Místo náplasti se na ránu přikládají tři body

Katka Hodková, Martin Gahler | 19.01.2005 | |

Klidnou hladinu kolem závěrečných bojů sice v poslední době rozvířila kontumace tří kadaňských zápasů a ztráta důležitých bodů, ale to nic nezměnilo na odhodlání týmu prát se až do posledního dechu o play-off. Jenže Opava také nepřijela na kadaňský led úplně bez motivace! Při pomyšlení na baráž se totiž nikomu prohrávat nechce. Opava inkasovala hned v první třetině zásluhou Miloše Kajera, dvojitou pojistku navíc přihodil Kamil Tvrdek a do prázdné brány v závěru utkání pečetil znovu kadaňský kapitán.

42.kolo, středa 19.1.2005
Sportovní klub Kadaň - HC Slezan Opava  4:1  (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 14.Kajer (Pech, Pospíšil), 21.Tvrdek (Jež), 57.Tvrdek (Pech), 59.Kajer (Pech) - 35.Adamčík (Boháč, Přibyla). Rozhodčí: Zubzanda - Mašek, Vitík. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 490. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
Sportovní klub Kadaň: Jež - Pospíšil P., Hlavatý, Špelda, Meňhart, Vobořil, Klaus, Pelán, Tvrdek, Pech, Kajer, Derfler, Kuchler, Polanský, Stavenský, Polák, Postl, Žák, Hlusička, Kreuzman.
HC Slezan Opava: Šlupina - Balcar, Přibyla, Wantulok, Vnenk, Sadloň, Bršlica, Bezouška, Harazim, Kašík, Lhotský, Adamčík, Boháč, Kříž, Martiník, Kapsa, Suchánek, Měch.

První třetina:

Opava šla bezmyšlenkovitě proti zdi

Ještě se neodehrála ani druhá minuta a na kadaňské trestné lavici zasedl kvůli krosčeku Michal Polák. V prvních vteřinách vlastního oslabení se domácí usadili v pásmu soupeře. Opava se snažila vyjíždět, ale jakoby na červené čáře narážela na nepropustnou zeď a zároveň platilo přísloví, že "hlavou zeď neprorazíš". Bezmyšlenkovitý postup hostí vedl jen k tomu, že si ve 4. minutě až pozdě uvědomili, že se na herní ploše pohybují v jiném počtu, než umožňují pravidla. A tak si Slezan paradoxně odseděl první trest za příliš mnoho hráčů na ledě.

Domácí se přesilové hry chopili za správný konec, jenže Roman Šlupina zhodnotil své zkušenosti z dob, kdy ještě nosil kadaňský dres, a vyrážel jednu střelu za druhou. Sotva se hosté ocitli v plném počtu, vrátil se na trestnou lavici nejprve Marek Harazim za držení a sotva tento trest vypršel, uvelebil se na jeho místě opavský obránce Juraj Sadloň. Kadaň se téměř šest minut pouštěla do ofenzívy a již méně dbala na obranu. Teprve 14. minuta znamenala vrchol pověstné hory, když první útočná trojice ve složení Pech, Kajer a Tvrdek dobyla opavskou svatyni. Lukáš Pech poslal kotouč křižmo na Miloše Kajera a kadaňský kapitán zavěsil ukázkovou střelou pod víko. Kadaň otevřela skóre zápasu 1:0.

Slezan si od hlavního rozhodčího Zubzandy nenechal poradit, aby se zdržel nedovolených zákroků, a tak musel na dvě minuty ven Ondřej Wantulok kvůli hře vysokou holí. Kadaň během své přesilovky kroužila v okolí opavského brankáře jako štika kolem své kořisti. Jenže taktika vyčkávání u mantinelů se domácím příliš nevyplatila a hosté brzy naskočili do plného počtu hráčů. Lukáš Špelda prověřil pozornost Romana Šlupiny, když vyslal kotouč do nepřehledného chumlu před brankou Slezanu, jenže brankář stačil puk včas zalehnout.

Po celou první třetinu se hosté důsledně bránili, ale jejich útok se rozpadal hned u modré čáry, a proto si Petr Jež před kadaňskou svatyní z nudy jen pískal. Minutu před koncem úvodní dvacetiminutovky musel na dvě minuty na trestnou lavici ještě Lukáš Pech, jeho krosček se totiž nedal přehlédnout.

