Murphy, Kříž a Zbořil připravili Kadaň o body

Katka Hodková | 15.09.2004 | |

Pokud se podle Murphyho zákonů může něco pokazit, zaručeně k tomu dojde a někdy nejen k tomu... Přestože autobus s kadaňskými hráči vyrazil do Opavy s výrazným časovým předstihem, musel se začátek utkání ve slezské metropoli znovu o půl hodiny odkládat. A aby té smůly pro jeden den nebylo málo, neveze si Kadaň zpátky do Čech ani bod. Smutek pro hosty a radost domácímu celku přinesla rozhodující druhá třetina, ve které skóroval opavský David Kříž a Tomáš Zbořil.

3.kolo, středa 15.9.2004
HC Slezan Opava - Sportovní klub Kadaň  3:0  (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 24. Kříž (Adamčík, Procházka), 35. Zbořil (Kašík), 59. Zbořil. Vyloučení: 4:6, navíc Machálek 10 minut OT. Využití: 1:0. Diváci: 420.
HC Slezan Opava: Šlupina - Přibyla, Machálek, Kramný, Tůma (15. Vnenk), Bartoň, R.Procházka - T.Lhotský, Kašík, Rozum - Kříž, Boháč, Adamčík - Zbořil, Harazim, Hebar.
Sportovní klub Kadaň: Jež - Pospíšil, Klaus, Štelcich, Hlavatý, Vobořil, Špelda, Kameš - Stavenský, Derfler, Polanský - Postl, Pech, Kajer - J. Polák, Jabrocký, Kreuzmann - Hlusička, Hlubínek, M. Polák.

V duelu dvou týmů, jimž v kolonce vítězství stále svítila nula, se nedal čekat strhující zápas s množstvím branek, spíš bojovná snaha o jakýkoliv náznak šance. První třetina zápasu Kadaně v Opavě to potvrzovala - opticky měli mikroskopicky navrch domácí, ale při podrobném pohledu pozorný divák zjistil, že opravdovou šanci vstřelit branku neměl ani jeden z týmů. Nejpovedenějším kouskem první části tak byla přesilovková rána nové posily domácích, extřineckého obránce Roberta Procházky, která na prvoligové poměry nevídanou rychlostí prosvištěla kolem hlavy brankáře Ježe.

O první přestávce muselo v obou kabinách probíhat intenzivní mytí hlav, ale na kvalitě vlasového porostu, ehm, tedy herního projevu se to projevilo pouze na straně domácích. S nevídanou intenzitou se pustili do osobních soubojů, napadání a rychlých přechodů do útoku a když jim navíc pomohlo vyloučení soupeře, bylo v přesilovce o první branku postaráno. Robert Procházka namísto střely našel u mantinelu Adamčíka, ten vyčkal na vhodný moment a předložil puk před prázdnou bránu Davidu Křížovi, který otevřel skóre.

Hosté, kteří dorazili do Opavy kvůli poruše autobusu až těsně před zápasem, vypadali ve druhé třetině ještě pasivněji než v část první a zmohli se pouze na několik brejků, po nejnadějnějším z nich pálil vedle Polanský. To na druhé straně mel Jež mnohem více práce, opavští obránci si to rozdali v interní soutěži o maximální počet střel za třetinu a na kadaňskou branku se od modré čáry valil jeden puk za druhým.

Střelecké manévry Slezanu přinesly po několika minutách své ovoce. Po nedorozumění hostů ve středním pásmu se u mantinelu zmocnil puku Kašík, poslal mezi kruhy najíždějícímu Zbořilovi a mladý třinecký útočník bekhendovým blafákem zvýšil.

Opava mohla vést vzápětí i o tři branky, ale po puk po Machálkově střele a Boháčově dorážce dvakrát skončil na tyči Ježovy branky!

Před závěrečnou třetinou se opavských fanouškům vybavily zážitky z loňského ročníku. Bude stačit tomuto týmu dvoubrankové vedení nad slabě hrajícím soupeřem? Úvodní minuty naznačovaly, že obavy nebyly až tak zbytečné. Opava začala hrát velmi pasivně a když se k pasivitě přidaly i chyby v rozehrávce, byl gólman Šlupina na své obránce po právu rozezlen.

Kadaň se začala dostávat do více gólových příležitostí než v předchozích třetinách, ale hráči s nabídnutým prostorem nevěděli rady, největší šanci spálil dobře hrající Kajer, když ze dvou kroků minul o několik centimetrů levou tyč opavské branky. Pak začala Opava opět přebírat otěže zápasu do svých rukou a mnoha fanouškům na tribunách spadl kámen ze srdce, že pod novým koučem dokáží hráči v bílém bojovat až do konce.

Snahu hostů o srovnání zhatila 54 minuta. Chvíli po sobě se nechali vyloučit Klaus a Jabrocký a Opava hrála téměř dvě minuty přesilovku proti třem. Kombinace vypadaly slibně, ale Procházka dvakrát ztratil vlastní nepozorností na modré čáře puk a snahu svých spoluhráčů tak zhatil.

Sto vteřin před koncem zkusil kouč a manažer Kadaně v jedné osobě Alois Chlustina odvolat gólmana, ale po 20 sekundách odpálil ze středního pásma odražený puk do prázdné branky Zbořil a rozhodl tak o výsledku zápasu.

Katka Hodková, redakce HC Slezan Opava

Karel Suchánek (Opava): Do utkání jsme nastoupili s agresivním pojetím, takže se nám trochu podařilo dostat soupeře pod tlak a nepouštěli jej do vážnějších akcí. Krom několika nebezpečných akcí Kadaně jsme měli zápas po celý čas pod kontrolou a vyhráli jsme naprosto zaslouženě.

Alois Chlustina (Kadaň): Přijeli jsme do Opavy pod dojmem, že nám vítězství nemůže utéct, čemuž také nasvědčovala první polovina zápasu. Bohužel jsem hráče nedokázal přinutit k snaživějšímu výkonu, statečnosti a bojovnosti, což se odrazilo v druhé třetině, která rozhodla o výsledku. Po zbytečných brankách jsme už nedokázali utkání obrátit. Nezbývá než Opavě poblahopřát.