Kdo jako první vytáhne drápky ?

Katka Hodková | 08.10.2004 | |

Kdo jako první vytáhne drápky ?

Havířov, město vzdálené přes celou republiku v samotném srdci Slezska, kde se hokej hraje již od roku 1928. Tým SK Kadaň čeká znovu daleká cesta, nevyzpytatelní protivníci a žádná podpora vlastních fanoušků. Ačkoli Havířov již semdkrát prohrál, pouze jednou remizoval s Opavou a urval tři vítězství nad Třebíčí, Olomoucí a Mladou Boleslaví, nebude bezbranným protivníkem..

 

Klubové barvy Havířova svítí v odstínech červené a černé barvy stejně jako krunýře bájných, pohádkových draků. Uvidíme, zda tento nevyzpytatelný klub nasadí v sobotu ostré způsoby nebo se stáhne a se štítem v ruce bude bránit své domácí území. Kadaň ke svému soupeři vyjede s nabroušeným mečem a posílena posledním vítězstvím v Českých Budějovicích.

Přestože bylo město Havířov vzniklo až v roce 1955, hrál se tu hokej již mnohem dříve. Vše se pochopitelně odehrávalo pod širým nebem a jako kluziště posloužil zamrzlý rybník Liberďák, který svými rozměry z okolí nejvíce vyhovoval. Již v roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu pod názvem KČT Lazy. Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Pantherů dlouhých dvacet dva roků. Začátkem sedmdesátých let mužstvo mužů postoupilo do 1.národní ligy, kde hrálo se střídavými úspěchy, aby v roce 1975 došlo k direktivní reorganizaci celé soutěže a jelikož se Havířov nacházel na spodních příčkách tabulky, byl přeřazen do 2.národní ligy.

Plných 17 let hráči několika hokejových generací usilovali o návrat do druhé nejvyšší republikové soutěže, což se jim podařilo až v roce 1992. Rokem 1995 končí smlouva s Dolem Lazy. Po počátečních nevýrazných výkonech se v sezoně 1997/98 havířovští umístili na čtvrtém místě tabulky a poprvé v historii klubu tak zasáhli do boje o postup do Extraligy.

Ten se jim sice nepovedl, ale v roce 1999 město a ostatní sponzoři koupili tuto nejvyšší republikovou soutěž od Slezanu Opava. Došlo k přejmenování klubu na HC Havířov Panthers. V Extralize setrvali Pantheři čtyři roky, ale ani jednou se jim nepodařilo dostat se do play off. Zklamání přišlo v sezóně 2002/03, kdy Havířov v baráži podlehl Kladnu a sestoupil do 1.národní ligy. (zdoj www.hc-havirov.cz)

Kadaňští obránci by se měli mít na pozoru především před útočníkem Jiřím Zdeňkem a Luborem Dibelkou, oba mají na svém kontě tři branky a tři asistence. Nejproduktivnějším střelcem je však i přesto Martin Bouz, který soupeře pokořil již pěti góly a jednou asistencí. Lukáš Říha z extraligového Litvínova si zatím za Slezany ani jednou neškrtl. Také Roman Kaděra, zvučná posila pobyvší v Litvínově, Vítkovicích a Českých Budějovicích, se ke své příležitosti ještě nedostal.

Co se týká obránců, budou mít žlutočerné útočné řady největší starosti zřejmě s Pavlem Marečkem. Patří mezi nejtrestanější beky, je autorem jednoho gólu a dvou asistencí. Bránu Slezanů by měl zřejmě hájit junior Miroslav Hanuljak. Zatím odchytal tři utkání s průměrnou úspěšností 93,3%.

Pro zajímavost je možné zmínit také to, že z šedesíti přesilových her Havířov zhodnotil jen šest. A z třiasedmdesáti oslabení se neubránil jen v devíti případech.

Předpokládané sestavy:

HC Havířov: Hanuljak - Vavruša, Zátopek, Mareček, Prokop, Dresler, Štěpán - Bouz, Kaděra, Mikšan - Říha, Žůrek, Dvořák - Volák, Dibelka, Syřínek - Folta, Zdeněk.

SK Kadaň: Jež - P. Pospíšil, Staněk, Špelda, Klaus, Vobořil, Hlavatý, Štelcich - Stavenský, Kuchler, Polanský - J. Polák, M. Polák, Kajer - Žák, Jabrocký, Postl - Pelán, Kreuzmann, Derfler - Hlusička.

 
 


Generální partneři

© 2018 Sportovní klub Kadaň, a.s. & eSports.cz s.r.o. | ODM