Kadaň má Jestřábům co vracet

Jakub Coufal | 24.11.2006 | |

Po smolné prohře v Havířově zaviněnou vlastní nedisciplinovaností hostí černožlutí na svém ledě Prostějov. První vyrovnané klání vyhráli šťastně domácí, nyní je na řadě Kadaň, aby ukázala svou sílu. Poslední dobou se Severočechům doma daří. Kadaň má před soubojem jasný cíl. Potvrdit svojí formu a zároveň upevnit postavení v tabulce. Zda-li 3 body zůstanou v Kadani, o tom se rozhodne v sobotu 25. listopadu od 17:00.

Vzájemná bilance zápasů Kadaň – Prostějov

Sezóna 2005/2006

První vzájemné měření sil po návratu Jestřábů zpět do 1. ligy se odehrálo v Kadani. Úvod klání byl poněkud váhavý, všechny útoky se v koncovce jevily jako bezzubé, a tak se i v druhé dvacetiminutovce začínalo s čistým štítem na obou stranách. Jedničku si ke svému skóre připsali domácí, kterým vidina vítězství dala sílu vytvářet ještě větší tlak. Pět minut před závěrečným hvizdem se ještě projel obranou Jestřábů hráč v černožlutém a zvýšil tak vedení Kadaně na konečných 2:0.
Severočechům se v době druhého vzájemného utkání venku příliš nedařilo. V podvědomí všech ale určitě žila vidina úspěchu, zvláště po prvním úspěšném souboji. Jenže se nedařilo. Prostějov do zápasu vkročil tou správnou nohou a brzy se ujal vedení. Ve druhé třetině jim kadaňská obrana dovolila vstřelit ještě další branku. A poslední dějství znamenalo hotový debakl. 93 vteřin dokonce stačilo Jestřábům na tři góly. Kadaň tak odjížděla s prohrou 0:7.
Třetí klání, tentokráte na ledě Kadaně, se hrálo ve svižném duchu. Severočeši hráli ve stále se zlepšující náladě. Po řadě pěti proher přicházela série nová, vítězná. Případný tříbodový zisk proti Jestřábům by znamenal třetí výhru za sebou a po celém měsíci také domácí triumf. A skutečně se tak stalo. Klíčovým číslem se opět stala trojka. V pohledném zápase zvítězila Kadaň solidním poměrem 3:0.
V posledním zápase již Severočechům o nic nešlo. Zbývalo asi 6 kol, play-off bylo v nedohlednu. Bez starostí tak odjížděli do hnízda Jestřábů s cílem uloupit body a zvýšit si čest a prestiž. Kadaň chuť po výhře předvedla hned v 1. třetině, kterou vyhrála zásluhou Postla 1:0. Prostějov dokázal v prostředním dějství vyrovnat, a protože další branky nepadly, odjížděli kadaňští hokejisté domů s bodem za remízu 1:1.

Kadaň         -     Prostějov       2:0
Prostějov     -     Kadaň           7:0
Kadaň         -     Prostějov       3:0
Prostějov     -     Kadaň           1:1

Současná sezóna

Severočeši mají Jestřábům rozhodně co oplácet. V hnízdě dravců drželi s domácími krok pouze 1. třetinu. Dvakrát dokázala Kadaň zareagovat na vedení Prostějova. Do třetice všeho dobrého se tehdy konalo pro Jestřáby, nikoliv pro černožluté. Když v polovině klání utekli domácí na 3:2, hosté odpověď nenašli. Snažili se sice seč mohli, leč marně. Při závěrečném náporu a otevřené hře Kadaně nastřelil Postl brankovou konstrukci. Na druhé straně přišlo potrestání. V posledních 2 minutách se domácí trefili dvakrát, čímž zpečetili skóre zápasu na 5:2.

Prostějov     -     Kadaň           5:2

Výkony Jestřábů v letošní lize

Současné postavení Prostějova v tabulce (12. místo, 22bodů) je trošku zavádějící. Vše se může změnit po odehrání 2 chybějících zápasů s Jihlavou a Olomoucí. Na tradiční cíl v podobě play-off nyní Jestřábi maličko ztrácí.
V posledním kole přivítali Lvy z Ústí. Domácí začali nadějně, drželi s favority krok celou 1. třetinu. V prostředním dějství přiletěla noční můra. Lvi svými drápy doslova rozsápali Jestřáby, do kabin se po 2. siréně šlo za stavu 0:4. Ústí si náskok pohlídalo a bezpečně zvítězilo 2:5.
Kdo by si myslel, že se Prostějovu v současnosti nedaří, mýlil by se. Před Ústím dokázali dvakrát po sobě zvítězit. Nejdříve se doma konala divoká přestřelka s Ostravou, konečný stav 6:5 po sn.
V derby s Olomoucí nešlo nakonec o výsledek, jako spíše o způsob ukončení zápasu. Prostějov vedl 1:2. Domácí fanoušci hodili na led vyhořelou světlici, která si vyžádala úpravu ledu. O chvíli později se nenechali zahanbit ani přívrženci druhé strany. Hořící světlice tentokrát namířili přímo na brankáře Olomouce Žigárdyho. Rozhodčí utkání nekompromisně ukončil za stavu 1:2 pro Jestřáby. Na výsledek aféry, která se řeší u „kulatého stolu“, si musí hokejová veřejnost ještě chvíli počkat.

Aktuální stav prostějovského kádru

Marodka Jestřábů se od posledního vzájemného střetnutí výrazně zúžila. Místo 8 hokejistů laboruje se zraněním pouze trojice hráčů. Dlouhodobě jsou mimo hru Petr Suchý a Jiří Piluša. Až do prosince nemůže na led naskočit ani Dušan Bařica s naštípnutou rukou.
Mnohem zajímavěji než zranění zní jméno nové posily. Před několika dny získal Prostějov na střídavý start třineckého brankáře Radovana Biegla.

Statistiky

Hrozbou všech obran a gólmanů je 3. muž kanadského bodování 1. ligy, Lukáš Říha.Vypadá to, že bronzová pozice mu je letos souzena. I před prvním vzájemným kláním s Kadaní opanovával stejné patro tabulky produktivity. V 22 zápasech nasbíral 19 branek, čímž si zároveň s Bouškem drží post nejlepšího střelce. Po přidání 12 asistencí se jeho bodový účet zastavil na nynějších 31 bodech.

Martina Vojtka, jenž odchytal 15 zápasů, vystřídal již zmíněný Radovan Biegl. Nová akvizice stála mezi tyčemi pouze proti Ústí, když inkasovala 4 branky.

Sestavy z posledních utkání

Prostějov: Biegl - Sedlák, Všetečka, Poživil, Pukalovič, Bartoň, Doseděl - Pavelek, Říha, Hlouch, Duba, Škoda, Bartošek, Minařík, Gengel, Vymazal, Grofek, Čech, Korčák.

Kadaň: Slipčenko - Pospíšil, Chotaš, Spitzer, Staněk, Hlubuček, Hlavatý, Krpenský - Kepl, Hlusička, Metlička, Žák, Derfler, Postl, Polanský, Veverka, Kajer, Pražák, Vrtek, Hobl.