Jestřábi krouží ve stejných místech jako Kadaň

Míša Sládková | 11.12.2005 | |

Prostějovští si se Severočechy vzájemně šlapou na paty, protože obě mužstva mají snahu vyhnout se přítomnosti v dolním chvostu tabulky. A jak se říká, dolů to jde mnohem lépe než nahoru, o čemž se již měli možnost přesvědčit. Kdo však z dvojice protivníků dokáže více prokázat svou chuť a odhodlání posunout se o pár příček výše, napoví už pondělní utkání na ledě černožlutých. Utkání začíná v 18:00.

Vzájemná bilance zápasů Kadaň – Prostějov

Sezóna 2005/2006

První vzájemné měření sil se letos odehrálo v Kadani. Úvod klání byl poněkud váhavý, všechny útoky se v koncovce jevily jako bezzubé, a tak se i v druhé dvacetiminutovce začínalo s čistým štítem na obou stranách. Jedničku si ke svému skóre připsali domácí, kterým vidina vítězství dala sílu vytvářet ještě větší tlak. Pět minut před závěrečným hvizdem se ještě projel obranou Jestřábů hráč v černožlutém a zvýšil tak vedení Kadaně na konečných 2:0.

Severočechům se v době druhého vzájemného utkání venku příliš nedařilo. V podvědomí všech ale určitě žila vidina úspěchu, zvláště po prvním úspěšném souboji. Jenže se nedařilo. Prostějov do zápasu vkročil tou správnou nohou a brzy se ujal vedení. Ve druhé třetině jim kadaňská obrana dovolila vstřelit ještě další branku. A poslední dějství znamenalo hotový debakl. 93 vteřin dokonce stačilo Jestřábům na tři góly. Kadaň tak odjížděla s prohrou 0:7.

Sezóna 2004/2005

Po sestupu z I.ligy na jaře 2004 vypadala situace v prostějovském hokeji opravdu bledě. Zdálo se, že se A tým do II.ligy v sezóně 2004/5 vůbec nepřihlásí. Nakonec se situace chopilo město a podpořilo nově vzniklý subjekt HK Jestřábi Prostějov. Ten se za pomoc odvděčil kvalitními výkony a s přehledem prošel jak II.ligou, tak i baráží o postup zpět do I.ligy.

Sezóna 2003/2004

Do předloňské sezóny vstupovali Prostějovští s cílem zahrát si play-off. Po 40 kolech se v Prostějově skutečně hrálo dál, ale díky 11. pozici se jednalo pouze o neoblíbenou nástavbu a následnou baráž, která skončila nešťastným pádem do II. ligy. Během sezóny došlo samozřejmě i na měření sil s Kadaní. Paradoxně se tehdy Severočechům dařilo více ve venkovních zápasech. Z Prostějova se našim hokejistům podařilo přivést vždy 3 body, po vítězstvích 3:2 a 3:1. Na domácím stadionu se naopak dvakrát prodlužovalo. V obou zápasech bylo skóre po 60. minutách 1:1, ale v prvním domácím zápase se v prodloužení trefil ještě Jiří Kuchler.

Prostějov     -     Kadaň          2:3
Kadaň         -     Prostějov      2:1(PP)
Kadaň         -     Prostějov      1:1
Prostějov     -     Kadaň          1:3

Výkony Jestřábů v letošní lize

Zatím se jen pomalu rozkoukávat, vyhnout se bojům o sestup. To jsou cíle, se kterými Prostějovští vstupovali do letošní sezóny. A výsledky zatím nasvědčují tomu, že vyšší cíle by byly letos asi až příliš velkým soustem.

Jestřábi tento rok podávají poměrně nevyrovnané výkony. Pokud jim zápas jak se říká „sedne“, mohou si dovolit zaútočit i na vedoucí týmy tabulky, pro něž se utkání promění v nelítostný souboj se šťastnějším koncem pro Prostějovské. V takovém klání se podaří například zdolat Havířov nebo rozmetat Kadaň 7:0.

Na druhé straně je možné najít zápasy, ve kterých je zvuk závěrečné sirény vysvobozením. Jako utkání s Kometou 1:6, Olomoucí 0:5 či Hradcem Králové 2:9.

Aktuální stav prostějovského kádru

Prostějovský hokej udělal v letošní sezóně první krůčky. Po postupu ze II. ligy město zdvojnásobilo rozpočet klubu. Kádr mužstva se hodně změnil. Hlavní roli v jeho posilování hraje dohoda o spolupráci s Třincem z jehož kádru pocházela také největší posila Prostějova, brankář Vlastimil Lakosil. Moravané na něm postavili celý kádr a hodně na jeho výkony spoléhali. Jenže známý strážce svatyně má ambice vyšší, než mu může poskytnou druhá nejvyšší soutěž a nedávno přestoupil do Nitry. Navíc v utkání proti Hradci Králové se zranil i brankář Hrazdíra, který také mimochodem chytá na střídavé starty ve druhé lize za brněnskou Techniku. V současné době si Prostějov vzal na výpomoc kladenského brankáře Pospíšila, který odchytal svůj první zápas v sobotu proti Kometě Brno s neúspěšným výsledkem (1:3).

Ze změn v posledních dnech stojí za zmínku nastoupení mladého útočníka Josefa Fojtíka v dresu Zlína. Tým opustil obránce Robert Procházka, který bude vyztužovat zadní řady v Jindřichově Hradci. Naopak na hostování do konce ledna se v Prostějově domluvil útočník Libor Gelačák.

Statistiky

Špička kanadského bodování mezi Jestřáby je poměrně vyrovnaná. Vede těsně čtyřiadvacetiletý útočník Martin Piecha 15 (12+3). Za ním je duo Čechů, Michal a Filip, kteří mají stejně, 13 bodů. Nejproduktivnějším obráncem je stále Robert Procházka, i když v týmu již nepůsobí 11 (6+5). Dalším obráncem, který se nebojí zaútočit je letošní navrátilec Tomáš Sedlák 9 (1+8).

Stovku trestných minut letos nejvíce atakuje Josef Fojtík. Zatím se mu podařilo nasčítat 84 minut trestu.

Sestavy z posledních utkání

Prostějov: Pospíšil - Braniš, Kameš, Sedlák, Švrček, Kučírek, Doseděl - F. Čech, Piecha, Gelačák - Saluga, M. Čech, Dibelka - Fojtík, Řípa, Luka - Vymazal, Sabela, Žibrita.

Kadaň: Hübl - Klaus, Staněk, Lašek, Pospíšil, Hlavatý, Hlubuček - Švejda, Hlusička, Kajer - Žák, Oliverius, Postl - Zika, Buchal, Hahn - Hubínek, Tauš, Řepík.