Čardášový taneček vyvrcholil v pranici

Martin Gahler, Katka Hodková, Marek Mikeš | 15.01.2005 | |

Po absolvování těžkého kolečka s Českými Budějovicemi, Ústím nad Labem a Chomutovem přivítala Kadaň na domácí půdě Olomouc. Po celou první třetinu si černožlutí diktovali podmínky, ve druhé části se Olomouc postupně probíjela ke slovu a v závěrečné třetině se rozvířily kruhy na jinak poklidné hladině. Počet trestných minut z posledních deseti minut by jindy vystačil na celé utkání. V řádné hrací době při neustále se zrychlujícím čardáši nikdo neklopýtl, proto se o dělbě bodů rozhodovalo až v prodloužení.

40.kolo, sobota 15.1.2005
Sportovní klub Kadaň - HC Olomouc  2:2p  (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 4.Stavenský (Derfler), 36.Jabrocký (Postl, Žák) - 26.Ministr (Vlček, Bouz), 42.Bouz (Spitzer, Ministr). Vyloučení: 7:10, navíc Stavnský(KAD) 10 + OK za nesportovní chování, Zbořil 5 + OK za hrubost. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 520. Střely na branku: 31:35.
Sportovní klub Kadaň: Hübl – Pospíšil P., Meňhart, Špelda, Vobořil, Staněk, Hubínek, Pelán, Derfler, Tvrdek, Pech, Kajer, Polanský, Kuchler, Kreuzman, Žák, Jabrocký, Postl, Stavenský, Hlusička.
HC Olomouc: Žigardy – Spitzer, Houdek, Světlík, Bartoň, Vlček T., Šafařík, Klimeš, Faltýnek, Hradecký, Ministr, Smejkal, Žajgla, Karný, Hruška, Zbořil, Najdek, Bouz, Vlček L., Martinka, Ditrich.

První třetina:

Na domácí půdě kraloval Stanislav Stavenský

Od začátku utkání neuběhla ani první minuta a za držení byl vyloučen hráč hostí Jiří Hradecký. Olomouci se během prvního oslabení podařilo jen jedinkrát uniknout z vlastního pásma. Brankář Štefan Žigardy byl přesto dobře připraven na jakoukoli situaci, kterou se proti němu domácí snažili rozehrát. Přesilová hra Kadaně rychle uplynula a hosté byli opět v plném počtu. Ve 4. minutě však Stanislav Stavenský po asistenci Petra Derflera vystřelil na Žigardyho znovu. Střela mířila do blízkosti rohu a pravděpodobně by ho i minula, nebýt nešťastného zákroku samotného brankáře, který si puk srazil do vlastní branky. Domácí se ujali vedení 1:0. Jen o pár minut později zazvonila na druhé straně tyčka kadaňské svatyně. Následně byl vyloučen kadaňský bek Milan Vobořil za podražení. V oslabení nečekaně ujel Stanislav Stavenský a osamocen v souboji proti třem olomouckým hráčům se pokusil překonat Žigardyho. Puk se ovšem rozhodl změnit dráhu a brankář se s jeho zachycením nemusel namáhat. Po chvíli Lukáš Pech a Miloš Kajer zcela zapomněli, že hrají v početní nevýhodě a místo obrany se rozhodli pro ofenzivní tah. Jejich útočná kombinace málem rozsvítila červené světlo podruhé. Olomouc si zjevně s Kadaní nevěděla rady a teprve na konci přesilové hry se jí podařilo na chvíli zakotvit v útočném pásmu.

