Gólová smršť rozdělila body

Martin Gahler, Katka Hodková | 06.11.2004 | |Bohem zapomenutý kadaňský stadion v sobotu večer poctil svou přítomností bývalý reprezentant, hráč NHL a současný hlavní trenér národního týmu pan Vladimír Růžička. Ačkoli se po prvních minutách mohlo zdát, že si ze své návštěvy neodnese zajímavý zážitek, hráči Kadaně i mladé Boleslavi mu v šedesáti minutách ukázali, že hokej se hraje až do posledního dechu.

 
20.kolo, sobota 6.11.2004
SK Trhači Kadaň - BK Mladá Boleslav  4:4p  (1:2, 2:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 9.Žák (Jabrocký, Hlavatý), 24.Klaus (Derfler), 35.Pech (Kajer), 41.Pech (Hlavatý) - 2.Havel (Toužimský, Holý), 4.Hluchý (Nedorost, Morava), 36.Hluchý (Nedorost), 57.Hradecký (Kadlec). Rozhodčí:Hodek - Bertlík, Hauser . Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 670. Střely na branku: 24:34.
SK Trhači Kadaň: Jež – Pospíšil P., Hlavatý, Špelda, Klaus, Kameš, Vobořil, Staněk, Kreuzman, Tvrdek, Pech, Kajer, Stavenský, Derfler, Polanský, Žák, Jabrocký, Postl, Bednařík, Kuchler, Polák
BK Mladá Boleslav: Musil – Morava, Derner, Toužimský, Holý, Meňhart, Jareš, Kivoň, Drtina, Metlička, Oliverius, Kostourek, Kadlec, Hradecký, Havel, Říha, Vrbata, Jaroš, Nedorost, Hluchý, Vondrka

Komentář k zápasu

První třetina:

Bolslav přijela s velkými ambicemi

Začátek Kadaň darovala svému soupeři. Již na začátku druhé minuty si na trestnou lavici kvůli držení odešel sednout Martin Klaus. Mladá Boleslav okamžitě zachytila nahozenou rukavici a potrestala troufalost domácích prvním gólem. Zdeněk Toužimský donutil kadaňskou jedničku Petra Ježe lehnout na led a vzápětí nad brankářovo pravým ramenem proletěl puk nadzvednutý Michalem Havlem - 1:0. Přesně o 120 vteřin později se hosté znovu ukázali, ačkoli se celým stadionem neslo mohutné Kadaň, Kadaň…do dvoubrankového vedení se vyhoupla Mladá Boleslav. Petra Ježe bez varování překonal Milan Hluchý, kterému puk perfektně zpracoval Marián Morava - 2:0.

Na začátku šesté minuty se poprvé otevřela i vrátka na trestnou lavici hostí, kam za držení odešel Tomáš Hradecký. Domácí se v čele s Pechem a Tvrdkem pokusili o odvetu. Malou provokaci na konci oslabení také zkusil na Ježe mladoboleslavský Michal Oliverius. V 9. minutě se strhla mela před Musilem a inkasovaná branka hosty asi velmi zaskočila. Zřejmě nečekali, že se domácí po dvoubrankovém debaklu, tak rychle zvednou. Ale díky Jaroslavu Jabrockému a skórujícímu Zdeňku Žákovi puk proklouzl nepatrnou skulinkou a uvelebil se za brankovou čarou. Kadaň snížila náskok svého soupeře na 1:2. O nahození od modré čáry se poté pokusil obránce Derner, ale Jež se již také chytil a získal zpět svůj na začátku ztracený ostříží zrak.

Zdálo se, že Kadaň zvolila taktiku slabšího a nepozornějšího celku úmyslně, jako by nechtěla nechat Mladou Boleslav, aby se dostala do vedení a snížila tempo hry v domnění, že vítězství si snadno urve. Černožlutí ale číhali ze zálohy. Martin Postl se v polovině první třetiny pokusil provézt puk do útočného pásma ale byl nemilosrdně skřípnut u mantinelu, až musel zasáhnout hlavní rozhodčí, který nechal znovu rozehrát. Lukáš Pech si počínal celkem nešetrně, když zezadu najel do Metličky a ten hlavou orazítkoval vrchní část vlastní brankové konstrukce. Rozhodčí Pecha ohodnotil dvěma minutami za nedovolené bránění. Mladá Boleslav se do své další přesilové hry nevrhla již s takovým nasazením jako v úvodu utkání, ale přesto měli kadaňští beci plné ruce práce, aby si ohlídali všechny útočné formace najíždějící před Ježovu svatyni. V 15. minutě se již hrálo v plném počtu, když si Kostourek nebezpečně vyšlápl a zdálo se, že se protlačí i k samostatnému nájezdu. Naštěstí pro Kadaň byl za minutu dvanáct odstaven.

