V Třebíči se bude rozdělovat poslední letošní nadílka

Katka Hodková | 21.12.2004 | |

V Třebíči se bude rozdělovat poslední letošní nadílka

Poslední zápas v roce 2004 bude pro hráče stejně důležitý jako gól do šaten. Buď ho inkasují nebo nadělí svému protivníkovi. Pak se brány hokejových stadionů na dva týdny definitivně uzavřou. Kadaň i Třebíč by si do novoročních bojů potřebovali notně spravit chuť. Přestože jsou Severočeši jasným favoritem, neprodává Třebíč svou kůži na domácí půdě nikterak lacino.

 

Historie klubu

Z dějin třebíčského hokeje je téměř cítit chuť a odhodlanost lidí, aby hokej ve městě vydržel. Prvním spolkem, který měl co do činění s ledovou plochou byl Bruslařský klub, založený v roce 1884. Roku 1928 mimo DSK Třebíč vznikla i Horácká Slávie. Oběma klubům to výrazně prospělo a odrazilo se na výsledcích. V ročníku 1930/1931 se jim podařilo stát se mistrem Západomoravské Župy. Úspěch byl o to větší, že utkání hrála Třebíč ve fotbalové výstroji. O devět let později vybojovala Horácká Slávie I. ligu. Nešla ve šlépějích ostatních mužstev a ligu udržela. Dokonce se umístila na čtvrtém místě, nejlepší z moravských týmů. Stále bylo co vylepšovat, což připomněla osudná prohra s Českými Budějovicemi 1:2, která je odsoudila k sestupu.

Po osvobození ČR netrvalo dlouho a Třebíč opět patřila mezi účastníky I. ligy. Dosud poměrně „růžovou“ historii narušila doba, kdy byl hokej v Třebíči téměř zapomenut. K opětovnému semknutí kolem hokeje došlo roku 1955 – Spartak Třebíč. Mužstvo s novou chutí do hry suverénně vyhrálo postup do II. ligy. Za touto sezónou bylo mnoho práce. Nedostavěný stadion znamenal přítěž ve formě půlnočních tréninků v Brně a Jihlavě. Od těchto časů šla Třebíč pouze nahoru. Vytouženou první ligu vybojovali v roce 1996/1997, kdy město nežilo ničím jiným, než hokejem.

Vzájemná statistika zápasů Třebíč-Kadaň

Na svém kluzišti je Kadaň pro Třebíč neporazitelným soupeřem již šest let. Venku severočeský tým sice umí použít tu správnou zbraň pro vítězství, ale i přesto dokáže Třebíč Kadani pěkně zavařit. V sezóně 2002/3 se kluby na jednom ledě sešly pouze dvakrát. Doma Kadaň přesvědčivě vyhrála 4:1, ale na domácí půdě Třebíče nedokázala vstřelit ani gól a byla doslova rozmetena 0:5. Když se zaměříme na následující ročník 2003/2004, statistiky nám určí za vítěze vzájemných zápasů této sezóny Kadaň. Na svém zimním stadionu si udržela vždy náskok dvou gólů, poprvé 3:1 a podruhé 5:3. Výhru si Kadanští odvezli i z Třebíče po „vydřeném“ vítězství 3:2. Zklamání fanoušků se v dalším duelu na ledě Třebíče neopakovalo. Jedna branka navíc rozhodla. Moravský tým zvítězil 3:2.

Letos proti sobě týmy z opačných stran republiky stály již dvakrát. Poprvé se Třebíč jen trápila a Kadani nebyla příliš nebezpečným soupeřem. Severočechům stačily k vítězství dvě branky a také fakt, že Třebíč nedokázala proměnit ani jednu ze svých šancí. V polovině listopadu si Kadaň na domácí půdě doslova nadělila tři body, když převálcovala svého soupeře vysoko 5:1.

Poslední zápas Třebíče s Českými Budějovicemi

Tento střet by se dal označit za boj Davida s Goliášem. Horácká Slavia si ani neškrtla a po šedesáti minutách hry odešla se svěšenou hlavou a pětibrankovým debaklem. Třebíč sice zuby nehty bránila svoji branku až do poloviny utkání, pak však přišly dva rychlé góly Jihočechů a hosté se již jen vezli. V závěru druhé třetiny navíc inkasovali branku do šatny, a o výsledku proto bylo v podstatě rozhodnuto.

O dost lépe si však Třebíč vedla v předminulém utkání, kdy na svém ledě přivítala ústecké Lvy. Po celou dobu se urputně snažila a v řádné hrací době remizovala 1:1. Ústí si připsalo dva body až za výhru v prodloužení. Rozdíl více než padesáti bodů v tabulce první ligy nebyl mezi soupeři příliš znatelný. Přestože se Ústí ujalo v zápase vedení vlastní brankou třebíčského Kališe, stejný hráč se postaral ve druhé třetině o vyrovnání na 1:1.

Aktuální stav kádru

Na konci listopadu podepsal s klubem smlouvu do konce sezóny účastník tří olympijských her a pěti světových šampionátů Bedřich Ščerban. Čtyřicetiletý obránce byl výraznou postavou Dukly Jihlava druhé poloviny osmdesátých let. Od mistrovství světa ve Vídni 1987 se pravidelně objevoval v reprezentačních výběrech Československa a později České republiky. Po revoluci odešel do Finska, kde rok nastupoval za Tapparu Tampere, dlouhé čtyři sezóny působil ve švédském Brynäs. Sedm let strávil v německém Essenu a Freiburgu. Letošní ročník zahájil v Berouně, kde ve 12 utkáních vstřelil 1 gól a přidal 2 asistence.

Za oporu klubu se může právem považovat brankář Filip Luňák. V třiadvaceti zápasech se blýskl šesti sty zásahy, z nichž jen 49 prošlo za jeho záda. Tím si ve svých statistikách vysloužil průměr 2,5 branky na zápas, což odpovídá 91,83% úspěšnosti.

Obranným řádám vévodí Oldřich Kališ (4+6) a Jiří Kučný (0+7). Na paty jim jen těsně šlape Radek Míka (3+2). Ačkoli první dva jmenovaní si oba odseděli 38 trestných minut, prvenství drží ve svých rukách někdo jiný a to obránce Michal Horák, který se může pochlubit 74 minutami.

Pro zajímavost uvádíme, že nejtrestanější útočník Jakub Žiška zaostává o 33 minut. Tento hráč se také uvelebil na prvním místě v žebříčku střelců se svými 5 brankami a 8 asistencemi. Jenže jeho kolegové za ním nikterak nezaostávají. Hned druhý Lukáš Valko (8+4) a třetí Vladimír Škoda (4+8) si brousí zuby na jeho místo. Dotahují se i Martin Sobotka (6+5), Martin Fryauf (4+5) a Jiří Oliva (4+5).

Sestavy z posledních utkání:

SK Horácká Slavia Třebíč: Luňák - Míka, Hrbáček, Sedláček, Ščerban, Horák, Svačina - Škoda, Žiška, Vrbata, Friauf, Oliva, Beroun, Kubiš, Sobotka, Přibyl, Topol, Čech, Caha, Wolf.

SK Kadaň: Jež - Hlavatý, Klaus, Meňhart, Pospíšil, Staněk, Vobořil - Bednařík, Derfler, Hlusička, Jabrocký, Kajer, Kuchler, Pech, Polanský, Postl, Stavenský, Tvrdek, Žák.

 
 


Generální partneři

© 2018 Sportovní klub Kadaň, a.s. & eSports.cz s.r.o. | ODM