Kadaň inkasovala branky v oslabení

Jaroslav Novák, Jindřich Poledna | 09.11.2005 | |

Velice slibně se pro Kadaň vyvíjelo středeční utkání v Jihlavě. Bezbrankový stav po první třetině a vedení severočeského celku ve 28.minutě hřálo asi každého kadaňského fanouška. Jenže domácí favorit zabral, po třech minutách vyrovnal, a pak již jen trestal severočeskou neukázněnost. Ještě ve druhé třetině využil tým z Vysočiny přesilovou hru 4 na 3 a koncem třetí třetiny ještě další přesilovku. Kadaňští hráči se tak nepostarali o překvapení tohoto kola a z Jihlavy odjíždí s porážkou.

22.kolo, středa 9.11.2005
HC Dukla Jihlava - Sportovní klub Kadaň  3:1  (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 31. Bakus (Říha), 36. Hlouch (Staněk P., Čachotský), 54. Bakus (Staněk P., Čachotský) - 28. Tvrdek (Staněk O.). Rozhodčí: Smeták - Prchal T., Prchal R. Vyloučení: 5:7, navíc Hlouch (JIH) 5 + do konce. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1100. Střely na branku: 30:27. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
HC Dukla Jihlava: Suchan - Šmarda, Malena, Staněk P., Duben, Dobrovolný, Pospíšil, Lukačovič - Rytnauer, Bakus, Hodek - Říha, Hlouch, Čachotský - Lazorišák, Altrichter, Fiedler - Polák, Havel, Hrbatý
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Vobořil, Meňhart, Staněk O., Plaček, Lašek, Hlavatý, Hlubuček, Zajíček - Tvrdek, Oliverius, Kajer - Žák, Hlusička, Postl - Zika, Švík, Hahn - Hubínek, Tauš, Reičičar

Dukla Jihlava na svém ledě přivítala desátý tým prvoligové tabulky mužstvo SK Kadaň. První utkání Jihlava s Kadaňí prohrála v prodloužení, a tak Jihlavané měli soupeři co vracet. V úvodu zápasu dostali domácí výhodu přesilové hry, ale v početní výhodě si jihlavští hokejisté na ledě vůbec nerozuměli a nedostali se do vážnějšího ohrožení soupeřovy branky. Jedinou lepší akci zakončoval od modré Roman Hlouch, ale Hübl jeho střelu vyrazil. V 6. minutě měli velkou šanci hosté, střelu Tvrdka Suchan pouze vyrazil před sebe, ale stihl se vymrštit a svoji chybku napravit. O tři minuty později předvedl šikovné ruce Jonáš Fiedler, když si elegantně obhodil obránce, ale na brankáře Kadaně už nevyzrál. Další pohlednou akci předvedli Hlouch a Tomáš Čachotský, který dostal přihrávku do jízdy, prosmekl se mezi obranou a řítil se na gólmana, ale jeden obránce si pomohl faulem, a tak Dukla dostala další možnost ke vstřelení první branky. Druhá přesilovka už byla mnohem lepší, ale ani ta nepřinesla gól. Dvě minuty před koncem první třetiny měl velkou šanci Miloš Kajer, když dostal přihrávku před branku. Pozorný Suchan ale stihl proti puku vykopnout pravý beton a zabránil tak jistému gólu. Ve 20. minutě se dostal k puku úplně volný Roman Hlouch, ale ani on svoji obrovskou šanci neproměnil.

Po přestávce měli první velkou šanci hosté. Střela Ondřeje Staňka se otřela o pravou tyčku Suchanovy svatyně. Ve 25. minutě měl možnost vstřelit první branku utkání Vladimír Říha, ale i jeho pokus brankář Severočechů vyrazil. O dvě minuty později měl největší šanci zápasu Ota Lazorišák, když se od půlky kluziště řítil sám na Hübla. Brejk provedl perfektně, gólman vůbec neodhadl jeho blafák, ale Lazorišák nedokázal akci dotáhnout do zdárného konce. Pravidlo nedáš-dostaneš se opět osvědčilo, hosté se hned po předchozí akci dostali do vedení zásluhou Kamila Tvrdka, 0:1. Tvrdek vystřelil z pozabranky a Suchan si srazil puk za svá záda. Vyrovnání brzy zařídil skvělou a přesnou střelou jihlavský kapitán Oldřich Bakus, 1:1. V čase 32:10 byl vyloučen na čtyři minuty Petr Altrichter, ale hosté špatně střídali a byli potrestáni dvěmi minutami za šest hráčů v poli; počet hráčů na ledě se vyrovnal. Při hře čtyři na čtyři se Kadaňští dopustili dalšího prohřešku a přesilovou hru tak hrála Dukla. Přesilovku čtyři na tři využil lehkou střelou od modré Roman Hlouch, 2:1 a Dukla Jihlava se tak ujala vedení.

