Novým trenérem Kadaně byl jmenován Martin Pešout, jeho asistentem bude Jiří Rech

Tisková zpráva | 09.04.2009 | |

Novým trenérem Kadaně byl jmenován Martin Pešout, jeho asistentem bude Jiří Rech

K a d a ň - Dvojice trenérů, která v loňském roce stála za kormidlem chomutovského mužstva se stěhuje do Kadaně. V následujícím ročníku 1. hokejové ligy povede kadaňské mužstvo jako hlavní trenér Martin Pešout. Jeho asistentem pak bude stejně jako v Chomutově Jiří Rech. Pešout se k mužstvu vrací po 14 měsících, v Kadani totiž už v sezóně 2007/2008 krátce působil.

 

V lednu 2008 šel Pešout do Chomutova, kde mužstvo těsně před playoff opustil dlouholetý trenér Vladimír Kýhos. Bývalý kouč slávistické juniorky a mládežnických reprezentačních výběrů pak s chomutovským mužstvem došel až do finále a řekl si tak o smlouvu i na příští sezónu.

Ta již nebyla tak uspěšná jako předcházející. Chomutovské mužstvo plné hvězd skončila v základní části na 3. místě a v playoff nepřešlo přes semifinále, kde mu stopku vystavil brněnská Kometa. Osud Martina Pešouta na chomutovské střídačce tak byl zpečetěn.

Ambiciózní trenér bude nyní působit v Kadani.

Profil Martina Pešouta

(převzato z klhchomutov.cz)

Martin Pešout má za sebou poměrně bohatou trenérskou minulost, zejména na mládežnickém poli, a může se chlubit i několika cennými úspěchy. První trenérskou prácí mezi dospělými byla extraligová štace na střídačce Karlových Varů, kde působil jako asistent. V sezóně 2000/2001 vedl tým jako asistent spolu s Milošem Říhou, ale po několika kolech byli oba od týmu odvoláni a Martin Pešout se přesunul ke karlovarské juniorce. Samotný „A“ tým Becherovky převzali Radim Rulík s Markem Sýkorou, ale odvrátit hrozbu baráže se jim nepovedlo, a tak museli hokejisté ze západu Čech bojovat o svou příslušnost s hokejisty KLH, které tehdy vedl Vladimír Kýhos. Po nervy drásající šesti zápasové bitvě se nakonec radovali Západočeši, když celou sérii vyhráli 4:2.

Další významnou trenérskou zastávkou nového hlavního trenéra Kadaně byla pražská Slavia. Jako trenér extraligového dorostu dokázal pro pražský klub vybojovat v roce 2004 titul mistra republiky v této věkové kategorii. Ve finále si mladí slávisté poradili se Zlínem 2:0 na zápasy a zaslouženě tak mohli slavit velký úspěch tamního hokeje. Během sezóny navíc mladíci Slávie nepoznali porážku hned ve dvaceti po sobě jdoucích duelech, když osmnáctkrát zvítězili a pouze dvakrát remízovali. „Naší snahou je hrát agresivním důrazným způsobem v útoku, na kterém se podílí celá pětice hokejistů. Jde nám o aktivní pojetí a zatím musím říci, že záměr vychází. V tabulce jsme první, navíc jsme ze všech týmů nejméne inkasovali,“ pochvaloval si tehdy Martin Pešout.

Úspěch s dorostem Slávie dokázal trenér ještě jednou zopakovat a k tomu ještě přidat bronzovou příčku s tamní juniorkou. Po těchto úspěšných letech byl jmenován postupně trenérem reprezentačních výběrů do 16, 17 a 18 let. S výběrem hráčů do sedmnácti let v roce 2005 na olympiádě nadějí porazili ve finálovém klání Švýcary 4:1 a vybojovali historické zlaté medaile. Svěřenci trenérů Martina Pešouta a Josefa Halouzky na turnaji ani jednou nezaváhali, přičemž ve třech utkáních obdrželi pouhé tři góly. Byli jednoznačně nejlepší. „Máme ohromnou radost, je to úspěch pro celý český hokej. Nedávno uspěla na mistrovství světa dvacítka, teď jsme se přidali my. Finálový zápas i závěrečný ceremoniál pro nás všechny znamenal výjimečný zážitek,“ vyprávěl tehdy spokojený kouč.

