Faulovat se nevyplácí, 108 trestných minut v zápase

Martin Gahler, Jakub Coufal | 10.02.2007 | |

S vidinou překvapit zajížděli hokejisté Kadaně do Jihlavy. Severočeši dlouho drželi krok s favorizovaným soupeřem. Téměř půlku klání čekali fanoušci na první gól utkání. Domácí si ke konci 2. třetiny vytvořili dvoubrankový náskok, na který Kadaň odpověděla bleskovým snížením. Dukla neponechala nic náhodě, do minuty přidala další branku. Hosté v závěrečné části museli otevřít hru, při dlouhém oslabení několikrát inkasovali, čímž bylo definitivně rozhodnuto. Jihlava v herní pohodě přidávala další a další branky, až se konečné skóre zastavilo na nelichotivém poměru 10:1.

43.kolo, sobota 10.2.2007
HC Dukla Jihlava - Sportovní klub Kadaň  10:1  (0:0, 3:1, 7:0)
Branky a nahrávky: 28. Čachotský (Kaňkovský, Morava), 38. Rytnauer (Kaňkovský, Čachotský), 39. Mrkvička (Hanzal), 47. Rytnauer (Kaňkovský, Morava), 49. Řípa (Fiedler), 50. Kaňkovský (Bakus, Morava), 51. Kaňkovský (Rytnauer), 51. Morava (Rytnauer, Kaňkovský), 53. Vlk (Kaňkovský), 58. Lazorišák (Fiedler, Mrkvička) - 38. Bauer (Spitzer, Hlubuček).
Rozhodčí: Würtherle - Podrazil, Žídek.
Vyloučení: 9:10, navíc Bakus (JIH) a Derfler (KAD) 10 minut za nesportovní chování, Chotaš (KAD) 5 + OK za vražení na hrazení, Hlusička 5 + OK za faul kolenem.
Využití: 8:0. V oslabení: 0:0.
Diváci: 1510.
Střely na branku: 50:15.
Průběh utkání: 2:0, 2:1, 10:1.
HC Dukla Jihlava: Řehoř (Zour) - Míka, Morava, Lukáč, Pekárek, Šmarda, Dobrovolný, Mrkvička, Klíma - Rytnauer, Bakus, Čachotský - Řípa, Kaňkovský, Fiedler - Hanzal, Vlk, Lazorišák - Dušátko, Havel.
Sportovní klub Kadaň: Stejskal (Hanuljak) - Hlubuček, Spitzer, Řezníček, Kalečík, Kocek, Chotaš, Suchánek - Kašpárek, Derfler, Freiberg - Kýhos, Hlusička, Bauer - Soukup, Veverka, Tenkač - Krpenský, Hubínek, Mikšovský.

Utkání mělo svižný začátek a jako první musel své brankářské umění předvést domácí Řehoř, který vyrazil Derflerovu střelu. Z útoku zahrozil Tomáš Čachotský, který tak načal dlouhé obléhání Stejskalovy klece. Dukla se tlačila do útoku, ale kadaňský gólman postupně zlikvidoval Lukáčovu dělovku od modré, Bakusovu střelu z mezikruží přilepil na svůj plastrón, Kaňkovského střelu přes obránce vykopl špičkou betonu, proti Míkově střele na zadní tyč se hbitě přesunul a lapačkou zkrotil Moravův pokus od modré. Proti Fiedlerově povedené střele vůbec zasahovat nemusel, neboť jen těsně minula spojnici tyček. Když se na druhé straně neujal ani pokus Petra Chotaše od modré, bylo jasné, že první třetina skončí bezgólovým stavem.

Druhá část už několik gólů přinesla, ale začneme od začátku. Kadaň se snažila ohrozit Řehoře, ale největší šanci zahodil Mikšovský, když střílel do gólmanovy hrudi. Dukla však měla stále více ze hry. Nejprve sice Tomáš Čachotský pálil jen do betonu, ale o pár chvil později měl při zakončení větší štěstí. Jeho střela z velkého úhlu překročila brankovou čáru jen o pár centimetrů. I to však stačilo aby se na tabuli rozsvítilo 1:0. Tlak domácích nepolevoval – nejprve Dobrovolný střílel do Stejskalovy lapačky, pak neuspěl Rytnauer se svou důsledností. Puk brankáři sice vyšťouchl, ale rozhodčí gól neuznal. Další minuty ukázaly, že to domácím vůbec nevadilo. Ani Kadaň nezahálela, ale Hlubuček pálil přes chumel jen do Řehořovy vyrážečky. V krátké době se pak domácí dostali do dvou sól, ale to Lazorišákovo bekhendové skončilo na boční síťce a to v podání Řípy vystihl Stejskal betonem. Účinkem se minula i střela Petra Kaňkovského od modré. Druhý gól domácích přidal Ladislav Rytnauer, který využil nahrávky Petra Kaňkovského a střelou z voleje nad lapačku upravil skóre na 2:0. Za 12 vteřin ale snižoval Jakub Bauer, který táhlou střelou propálil Řehoře - 2:1. Jihlava si však asi už zvykla na dvougólové vedení a tak zakrátko Tomáš Mrkvička svým premiérovým gólem zvyšoval na 3:1.„Zápas rozhodně nebyl lehký, dlouho to bylo 3:1 a Kadaň dobře bránila. My ale hráli trpělivě a počkali si na šance,“ kvituje obránce Marian Morava.