V polovině první třetiny Lukáš Pech z téměř nemyslitelného úhlu poslal puk před branku hostí a Kamil Tvrdek se pokusil o dorážku. Na neúspěšný kadaňský pokus se rozhodl odpovědět Robert Najdek. Stal se tak prvním olomouckým odvážlivcem, který se sám vyřítil na Jaroslava Hübla a snažil se, aby kadaňský brankář nezůstal s čistým kontem. Jeho úsilí vyšlo taktéž naprázdno. Ve 14. minutě se Milan Ministr dopustil hákování a oslabil Olomouc na další dvě minuty. Kadaň se okamžitě vrhla do útoku, ale až tvrdá přízemní střela Petra Pospíšila se přiblížila ke svatyni hostí. Brankář Žigardy se tentokrát nenechal nachytat na švestkách a odklonil kotouč ze své blízkosti, čímž umožnil svému týmu, aby se v klidu dočkal návratu potrestaného útočníka. Hráč hostí Martin Bouz vyzkoušel na kadaňského brankáře jiný postup a to střelu od modré čáry. Jaroslav Hübl na poslední chvíli zachytil kotouč mezi betony. Těsně před koncem úvodní dvacetiminutovky se znovu otevřela vrátka na trestnou lavici host. Za hákování si odešel zchladit hlavu olomoucký útočník Tomáš Karný. Milan Vobořil v přesilovce dostál svému jménu a s obranou hostí se vůbec nemazlil, jeho dělovka těsně prosvištěla kolem levé tyčky.

Druhá třetina:

Ministr zvedl Olomouci sebevědomí

Zdeněk Žák a po něm Kamil Tvrdek zaútočili bez váhání na olomouckou svatyni. Hosté se jen vezli stejným tempem, jaké nasadila domácí pětka. Chvíli poté si horkokrevný Marián Meňhart musel na dvě minuty sednout na trestnou lavici. Rozhodčí jeho nedovolený zákrok ohodnotil jako krosček. Olomouc se do své, teprve druhé přesilové hry, vrhla s bojovným srdcem, ale umění kadaňského brankáře Jaroslava Hübla zabránilo sehraným útočným řadám v dokončení jejich tažení. Ve 26. minutě si hosté podali domácího brankáře na stříbrném podnose. Tomáš Vlček nejprve mířil k boční tyči a donutil Hübla, aby se bleskově přesunul ke kraji a puk vyrazil. Kotouč se rozhodl jít si svou vlastní cestou a laškovně se odrazil od mantinelu zpět před kadaňskou branku. Milan Ministr pak již neměl mnoho práce a umístil puk do odkryté branky. Olomouc srovnala krok s Kadaní na 1:1.

Tímto průběhem byli domácí evidentně zaskočeni a tak se není čemu divit, že se jim následná přesilová hra příliš nevyvedla. Vyloučen byl sice Petr Žajgla, ale Olomouc si i v oslabení uhlídala vlastní pásmo a také se osmělila k výpadu do útočné třetiny. Jestliže domácí udávali tempo první půlhodinu utkání, opratě pomalu přebírala Olomouc a Kadani docházel dech. Jaroslav Hübl se nestačil otáčet a vlastní obrana mu nebyla příliš platná. Přihrávky najednou křižovaly led bez ladu a skladu, domácí neustále střídali a Olomouc v tomto chaosu hledala příznivé místo k dalšímu úderu. Jenže rána přišla ze zálohy. Ve 36. minutě se domácí forvard Jaroslav Jabrocký nedokázal déle dívat na nerozhodný stav a změnil skóre na 2:1 poté, co se před brankou hostí utvořil nepřehledný chumel. Asistence byla připsána Martinu Postlovi.

Třetí třetina:

Jen 28 vteřin stačilo, aby se domácí ocitli v oslabení. Zdeněk Žák obdržel dvouminutový trest za krosček. Olomouc se v početní výhodě opravdu činila. Obrana domácích stagnovala, a proto nebyl pro hosty problém, aby si několikrát přihráli…Milan Ministr Zbyňku Spitzrovi a ten si před brankou našel volného Martina Bouze a přenechal mu zakončení celého tahu. Olomouc srovnala na 2:2. Ve 44. minutě byl za držení vyloučen olomoucký bek Tomáš Houdek. Kadaň v přesilové hře posbírala veškeré odhodlání a usadila se v pásmu hostí. Do konce početní výhody zbývalo 52 vteřin a domácí si vynutili faul, za který byl potrestán hráč hostí Michal Šafařík. Po další půl minutě byl z ledu vykázán další olomoucký hráč Zbyněk Spitzer. Jenže domácím ke změně skóre nepomohla dlouhotrvající početní výhoda 5 na 3. Tu přerušilo až vyloučení Stanislava Stavenského, který od rozhodčího dostal dvě minuty za hrubost, desetiminutový osobní trest a trest do konce utkání.

