Balázs rozhodl o výhře Kadaně v nájezdech

Martin Gahler, Jakub Coufal | 29.11.2008 | |

K a d a ň - Vyrovnaný střet sousedů v tabulce sliboval zápas Olomouce na kadaňském ledě. Ani jeden z týmů nechtěl prohrát a už od úvodního buly se každý celek hrnul hbitě do útoku. O něco více ze hry měli v první půli duelu Severočeši, což projevili také vstřelením branky. V prostřední části vystrkovala Olomouc útočné růžky stále častěji, za což se jí dostalo odměny v podobě vyrovnání. Poslední dějství bylo opět více pod taktovkou Kadaně, přesto to byla Olomouc, kdo měl osud zápasu plně ve svých rukou. Závěrečné 2 minuty hrála Kadaň ve 3 mužích v poli, avšak brankové rozuzlení nepřišlo. Po prodloužení, ve kterém hokejisté z Hané několikrát zahrozili, přišly rozhodující nájezdy. Ty se proměnily v duel 2 útočníků Ministra a Balázse. Právě druhý jmenovaný nakonec ve 4. sérii rozhodl, že si Kadaň připíše 2 body za výhru po nájezdech 2:1sn.

28.kolo, sobota 29.11.2008
Sportovní klub Kadaň - HC Olomouc  2:1sn  (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Zika (Rybecký, Kajer), 65. Balázs - 39. Smejkal (Mikel, Ministr). Rozhodčí: Lacina - Flégl, Šperl. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 240. Střely na branku: 33: 41. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Sportovní klub Kadaň: Hanuljak - Szakal, Kramár, Pospíšil, Mazanec, Mašek, Kloz, Zmeškal, Valský, Šíp, Balázs, Polanský, Derfler, FReiberg, Zika, Rybecký, Kajer, Pražák, Ton, Chyba.
HC Olomouc: Kameš - Ministr, Smejkal, Čuřík, Brančík, Paška, Řípa, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Sakrajda, Nedbálek, Ostřčil, Bartoň, Žajgla, Mikel.

V Kadani se hrál od začátku svižný hokej

Nepříliš dlouho muselo čekat kadaňské publikum na první výraznou šanci. Už po 40 sekundách hry vypálil tvrdou střelu z levého mezikruží Žajgla. Domácí opora Hanuljak se naopak blýskl bleskovým vymrštěním lapačky. Severočeši nehodlali v útočných ambicích nijak zaostávat za soupeřem a posléze také několikrát prověřili pozornost Kameše. V dalších minutách hry dorazilo do Kadaně větší množství nepřesností. Hokej byl po několik minut bez přerušení především bojem o puk ve středním pásmu.
Teprve v 8. minutě se začalo opět naplno útočit. Nejprve zajímavou kombinaci domácích nepřesně zakončil Balázs, aby o chvíli později získali Kadaňští první možnost početní výhody, ve které hosté v čase 10:41 kapitulovali. Po chybě v rozehrávce ujeli Kadaňští ve 2 na 1. Po přihrávkách Kajera a Rybeckého zakončoval z první Zika1:0.
Kadaň byla gólem viditelně povzbuzena, neboť se i nadále tlačila za dalším rozsvícením červeného světla. Zejména Balázs s Valským hýřili velkou aktivitou a chutí. V 13. minutě hráli domácí další přesilovku, ve které nejvíce nadějí nesly střely Szakala od modré. Kameš se tentokrát nenechal zaskočit ani z následných dorážek.
Šanci na vyrovnání dostali Olomoučtí v početní výhodě v 15. minutě, přesto se největší šance vyrojila na domácí straně. Po půl minutě ujel osamoceně Valský, ale trefil pouze hruď opory hostů. Když už se hrálo v plném počtu, zahrozili nejprve Severočeši, aby se o chviličku později dostali do nebezpečného přečíslení hokejisté Olomouce. Zodpovědnost k zakončení vzal na sebe Ministr, ale branku tvrdou střelou netrefil. Závěr třetiny se odehrál rovněž v napínavém tempu. Když se neujala kombinační akce Šípa s Balázsem, odcházelo se do kabin za stavu 1:0.