Čtyři minuty před koncem se hra vyrovnala a rozprostřela po celé ploše kluziště. O to víc se rozjelo narážení na mantinel, pošťuchování a drobné strkanice. Hlavní rozhodčí po tvrdém zákroku na Stanislava Stavenského odmítl jakkoli diskutovat a udělil dvouminutový trest za vražení na hrazení, kterého se dopustil Michal Vondrka. Domácí na poslední minuty první třetiny získali další početní výhodu. Po slibné rozehrávce před Musilem si však Klaus na modré čáře nechal ujet puk a od té doby se Kadaň nemohla vymanit ze svého pásma. Až kapitán Miloš Kajer vrátil hosty zpět do útoku, ale jeho snaha nebyla nijak oceněna. Zdálo se, že poslední vteřiny první dvacetiminutovky v klidu uplynou, ale těsně před hvizdem rozhodlo o osudu Petra Derflera držení, které ho na dvě minuty odsoudilo na trestnou lavici.

Druhá třetina:

Nikomu se nechtělo z boje utíkat

Jako by jeden trest nebyl pro domácí až až, zopakoval hlavní rozhodčí třicet vteřin po začátku druhé třetiny svůj ostrý hvizd. Za podražení si na dvě minuty odešel odpočinout Radek Hlavatý a Kadaň se rázem ocitla ve třech hráčích betonujících své území. Byla to dlouhá minuta, ve které puk několikrát projel před Ježem. Naštěstí dorážející hráč ani jednou nebyl včas na svém stanovišti a domácí si tak mohli zhluboka oddechnout. Ve dvacáté třetí minutě se Nedorost a Hradecký pokusili o standardní útočnou akci hostí. Nedorost přihrál rozjetému Hradeckému od mantinelu, ale jeho dorážku skryl nakonec Jež s přehledem mezi svými betony.

24. minuta přinesla toužebné vyrovnání. Klaus s Derflerem se blýskli, když využili momentu, kdy měl mladoboleslavský brankář Lukáš Musil zacloněný výhled. Z parádního gólu se nakonec radoval Martin Klaus, kterému se podařilo umístit puk tam, kde ho fanoušci vidí nejraději, do branky soupeře – 2:2. Hosté si po inkasovaném gólu nedokázali držet nervy příliš na uzdě a utkání se začalo přiostřovat. Na začátku 26. minuty byl vyloučen hráč Mladé Boleslavi Jiří Kadlec za držení. Vzápětí se v obrovské šanci ocitl Radek Hlavatý, když se mu podařilo vybojovat si perfektní střelecké postavení před Musilem. Svou střelu zvedl však až příliš a vytáhl ji jen do ochranné sítě. Kadaň se vracela do svého pásma jen proto, aby mohla založit další útok. Zato hosté se po druhém inkasovaném gólu poněkud stáhli a působili dojmem úplně jiného týmu, než jaký naskočil na led v úvodu první třetiny.

Ačkoli se domácí drželi zuby nehty v útočném pásmu, hosté jim odlepení se od mantinelu nijak neulehčovali, a tak si diváci sedící blízko herní plochy mohli alespoň detailně prohlédnout obličeje některých hráčů. Petru Derflerovi se pobyt na trestné lavici zřejmě zalíbil, a tak nebyl proti, když ho v polovině zápasu hlavní rozhodčí poslal kvůli hákování na dvouminutový odpočinek. Mladá Boleslav se v početní výhodě marně hledala – trio Kostourek, Oliverius a Metlička odjelo po nepovedené přesilovce raději vystřídat. Na led nastoupivší Nedorost také promarnil svou příležitost, když minul slibnou přihrávku před Ježovo brankoviště.