Druhá třetina:

V polovině utkání se přestalo vylučovat

Do druhé třetiny domácí nastupovali v početní nevýhodě, přesto si hosté nevypracovali vážnější šanci. Zato Kadaň se činila na plné obrátky. Stále v oslabení se Petru Ježovi podařilo vyrazit puk od vlastní branky, skákavého kotouče se zmocnil Kamil Tvrdek. Toho již opavský obránce Juraj Sadloň, kterého Kadaň testovala před začátkem letošní sezóny, nedokázal zastavit. Tvrdek si jako rozjetý buldozer našel slabé místo Romana Šlupiny, lehce se vyklonil z levého kruhu a přesnou švihou rozvlnil vnitřní síť branky. Kadaň jeho zásluhou zvýšila svůj náskok na 2:0.

Domácí se po tomto úspěchu vezli na vlně euforie a nebýt Petra Ježe, zcela by zapomněli, že dvoubrankové vedení v polovině utkání vítězství nedělá. Kadaňský brankář totiž neustálým klepáním holí o led upozorňoval své obránce, že nechávají opavské útočníky bez dozoru na modré čáře. Ve 27. minutě si za nedovolené bránění vykoledoval zasloužený trest hráč hostí Jan Kašík. Zajímavostí je, že toto vyloučení bylo tím úplně posledním v celém zápase.

Slezan se ve druhé třetině takříkajíc našel a domácí měli plné ruce práce. Nájezd kamila Suchánka vytlačil martin Klaus na poslední chvíli až k mantinelu a neumožnil opavskému útočníkovi ani únikovou kličku. V polovině utkání si na Šlupinu vyšlápli Lukáš Pech s Kamilem Tvrdkem. Přihrávka křižmo a následná dorážka jen těsně minula brankovou konstrukci. V následujících minutách se kadaň rozjela jako dobře seřízený kulomet. Jediným zádrhelem byl stále brankář Slezanu.

Pětatřicátá minuta s sebou přinesla spornou situaci, kdy nikdo přesně nevěděl, zda puk vystřelený z opavské hokejky zasáhl svůj cíl. Hlavní rozhodčí Zubzanda nakonec branku Slezanu uznal a další kanadský bod si tak mohl připsat Dušan Adamčík za asistence Kamila Boháče. Opava snížila svou ztrátu na 1:2. Po tomto úspěchu se hosté osmělili a všemožně Kadani dokazovali, že jsou v první lize právem. Ale nezahálela ani útočná řada domácích. Všechny dobře myšlené, ale neúspěšně provedené pokusy nelze ani popsat, většinou však v jejich čele stál Kamil Tvrdek, Lukáš Pech nebo kapitán Miloš Kajer.

Třetí třetina:

Pech si pro svůj bod nedojel

Jako první se k Petru Ježovi nebezpečně přibližoval opět Kamil Suchánek, který byl hlavním strůjcem všech vážnějších opavských šancí. Hosté totiž vycítili šanci a nemínili se vzdát naděje na plný bodový zisk. Kadani utíkala jedna šance za druhou, skvěle rozehrané kombinace končili dříve či později na hokejkách soupeře. Ve 49. minutě zastavil parádní, samostatnou akci Juraje Sadloně v rozkleku až Petr Jež a díky němu si za pár vteřin oddechli domácí fanoušci podruhé.

V této fázi se Kadaň více stahovala do obrany, téměř se nefaulovalo a díky tomu také nevylučovalo. Tři minuty před koncem se zpoza branky utrhl Stanislav Stavenský a hledaje si cestu mezi dvěma obránci, ztroskotal na Šlupinovi. Jeho snahu dotáhl do vítězného konce znovu Kamil Tvrdek, když se po asistenci od Lukáše Pecha zmocnil kotouče a podstrčil ho bezmocnému Šlupinovi pod nohama až za brankovou čáru. Kadaň odskočila Slezanu na 3:1.

Opava ve snaze zachránit, co se dá, odvolala brankáře. Jenže ani tento krok Slezanu nepomohl ke zvratu situace. Lukáš Pech se následně při tažení na prázdnou branku hostí zalekl a trefil pouze pravou tyč, jeho pošramocenou reputaci vzápětí napravil kapitán Miloš Kajer a zpečetil konečný stav utkání na 4:1.

Katka Hodková, Martin Gahler

Alois Chlutina (trenér SK Kadaň):Bylo to velmi těžké utkání. Na hráčích ležela deka, nevozita. Nemohli jsem se jí zbavit ani za stavu 2:0, kdy jsme udělali oborovskou chybu na 2:1. Přesto se kluci ve třetí třetině semkli a dokázali svou bojovností, srdíčkem dohrát to utkání do vítězného konce.

Pavel Hulva (trenér Opavy): Kadaň má momentálně lepší kádr než my a my jsme tu hráli s pěti juniorama. Myslím si, že jsme tu podali dobrý výkon. Za stavu 2:1 jsme mohli otočit utkání, ale vyložené šance jsme neproměnili. Hráli jsme pořád do plných, přišel zvrat na 3:1 a to rozhodlo.