Hosté se v závěru třetiny dočkali zaslouženého vyrovnání

Olomouc se hned z kraje prostřední části snažila s vervou o srovnání stavu. Podél pravého hrazení ujížděl Smejkal, avšak těsně přestřelil. Akce pokračovala dál a zmíněný útočník zkoušel dále hbitost Hanuljaka. Z přemíry útočné snahy vzešlo oslabení hostů, což je nezastavilo v útočných ambicích. I přes početní deficit několikrát poslali důraznou vizitku kadaňské obraně.
Hra se od prostřední části začala přitvrzovat. Na stadion dorazily drobné potyčky a ostřejší zákroky jako vyjádření důležitosti dnešního zápasu pro oba zúčastněné celky. V 27. minutě ujel v oslabení Tomáš Polanský, ale puk mu v poslední možné chvíli přeskočil hokejku. Olomouc odpovídala kombinační hrou a mírným tlakem, který brzdila zejména nepřesná zakončení.
Přesně v polovině zápasu se na delší dobu podívala do útočného pásma také Kadaň. Tlak na branku a střely Pražáka sice branku nepřinesly, přesto si domácí houževnatou hrou vybojovali přesilovku. Olomouc reagovala stejnou mincí a také si nátlakovou hrou vysloužila početní výhodu. Ještě při hře 4 proti 4 kličkoval před ležícím Hanuljakem Brančík. Domácí hrdina předvedl famózní zákrok vyrážečkou, když zmíněný střelec nedokázal dostatečně zvednout kotouč.
V 35. minutě byla Olomouc blízko srovnání kroku. Během přesilové hry vysílali obránci hostů tvrdé střely směrem k brankovišti a zejména následné dorážky a teče byly velmi nadějné. Sotva se Kadaň vrátila do plného počtu, už musela vyslat na lavici hanby dalšího zástupce. Závěr třetiny se tak odehrával v režii hostů, kteří v čase 38:20 vyrovnali. Za bezmocného Hanuljaka dorážel po střele Mikela Smejkal1:1.

Kadaň se v závěru ubránila dvojnásobné převaze

O vzruch na začátku poslední třetiny se postaral hostující Smejkal, který vyzkoušel tvrdý obranný val jménem Kloz a okamžitě se odporoučel na delší dobu vyzkoušet v leže stav ledové plochy. Během početní výhody v 43. minutě se domácí prezentovali déletrvající kombinací v pásmu Olomouce, avšak Kameš na všechny úmysly Severočechů vyzrál.
Kadaň se nehodlala vzdát myšlenek na vítězství a v dalších minutách se snažila dobývat posvátné území hostů. Paradoxem bylo, že mnohem nebezpečnější šance si Kadaň vytvářela při hře v plném počtu hráčů na obou stranách, než při vlastní přesilové hře. Olomouc byla se skórem zápasu poměrně spokojena a trpělivě vyčkávala, s čím přijdou domácí. Jedna z takových příležitostí se naskytla v 48. minutě, kdy podél pravé strany ujížděl kadaňské obraně Smejkal, jenž nabídnutou šancí pohrdl střelou vedle branky.
Necelých 10 minut před koncem normální hrací doby ujel na druhé straně Derfler, který byl v poslední chvíli podražen. Následná početní převaha se po pár okamžicích změnila na hru 4 proti 4, ve které byli domácí opět aktivnějším celkem. Po návratu hříšníka hostů pálil z mezikruží Říha a o několik sekund později z bezprostřední blízkosti Žajgla. V obou případech zachránil situaci Hanuljak bleskovým semaforem.
V 57. minutě mohl o osudu klání rozhodnout Ministr, když jel zcela sám na domácího muže s maskou. Bekhendová klička zůstala bez brankového ohodnocení. Závěrečné 2 minuty hráli Olomoučtí ve dvojnásobné početní převaze. Kloz v oslabení zbytečně vyhodil a hosté tak mohli rozhodnout o osudu klání. Body, které měli hosté naservírované na stříbrném podnose, nedokázali Olomoučtí přijmout a po obrovském závaru se nakonec podělili o body se svým soupeřem.

V prodloužení se jako první prezentoval Bartoň v 62. minutě, když jeho dělovka skončila na Hanuljakově masce. V průběhu nadstavbové části měli více ze hry hokejisté Olomouce, kteří měli pravděpodobně více ušetřených sil. Když se žádný z celků nedokázal prosadit, musely rozhodnout nájezdy.
Hned v 1. sérii se prosadil Ministr, na což domácí zareagovali až na konci 3. série, kdy Balázs srovnal stav. Oba střelci si vzájemný duel zopakovali ve 4. sérii. Tentokrát se stal jediným úspěšným aktérem Balázs, který rozhodl o konečném stavu zápasu - 2:1sn.

Martin Gahler, Jakub Coufal

Petr Vlk (trenér Olomouc): My jsme v několika předchozích utkáních venku nezískali ani bod. Z tohoto pohledu je dnešní bod pozitivní. Určitě to dnes mohlo být i lepší. Je škoda, že jsme nevyužili v posledních dvou minutách utkání přesilovku 5 na 3. Dneska v zakončení nebyl potřebný klid, nesehrávali jsme naše akce tak precizně, jak bylo třeba. Přesto dnes mužstvo hrálo solidně, je to určitě cesta k tomu, abychom zase dělali body i venku. Teď máme doma těžké mužstvo z Ústí. Musíme předvést, že máme kvalitní tým, kterému by měly patřit jiné příčky, než kde se momentálně nachází.
Milan Černý (trenér Kadaň): Pro nás to byl hodně těžký zápas. Věděli jsme, že nás čeká velmi kvalitní soupeř, který ne náhodou hrál loni na špičce. Proto si výsledku vážíme. I když jsme přišli o vedení, nenechalo to na nás žádné stopy paniky či strachu. Když jsme přežili téměř dvouminutové dvojnásobné oslabení v závěru, tak muselo rozhodnout prodloužení a nájezdy. Možná proto jsme si víc bodů zasloužili my. Na závěr můžu říct dvě jména. Hanuljak a Balázs.