Poslední dějství přineslo hodně vyloučení. Hru si Jihlavané spíše hlídali, nechtěli se dopustit vážnější hrubky. A celkem, který teď musel tvořit hru, byla Kadaň. Severočechům se Jihlavu vůbec nedařilo uzavřít v obranném pásmu. Do velké šance se dostal Jiří Dobrovolný, který se snažil v pádu překonat brankáře hostů, ale jeho akrobatický kousek gól nepřinesl, puk branku přeletěl. Kadani byly osudné přesilové hry Dukly. Druhou branku v zápase si připsal opět Oldřich Bakus, 3:1 a právě v početní výhodě. Minutu před koncem byl vyloučen Roman Hlouch, který dostal trest pět minut plus do konce utkání za faul vysokou holí. Hosté si vzali oddechový čas, ale ani hra bez brankáře jim další úspěch nepřinesla, spíše museli bránit svoji prázdnou klec. Dukle k vítězství 3:1 pomohly hlavně přesilové hry.

Jaroslav Novák

Miroslav Novák (Kadaň): „Nezačali jsme utkání dobře, bylo to hodně vyrovnané. Trochu mě překvapilo, že Jihlava hrála střední pásmo, čekali jsme, že do nás vlétnou. Pro nás je samozřejmě taková hra lepší, protože máme ve vlastním pásmu problémy. Šli jsme do vedení, ale bohužel jsme udělali fatální chybu v obraně, kdy si to obránci špatně rozehráli, puk dostal volný hráč na kruzích a bylo vyrovnáno. Jedna - jedna nemělo padnout a myslím si, že jsme se o výsledek mohli ještě poprat. Další naše chyba přišla, když jsme měli výhodu přesilové hry pět na tři. Špatně jsme střídali, je vidět, že hráči na zápas nebyli dobře nažhavení. Nerozuměli jsme si a hráči nás neposlouchali, nespolupracovali, tohle se prostě nesmí stávat! To nás zlomilo úplně. Ve třetí třetině jsem to stáhl na tři pětky, ale nemáme v týmu hráče, kteří by v těchto momentech dokázali zápas rozhodnout. Oproti minulému roku jsme měli více odchodů než příchodů dobrých hráčů a to vše se na hře projevuje.“

Milan Chalupa (Jihlava): „V nahuštěném programu jsme chtěli hrát na čtyři pětky, ale někteří hráči to vyloženě neberou, protože se nedostanou do herní pohody a do potřebného zapálení. První třetina byla taková jaká byla, do druhé třetiny jsme hráčům zdůraznili, jak mají hrát a co po nich chceme, a na ledě to hned bylo vidět. Hru jsme stáhli na tři lajny, vytvořili si tlak, šance a z toho padly branky. Branky dávají pořád stejní lidé, ale naštěstí zde takové hráče máme. Jaroslav Suchan chytal velice dobře. V začátku nám vadilo, že jsme hráli přesilovky a nemohli jsme se dostat do pásma. První přesilovka a my udělali několik postavení mimo hru, což já neberu a nemůžu pochopit. Tyto akce máme nacvičené. Poslední třetinu jsme odehráli takovou rutinou, přeci jen první dvě pětky už mají něco nahráno a zkušeností jsme to dohráli. Řekli jsme si, že nesmíme udělat chybu a z toho jsme vycházeli. Myslím si, že dnes odvedl skvělý výkon Oldřich Bakus, dal dva góly a odvedl hodně práce. Takového lídra mužstvo potřebuje, ale mužstvo se pozná hlavně tehdy, umí-li zabrat ve správnou chvíli.“