35. minuta se spojila s obrovskými ovacemi domácích. Lukáš Pech se dočkal své šance a vychutnal si mladoboleslavského brankáře Lukáše Musila až do konce. Jeho střela sice původně směřovala na Kamila Tvrdka stojícího před brankou, ale nakonec se po teči odrazila na správné místo, za červenou čáru - 3:2. 36. minuta naopak všechny fanoušky domácích rozesmutnila, když po nevinně vyhlížející akci Davida Nedorosta a zakončujícího Milana Hluchého padl třetí gól Mladé Boleslavi. Stav utkání se tak bleskově vyrovnal – 3:3. O náskok se později pokusil hráč hostí Michal Havel, když v předposlední minutě druhé třetiny ujel domácí obraně a prověřil Ježovu pozornost. Ovšem marně, poslední vteřiny se již dohrály beze změn.

Třetí třetina:

Nikdo nebyl vyloučen

Jen patnáct vteřin stačilo domácímu celku, aby zvýšil své vedení na 4:3. Lukáš Pech za asistence Radka Hlavatého překonal Lukáše Musila podruhé za sebou. Ale stále do konce utkání zbývala celá třetina a Kadaň si byla vědoma toho, že polevit může znamenat také prohrát. Ačkoli hráčům na obou stranách již pomalu docházely síly, drželi zvýšené tempo. Ve 48. minutě se o střelu od modré čáry pokusil Obránce hostí Lukáš Derner, ale puk k Ježovi ani nedolétl. Vzápětí se kadaňská jednička Jež dostal znovu ke slovu, když zlikvidoval a z branky vytáhl pokus Michala Havla o změnu skóre. Do konce utkání zbývalo jen deset minut a možná proto rozhodčí odložil píšťalku a toleroval zákroky, za něž v předchozích minutách vylučoval. Hra byla sice na obou stranách hodně vypjatá, ale žádná akce nebyla dotažena do svého konce. Nervy způsobily své a hráči si několik minut jen zmateně přihrávali ve středním pásmu. V 54. minutě se kadaňská stínadla doslova vzbouřila, hlavní rozhodčí nechal hru natolik přitvrdit, až se stala doslova neúnosnou. Nepotrestal jediný faul Mladé Boleslavi ani jediný faul Kadaně, jako by se bál ovlivnit konečný výsledek. Čtyři minuty před koncem se Richard Jareš ocitl tváří v tvář Petru Ježovi, ani na okamžik nezaváhal a tvrdě vypálil. Puk se však zastavil v Ježovo lapačce. O pár vteřin později proklouzl kadaňskému obránci Hlavatému puk na modré čáře mezi nohama a Mladá Boleslav se dočkala samostatného nájezdu, který ukázkově proměnil Tomáš Hradecký. I umění Petra Ježe bylo v tu chvíli krátké a domácí tak ztratili své, od začátku třetiny držené vedení – 4:4.

Prodloužení:

Po třiceti minutách znovu vyloučení

Téměř třicet minut se zápas odehrával bez jediného vyloučení, až ve dvacáté sedmé vteřině nastavené hry Michal Oliverius opustil led za hákování. Domácí se ihned usadili před brankou Lukáše Musila, a přestože několikrát vypálili správným směrem, rozhodnout ve svůj prospěch nedokázali. Stejně se pak v posledních minutách vedlo i Mladé Boleslavi. Po pětašedesáti minutách hry skončilo utkání nerozhodně 4:4.

Martin Gahler, Katka Hodková

Ohlasy trenérů

Miroslav Novák (trenér SK Kadaň): „Jak mohli všichni vidět, poněkud nám utekl začátek utkání. Ale dokázali jsme se zmobilizovat a vyrovnali jsme na 2:2. V druhé třetině jsme byli dokonce lepší a otočili jsme zápas v náš prospěch. Za stavu 4:3 jsme si zatloukli vlastní hřebíček do rakve, byla to bohužel chyba celé pětky. Je jasné, že za počátečního stavu, kdy jsem prohrávali 0:2 by každý bral bod, ale myslím, že je škoda, že jsme v závěru vše zahodili.“

Miloslav Hořava (trenér BK Mladá Boleslav): „Dnešní utkání považuji za jedno z opravdu těžkých. Lituji nevyužité šance, kterou jsme neproměnili za stavu 2:1 v náš prospěch, když jsme hráli přesilovou hru pět na tři. Rázem se vše mohlo vyvíjet jinak. Jinak s výkony celého týmu jsem velmi spokojen.“
 
 


Generální partneři

© 2018 Sportovní klub Kadaň, a.s. & eSports.cz s.r.o. | ODM