Třetí třetina přinesla ze strany Dukly víc gólů než posledních pět třetin dohromady. I v ní však měli první šanci hosté. Kýhosovo objetí branky sice ještě vypadalo slibně, ale zakončení již přesné nebylo. Na druhé straně vychytal Hanzala pozorný Stejskal, který včas sklapnul betony a pak ještě skryl Lazorišákovu střelu v lapačce. Zlom však přišel ve 46. minutě, kdy v krátkém sledu dvakrát hosté faulovali. Nejprve byl vyloučen Chotaš za vražení na hrazení a ani ne za půl minuty jej následoval Hlusička, který surově nakopnul kolenem Čachotského. Oba jmenovaní hosté dostali trest 5 minut plus do konce utkání. Dukla si s touto málokdy vídanou přesilovkou poradila na jedničku s hvězdičkou a ještě mnohokrát podtrženou. „Bylo důležité, že jsme hned na začátku přesilovky dali dva rychlé góly, pak se ta přesilovka hrála jinak, protože zápas už byl rozhodnutý. Nebýt těch rychlých gólů, byly bychom možná nervózní. I takhle dlouhé oslabení se dá ubránit,“ tvrdí Morava. Šňůru gólů načal Ladislav Rytnauer, který po křižné nahrávce od Kaňkovského pálil přesně pod víko - 4:1. Tlak domácích pokračoval, ale dlouho se nedařilo najít skulinku v pozorné obraně. Dobrovolný ještě pálil jen do plastrónu, ale Jiří Řípa po křižné přihrávce střílel na zadní tyči do odkryté brány - 5:1. Úplně stejně, téměř jako přes kopírák se prosadil i - 6:1. Zakrátko se stejný hráč radoval i z dalšího zásahu, když lehce tečoval Bakusovo nahození - 7:1. To už publikum vycítilo velkou šanci na neobvyklý výsledek a začalo se hlasitě dožadovat dalších gólů. Domácí je vyslyšeli a na 8:1 zvyšoval po nádherné akci, která musela pohladit všechna hokejová srdce, Marian Morava. „Jsem rád, že jsem tu střeleckou smůlu protrhl. Hlavní bylo, že mi to Kani (Petr Kaňkovský – pozn. aut.) dobře nahrál,“ chválí svého spoluhráče, který v utkání přímo zářil, Marian Morava. Fanoušci v těchto chvílích vlévali do žil hráčů novou krev a odhodlání ještě navýšit gólový kredit. Morava ale pálil jen do Stejskalova ramene. To Petr Vlk si počínal přesněji. Jeho nenápadná střela vyhnala Stejskala z brány a stanovila skóre na 9:1. Publikum se hlasitě hlásilo o desátý gól a na hráčích bylo vidět, že jim toto přání hodlají splnit. Havel ještě pálil bekhendem jen do plastrónu, ale Ota Lazorišák napálil puk z voleje a div, že neprotrhl síť - 10:1. Jeho zásah přehlušilo hromové bouření domácích ochozů, které byly svým hráčům vděčné. Kadaň neuspěla ani s posledním pokusem z hole Kašpárka a odjíždí tak z Jihlavy s výrazným výsledkem, který však zdaleka nereflektuje stav obou týmů v první polovině zápasu.

Martin Gahler, Miroslav Lučan, Dušan Majer

Miloš Pecka (Kadaň): “Zápas se mi hodnotí velmi těžce, první třetinu jsme sehráli celkem slušnou, ale pak jsme ve druhé části dostali dva góly v oslabení. Hned jsme ale snížili, vzápětí jsme však opět inkasovali. Ve třetí části jsme hráli prakticky sedm minut ve třech. Máme omlazený tým, ve kterém je deset juniorů, což je znát. Nedisciplinovanost a neukázněnost se zkrátka trestá. Jihlava je velmi zkušené mužstvo, má v týmu třeba Bakuse nebo Kaňkovského. Tenhle výsledek je pro nás ale velmi krutý.“

Petr Vlk (Jihlava): „Taky si myslím, že až do přesilovky to byl úplně jiný hokej. Kadaň hrála to, co jsme čekali – dobrý pohyb a spoustu osobních soubojů. Dlouho jsme se do žádných větších akcí nedostávali. Když už jsme se do nich dostali, tak jsme stříleli spíše do brankáře. Jsem velmi rád, že jsme přesilovky proměnili, protože každý gól je dobrý. Na druhou stranu jsem musel kluky nabádat aby tohle utkání nepřeceňovali, protože musíme jít dál. Tohle vítězství ale pochopitelně těší všechny.“