Sestoupivší Most nahradí ve WSM lize Valaši ze Vsetína

Marcel Holl | 16.04.2017 | |

Sestoupivší Most nahradí ve WSM lize Valaši ze Vsetína

K a d a ň - Již nějaký čas je jasné, že se s WSM ligou rozloučí celek Mostu. Severočeský klub skončil i po play-out na poslední pozici a automaticky spadl o soutěž níže. Novým členem druhé nejvyšší soutěže v Česku se stali ve čtvrtek 13. dubna hokejisté Vsetína, kteří tak splnili cíl, jejž si před ročníkem dali.

 

Vsetín, to býval na přelomu minulého a tohoto tisíciletý pojem. Valaši šestkrát ovládli nejvyšší tuzemskou soutěž. V dobách nejvyšší slávy nastupovali za zelenožlutý celek například Roman Čechmánek, Tomáš Sršeň, ruský zadák Alexej Jaškin či Jiří Dopita. Právě on je podepsán jako trenér pod postupem Vsetína do první ligy.

Vsetín v ročníku

Před touto sezónou získal vsetínský hokej generálního partnera, kterým se stala firma Robe Lighting s.r.o. Jde o ryze českou společnost, která se specializuje na výrobu profesionálních inteligentních světel pro koncertní, divadelní, studiové a architektonické použití. Kromě nového generálního partnera přišly i změny v hráčském kádru a na lavičce. Novým koučem Valachů se stal Jiří Dopita. Do kádru přišli zkušení Filip Čech, Pavel Mojžíš a odchovanec Radim Kucharczyk. „Chci městu něco vrátit,“ komentoval svůj návrat domů zkušený útočník. Kromě zkušeností přišli i další hráči, kteří pak výrazně ovlivnili povedenou sezónu.

V základní části druhé ligy skupiny Východ byl Vsetín za jasného lídra, neboť za čtyřicet kol prohráli Valaši jen tři zápasy! Dvakrát v základní hrací době (s Porubou a Šumperkem) a jednou nestačili v prodloužení právě na druhou ostravskou Porubu.

Díky tomu šli Vsetínští do vyřazovacích bojů z nejlepší možné pozice a ve čtvrtfinále se utkali s osmou Kopřivnicí. Té nedali téměř žádnou šanci a po výhrách 9:0, 10:4, 8:2 a 8:3 postoupil do semifinále. Tam na ně čekal Hodonín, za který nastupuje nedávný kapitán Vsetína Daniel Vaněk. A byli to právě Drtiči, kteří jako jediní v play-off porazili vsetínské hokejisty. Stalo se tak v prvním semifinále na Lapači. Hodonín zde zvítězil 2:3 po prodloužení. Následné tři výhry VHK poslaly do finále proti Porubě. Očekávalo se, že série nabídne zajímavé boje. Málokdo čekal, že skončí po třech zápasech.

Díky vítězství ve východní skupině se dostali Valaši po bok Havlíčkova Brodu a Jablonce nad Nisou. Tedy týmů, se kterými si to měli rozdat v kvalifikaci o postup do WSM ligy. I přes zaváhání v prvním klání právě s Bruslaři z Vysočiny dokázali hráči Valašského hokejového klubu postoupit. Při shodně vzájemných zápasů a počtu bodů rozhodl o postupu Vsetína rozdíl ve skóre.

„Postup je tam. Dopadlo to, jak jsme si všichni přáli. Bylo to ale těžké. Zejména po prvním kole kvalifikace. Taková soutěž je těžká vždycky. Zvládli jsme to, ale bylo to těžší, než jsme čekali,“ prozradil krátce po utkání pro hokej.cz zkušený Radim Kucharczyk, pro kterého to byl již několikátý postup, naposledy s Olomoucí do extraligy. „Pocity jsou dobré. Já už jsem ale nějaké postupy zažil. Bylo to pěkné ale těžší postup byl asi s Olomoucí ,“ srovnával.

Extraligová sláva a následný pád na dno

Vsetínští postoupili do nejvyšší tuzemské soutěže v roce 1994. Na podzim probíhala výluka v NHL, a tak se v barvách Valachů objevil Josef Beránek. Po nepříliš povedeném začátku začali Vsetínští stoupat tabulkou a jako nováček ovládli základní část. V play-off se následně dostali až do finále proti Zlínu. To rozhodl gól z nezamrzlé louže od Rostislava Vlacha. Vsetín tak jako nováček ovládl ve své premiérové sezóně českou extraligu.

Tímto triumfem se nastartovala vsetínská dynastie, která trvala až do roku 2000, kdy nadvládu Valachů přerušila na jeden rok pražská Sparta. Poslední triumf zapsali hráči v zelenožlutých dresech v roce 2001, kdy vrátili rok starou porážku Spartě. Poté přišel ale pád, jenž vyvrcholil vyloučením z extraligové společnosti v červnu roku 2007. Jednu sezónu nebyl na Valašsku tým, který by hrál seniorské soutěže. Vsetín se do soutěží vrátil před sezónou 2008/2009, kdy odkoupil licenci na druhou ligu do Blanska.

Fanoušci

Hokej je sport pro diváky a těch chodí do ochozů zimního stadionu Na Lapači opravdu hodně. V základní části chodilo na Valachy v průměru 1 785 diváků, čímž se Vsetín zařadil na špičku druhé ligy. Během vyřazovacích bojů byl průměr ještě téměř o dva tisíce vyšší. Rozhodující finále s Porubou bylo dokonce téměř vyprodané (5 100 diváků). První domácí zápas kvalifikace proti Jablonci přilákal ještě o stovku více. Napínavý duel s Havlíčkovým Brodem sledoval vyprodaný Lapač. „První liga sem patří hlavně kvůli fanouškům,“ byl si vědom zkušený Radim Kucharczyk.

 
 


Generální partneři

© 2013 - 2021   Sportovní klub Kadaň, a.s. & eSports.cz s.r.o. | ODM