Další reprezentační úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a na mistrovství hráčů do 18 let v roce 2006 sahali jeho svěřenci po finále, když dokázali skoro otočit semifinálový duel se USA. Mladící během utkání prohrávali již 0:3, ale zápas dokázali srovnat a dovést do prodloužení. V něm byli ale přeci jen šťastnější hokejisté vyznávající zámořský styl hokeje, o jejich výhře rozhodl Kane. Náplastí pro zklamané mladíky byl alespoň zisk bronzové medaile, když v boji o třetí příčku porazili výběr Kanady. „Měli jsme to daleko těžší, než jsme předpokládali. Kanaďané strašně chtěli, byla to bitva se vším všudy. Máme ohromnou radost, že jsme uspěli,“ řekl po zisku bronzových medailích nový šéf kadaňské lavičky.

Po období úspěchů ovšem přišlo pro úspěšného mládežnické trenéra kruté vystřízlivění, když na dalším mistrovství světa do 18 let ve Finsku jeho tým neuspěl a po porážce s Němci ve skupině o udržení vypadl z elitní skupiny šampionátu. Po blamáži se odmítl na cokoli vymlouvat. "Nebudu říkat, že se to stalo proto, že jsme měli hráče v Americe, zraněné a podobně. Beru to na sebe. Je tu spousta dobrých hráčů, kteří v budoucnu pro český hokej ještě hodně udělají," uvedl tehdy Pešout. "Když jsem se uměl radovat loni po třetím místu a dalších úspěších v minulosti, tak se na druhou stranu rozhodně nebudu zříkat odpovědnosti za tento výsledek," prohlásil kouč. "Vstup do turnaje se povedl, po dvou zápasech jsme vedli skupinu. Pak přišla prohra s Finskem a se Švédy jsme hráli o postup. Jenže hrozba boje o sestup na nás přece jen dolehla a zápas se Švédy jsme nezvládli," přiznal. Místo zápasů o medaile tak musel jeho výběr hájit příslušnost mezi elitou. "V té skupině o udržení už to není o hokeji. Lotyši sem svou úrovní nepatří a my jsme je dokázali porazit jen 4:1," uvedl kouč. Osud českých mladíků zpečetil zápas s Němci. "Byl především o psychice. Po jejich gólu v oslabení na 4:3 už se nám nepodařilo tým zvednout, ačkoliv jsme na střídačce dělali všechno možné. Kdo to zná, tak ví, jaký je rozdíl hrát play-off o titul, nebo o záchranu," řekl dnes již kouč Kadaně a dodal: "Je to také o síle ročníku. Letos jsme byli slabší, ale v tomto ohledu je to i otázka pro vedení českého hokeje." Český tým poslala do divize I také nepříznivá konstalace výsledků ostatních zápasů. "Připsali jsme si tři výhry a tři prohry a přesto sestupujeme. Kdyby třeba Slováci porazili Švýcary, tak jsme postupovali. Jenže pak porazili Finy, a to nebylo dobré. V opačném případě by šli do bojů o udržení s námi, ale my bychom měli započítané body za vzájemný zápas a po výhře nad Lotyši bychom byli v klidu. Jenže to jsou všechno jen ona ´kdyby´," řekl Pešout sklesle.

Seniory poprvé vedl Pešout právě v Kadani. Avšak jeho působení na lavičce černožlutých mělo jepičí život. V lednu 2008 si ho vytáhnul Chomutov, kde odešel trenér Kýhos do Brna. Martin Pešout společně s Miroslavem Buchalem dovedli mužstvo do finále 1. ligy, kde Chomutov podlehl Mladé Boleslavi. Ta později postoupila do extraligy. V dalším roce už před Chomutov stál jasný cíl: extraliga. Trenér Pešout vedl mužstvo jako hlavní kouč společně s asistentem Jiřím Rechem. Sezóna však nedopadla podle očekávání, Chomutov vypadl už v semifinále playoff a extraligový sen se rozplynul. Chomutovská mise trenéra Pešouta skončila.

 
 


Generální partneři

© 2013 - 2024   Sportovní klub Kadaň, a.s. & eSports.cz s.r.o. | ODM