Biče zapráskají v berounské kleci

Katka Hodková | 16.01.2005 | |

V pondělí zajíždí Kadaň do klece berounských Medvědů. Severočeši by se měli vyzbrojit těžkou municí, aby mohli pomýšlet na bodový zisk. V současné době se oba celky drží v tabulce v těsném závěsu se sedmapadesáti body, Beroun je díky lepšímu skóre na osmé příčce a Kadaň na deváté. Jenže Medvědi mají proti svému soupeři jednu obrovskou výhodu a tou je zápas k dobru. Do konce základní hrací části zbývá jen 12 zápasů, včetně toho pondělního a Kadaň jistě nechce skončit na nepostupové příčce.

Historie klubu

Málokdo ví, že Berounští medvědi nebyli vždy tak chlupatí a dokonce měli na krku hřívu. Byli totiž lvy. Hokejový klub Český lev Beroun byl založen roku 1933. Ve městě mu konkuroval ještě Sokol, ale všechny spory se vyřešily sloučením na TJ Lokomotivu Beroun. Proměna v poslední šelmu proběhla roku 1996, kdy klub začal nosit jméno HC Berounští medvědi.

Jako většina týmů i Beroun začínal na okresní úrovni. Šest let po otevření stadionu, tedy v roce 1977, se podařilo mužstvu vybojoval 2. NHL. Nadšení z postupu je neopustilo a heslem týmu by se dalo označit „když to šlo výš, proč ne ještě výš“. Postup o další příčku trval jen dvě sezóny. Zlomovým ročníkem byl jednoznačně ročník 1992/3. V tomto roce se splnil sen všech berounských fanoušků. Medvědi se dostali na seznam týmů první ligy.

Největším úspěchem berounského hokeje se stala sezóna 2003 - 2004, v níž družstvo mužů zvítězilo v základní části první ligy a postoupilo až do finále play-off, kde v pětizápasové bitvě podlehlo jihlavské Dukle.

Vzájemná statistika zápasů Beroun-Kadaň

Zvířecí síla dělá kadaňským hokejistům velké potíže. Tři body si z utkání severočeský tým neodnesl již dlouho. V minulém ročníku se zkřížily hokejky mezi těmito dvěma týmy čtyřikrát. Celou bodovou odměnu si Kadaň ale neodvezla. Nejprve se představila berounskému publiku. A udělala jim radost, prohrála 3:1. Doma se snažila pro své fanoušky udělat totéž, ale ani tentokrát to nevyšlo. Domácí podlehli 2:3. O tom, že hrát venku Berounu nevadí, přesvědčil tým hned v dalším střetnutí. Rozmetl Kadaň 5:0. Nehezká bilance vzájemných soubojů se o něco málo zvedla v posledním zápase sezóny. V Berouně se sehrálo vyrovnané utkání, což potvrzoval i stav. Utkání skončilo 2:2.

v tento den jediným možným vítězem. Vyhrál 4:1.

Letos se Beroun s Kadaní potkal již třikrát. V prvním zápase se rozhodovalo až v nastaveném čase. Po základní hrací době měla na kontě obě mužstva tři branky. V prodloužení stálo štěstí na straně Berounu – 4:3. Ve druhém střetnutí Medvědi Kadani nic nedarovali. Brzy odskočili o dvě branky a do konce první třetiny se jim podařilo zvýšit na 3:0. V druhé třetině se Severočeši oklepali a vstřelili branku, ale k ničemu dalšímu již z kadaňské strany nedošlo. V závěrečné třetině už Beroun pouze ukázal, že byl jediným možným vítězem a vítězstvím 4:1 si připsal tři body.

V zatím posledním utkání, které se sehrálo na začátku prosince roku 2004, Kadaň jen těsně otočila na domácím ledě dosavadní statistiky a zásluhou Lukáše Pecha docílila v prodloužení vítězství 3:2.

Poslední zápas Berouna

V posledním kole Beroun vyjel na led do Českých budějovic, ale zde pohořel jako dobře vysušený papír. Již v první třetině Medvědi prohrávali s Motorem 0:3 a do konce utkání inkasovali ještě další dvě branky. Zato ve středu 12. ledna se Berounu nevídaně dařilo, v Ústí nad Labem předvedl výkon hodný dravé šelmy. Třičtvrtě hodiny hnal svou kořist, až ji nakonec těsně před závěrem skolil dvěma rychlými zákroky a ani škrábanec, který utržil, na celkovém výsledku nic nezměnil. Medvědi si za vítězství 2:1 připsali důležité tři body.

Aktuální stav kádru

Z berounských hráčů donutil nejvíce brankářů ohlížet se za pukem za svá záda Ladislav Slížek (13+17). Druhou příčku si drží s malým náskokem Václav Eiselt (9+13) a o jeden bod méně má Jiří Novotný (10+11). Nejproduktivnějším obráncem je Filip Vaněček 10 (4+7). Podle fanoušků se tým může opřít o oba gólmany. V anketní otázce, který z brankářů odvádí lepší práci vyhrává s odřenýma ušima Tomáš Pöpperle před svým kolegou Miroslavem Kopřivou.

Sestavy z posledních utkání:

HC Beroun: Kopřiva - Kasík, Jareš, Hořava, Ovčačík, Filip, Braniš, Besser, Šinágl, Tvrzník M., Toma, Křesťan, Eiselt, Klimenta, Slížek, Novotný J., Jech, Pabiška, Kukla.

SK Kadaň: Hübl – Pospíšil P., Meňhart, Špelda, Vobořil, Staněk, Hubínek, Pelán, Derfler, Tvrdek, Pech, Kajer, Polanský, Kuchler, Kreuzman, Žák, Jabrocký, Postl, Stavenský, Hlusička.