Kadaň zvládla důležité utkání na českobudějovickém ledě a domů si veze tři body

Marcel Holl | 05.03.2014 | |

Svěřenci trenéra Buchala cestovali ve čtvrtém kole skupiny o baráž na led českobudějovického Motoru. Oba celky chtěly napravit zaváhání ze sobotních zápasů. Lépe se to povedlo Kadani, která se v úvodu dostala dovedení díky trefě Jaroslava Kůse. Domácí následně dvěma brankami, na začátku druhé třetiny, skóre otočili. Ještě do pauzy ale bylo vše jinak, neboť se trefili Petr Jíra a Jakub Trefný - 2:3 pro Kadaň. Pojišťující trefu přidal do prázdné branky Nikola Gajovský a kadaňský soubor si přispal důležité tři body.

0.kolo, středa 5.3.2014
ČEZ Motor České Budějovice - Sportovní klub Kadaň  2:4  (0:1, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Ondřej (Kuchejda, Platil), 24. Pšurný (Rob, Platil) – 5. Kůs (Hromas), 37. Jíra (Gajovský), 39. Trefný (Jíra, Ton), 59. Gajovský (Jíra). Rozhodčí: Úlehla – Kis, Svoboda. Vyloučení: 6:10, navíc Kasík (CEB) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 2 507. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 2:4.
ČEZ Motor České Budějovice: Kůdela (41. Halmoši) – Novák, Chmelíř, Kasík, Vráblík, Růžička, Platil, Kotaška – Vaniš, Pajič, Boháč – Skuhravý, Rob, Pšurný – Kuchejda, Šachl, Ondřej – Bárta, Šperger, Ferebauer
Sportovní klub Kadaň: Kostúr (Strmeň) – Pavlas, Trefný, Dobrovolný, Mazanec, Szakal, Havel, Opalek, Kopáč – Ton, Jíra, Charousek – Mainer, Gajovský, Hammerbauer – Kůs, Chlouba, Hromas – Hlava, Lehnert

Středeční utkání bylo pro českobudějovické hokejisty jedním z nejdůležitějších v play-out. Soupeřem byla Kadaň, která je aktuálně na stejné výchozí pozici jako Motor. První třetina však moc pohledných akcí nenabídla. Přestože měli domácí první přesilovou hru, do vedení šel farmářský klub Chomutova. Brankáře Kůdelu nachytal v páté minutě na švestkách kadaňský forvard Jaroslav Kůs a otevřel účet utkání. Krátce nato dostali domácí šanci k vyrovnání, rozhodčí poslal za katr ve stejnou dobu dva hráče a Jihočeši měli ideální příležitost, kterou ale trestuhodně nevyužili. I tak ale byli v první třetině, která byla značně rozkouskovaná, lepším celkem. Nejaktivnější byla první formace, která nepoznala absenci kapitána. Do šance se v jedenácté minutě hnali Vaniš s Boháčem, přečíslení dva na jednoho druhý jmenovaný nevyřešil šťastně. Navýšit skóre mohli v šestnácté minutě hosté, z mezikruží se o gól pokoušel Chlouba, gólman Motoru jeho pokus zlikvidoval. Do kabin proto mohli jít lépe naladěni hráči Kadaně.

Stejně jako první třetinu zahájili domácí hokejisté i tu druhou, tedy přesilovou hrou. Oproti úvodu utkání se jim už povedla využít. Ve dvaadvacáté minutě tečoval tvrdou střelu Platila od modré čáry Ondřej, puk se dostal ke Davidu Kuchejdovi a ten vrátil svůj tým do duelu. Za další dvě minuty už byl Motor ve vedení. Mladík Rob našel špičkovou přihrávkou volného Romana Pšurného, pro kterého nebyl problém poslat puk do odkryté klece. Na ledě se začalo od té doby přiostřovat, na obou týmech bylo vidět, že jde o hodně. Častá vyloučení z obou táborů však zůstávala nepotrestána. Šestatřicátá minuta nabídla obrovskou možnost pro Motor, navíc u toho znovu byl Luboš Rob. V přečíslení viděl krásně najíždějícího Václava Skuhravého, jenž hrubě přestřelil odkrytou levou polovinu branky Kostúra. Znovu se tak potvrdilo pravidlo: „Nedáš, dostaneš.“ Střelu Gajovského poslal přesně za záda Kůdely Petr Jíra a v Budvar Aréně bylo znovu vyrovnáno. Aby toho nebylo málo, Kadaň se za necelé dvě minuty dostala opět do vedení. Nejistý brankář Jihočechů do zápasu nevykročil tím správným betonem a smolně si srazil střelu Jakuba Trefného do vlastní sítě. I po čtyřiceti minutách byli blíže k výhře hráči Kadaně.

S cílem něco změnit nastoupil do třetí části Dominik Halmoši. Aktivní Boháč se hned v úvodu probíjel před Kostúra, ten mu ale puk včas vypíchl. Hosté o své vítězství nechtěli přijít a snažili se náskok navýšit. Jíra prověřil pozornost Halmošiho, paradoxně ale náhradní gólman neměl problémy s jeho pokusem, ale s následnou rozehrávkou. Motoru moc domácích utkání v play-out už zbývat nebude, proto si vážnost zápasu a nutnost zisku bodů uvědomoval. O vyrovnání se snažili především svými pokusy obránci, přáno jim však nebylo. A to ani v přesilových hrách, které byly dnes velkou slabinou domácího celku. Přesto byl Kostúr v plné permanenci a statečně vzdoroval. Neskutečný kolotoč předvedla pět minut před koncem Šachlova formace, která byla pět minut před koncem na ledě při desáté přesilové hře. Ale jak její centr, tak následně Platil orazítkovali spojnici tyčí kadaňské svatyně. Necelé dvě minuty před koncem tak musel přijít tah s odvoláním brankáře. Neuběhla ale avšak ani minuta a hosté toho naplno využili. Do odkryté klece pojistil výhru hostí Nikola Gajovský. Motor je tedy po čtvrtém utkání play-out ještě v horší pozici, protože nezvládl už druhé domácí utkání.

Lukáš Dvořák

Radek Bělohlav (ČEZ Motor České Budějovice): Byl to nervózní zápas. V první třetině sice ani jeden z týmů nepředvedl oslnivý výkon, soupeř tam ale měl úseky, kdy hrál dobře. Na začátku prostřední části hry jsme měli pět minut, kdy se nám povedlo stav zvrátit v náš prospěch. Pak jsme se ale stáhli, začali se bát a přišli o vedení. Hosty jsme dostali do tlaku až v závěru zápasu, jenže to výborně odbránili a zachytal jim skvěle gólman. Mohli jsme uspět, i když jsme nehráli dobré utkání. Pro úspěch musíme udělat maximum, to se však nestalo. Se střídáním Kůdely jsme čekali až do momentu, který se nám zdál zlomový. Nechtěli jsme gólmany měnit v každém utkání...

Karel Soudek (SK Kadaň): První třetina byla nervózní, nepřesná z obou stran. Podařilo se nám však vstřelit jednu branku. Ve druhé jsme ztratili koncentraci a soupeř otočil na 2:1. Hráli jsme špatně a nebyli jsme aktivní. Pak se nám stav podařilo otočit a závěr jsme zvládli dobře v obraně. Za to chválím hráče včetně brankáře. Při spoustě oslabení podali heroický výkon.