na střídačku. Ani to Budějovicím nepomohlo a Kadaň naprosto zaslouženě vyhrála!
Míša Sládková

Alois Chlustina (SK Kadaň): Bylo to vynikající utkání podložené maximální bojovností všech hráčů na 120 – 130%. Vynikající výkon podal Jarda Hubl, který roste v obrovskou konkurenci. Velký přínos byl příchod Mariána Meňharta. Musím hráčům pogratulovat a smeknout před jejich výkonem. Ukázali jsme, že i v dřevěné stodole se dá hrát dobrý hokej!

Josef Jandač (HC České Budějovice): První třetina byla vyrovnaná, ale po chybě Kotašky jsme inkasovali. Zápas jsme prohráli ve druhé třetině, kdy jsme inkasovali tři branky v oslabení. Ty jsme hráli špatně! Zápas se tím zlomil. Poslední třetina se již hrála jen na jednu branku, tlak jsme si vytvořili, ale snížení přišlo příliš pozdě.