Jinak poklidné utkání z prvních dvou třetin se náhle změnilo v krvežíznivou bitvu, kdy se píšťalka hlavního rozhodčího žhavila do červena. Oba celky notně přidaly na tempu. Bezkontaktní hra se proměnila ve strkanici u mantinelů. Robert Najdek byl v 53. minutě potrestán za sekání, ale Kadaň ani v přesilovce nevěděla, co se soupeřem. Olomouc se v závěrečných minutách totiž poněkud stáhla a bránila dosavadní výsledek. Minutu a půl před koncem utkání si domácí vykoledovali dvouminutový trest, poté, co obránce Marián Meňhart hrál vysokou holí. Hosté si sice vyžádali oddechový čas, ale ani zvýšený tlak v posledních okamžicích o vítězi nerozhodl.

V nastaveném čase se psychicky neudržel olomoucký hráč Tomáš Zbořil a vyprovokoval osobní souboj, když jako první napadl domácího Petra Derflera. Jenže ten se nebránil a místo něj se popral Petr Pospíšil. Hlavní rozhodčí se rozhodl, že se utkání dohraje ve třech proti třem. O změnu se vzápětí postaral domácí Lukáš Pech, který byl při svém nájezdu na bránu zahákován Milanem Ministrem. Kadaň posílila o jednoho hráče, ale ani hra ve čtyřech proti třem, kdy se domácí snažili vyzrát na Olomouc se třemi útočníky a jedním obráncem, se nakonec nezdařila. Kadaň remizovala s Olomoucí na domácím ledě 2:2.

Martin Gahler, Katka, Hodková, Marek Mikeš

Karel Suchánek (hlavní trenér HC Olomouc): Jsme rádi, že jsme konečně po pěti prohrách získali bod. Byli jsme již v dosti nepříjemné situaci. Víme o co hrajeme a kluci k tomu tak přistoupili. Předvedli jsme bojovný výkon a remíza byla spravedlivá. Domácí si prohráli zápas nevyužitou přesilovou hrou pět na tři. Bylo to vyrovnané utkání a divákům se muselo líbit.

Předváděli jste celý zápas velmi důslednou až urputnou obranu, zněly takto vaše pokyny před zápasem?
Jistěže jsme hráli hodně na obranu. Měli jsme již velké problémy. V Budějovicích jsme nedali branku, prohráli jsme s Ústím a Brnem. Obraně jsme se věnovali a do utkání jsme šli s pečlivým bráněním a brejky. Myslím, že se nám dařilo.

Miroslav Novák (asistent trenéra SK Kadaň): Byl to zcela jednoznačně nejhorší výkon na domácím ledě! Je to velká škoda. S Chomutovem nám utekly dva body, teď znova a to ještě se soupeřem, se kterým jsme s třemi body počítali. Pokud chceme hrát play-off, tak takové soupeře musíme doma porážet. Těžko se mi dnešní zápas hodnotí.

Čeká vás nyní možná rozhodující bitva o play-off s Berounem. Co vylepšit, aby se neopakovala ztráta bodů s Chomutovem a Olomoucí?
Vylepšit? Po utkání s Olomoucí asi všechno. Hlavní bolestí jsou přesilovky. Jak s Chomutovem, tak proti Olomouci. Tam musíme hodně zapracovat.

Kadani chybí dva beci základní sestavy. Nemocný je Martin Klaus, na univerziádě reprezentuje Radek Hlavatý, jak moc tito beci chybí?
Jistěže hodně chybí. Máme sedm obránců a nyní vlastně pouze pět. Manšafty většinou hrají na čtyři útoky a tak beci jsou hodně pod tlakem. Dva obránci co hrají ob jedno střídaní to mají velice těžké.