Kadaň může sesadit Hradec z prvoligového trůnu

Jakub Coufal | 06.10.2006 | |

Nažhavení po cenné výhře z Havlíčkova Brodu přivítají kadaňští hokejisté první celek tabulky, HC VČE Hradec Králové. Pokud chtějí Východočeši stále pomýšlet na vedoucí pozici, musí napravit domácí zaváhání s Ústím. Kadaň se naopak bude snažit potvrdit úspěch z ledu houževnatého nováčka. Plný počet bodů by pro Severočechy znamenal pevnější uchycení ve středu tabulky. Atraktivní podívanou a rýsující se bouřlivou diváckou podporu zažije kadaňský stadión v sobotu 7. října od 17:00.

Vzájemná bilance zápasů Kadaň – Hradec Králové

Sezóna 2004/2005

V předminulé sezóně má Kadaň s Hradcem jasnou bilanci. Dá se říci, že velký podíl na výsledcích zápasů zřejmě mělo cestování a onen uklidňující pocit domácího prostředí. V prvním vzájemném duelu se Hradec představil v Kadani, kde také nechal všechny body. Domácí si je po zásluze připsali za výsledek 4:1. Venku se ale konala skutečná odveta. Opět rozdíl tří branek, ale tentokrát byla radost na straně Hradce, 5:2. Třetí utkání se rozhodlo až v 62. minutě, jelikož po třech dvacetiminutovkách na světelné tabuli svítily dvě jedničky. Zápas rozhodl Standa Stavenský a dva body zůstaly v Kadani. Před svými fanoušky Hradec v posledním střetu nedovolil ani prodloužení. Jasně zvítězil 5:3.

Kadaň                 -          Hradec Králové      4:1
Hradec Králové        -          Kadaň               5:2
Kadaň                 -          Hradec Králové      2:1(PP)
Hradec Králové        -          Kadaň               5:3

Sezóna 2005/2006

První zápas loňské soutěže doprovázela mračna naplněná deštěm a nečas zavítal i pod střechu stadionu v podobě mlhy. Ještě než padla, stačili se Hradečtí ujmout vedení 1:0. Zanedlouho již 2:0. Do konce třetiny se pak domácím podařilo přeci jen fanoušky obrátit na svou stranu. Po trefách trojice aktérů v černožlutém se skóre měnilo na 3:2 pro domácí. Jenže s tím se Hradečtí rozhodně nechtěli smířit a do šaten se po druhé třetině odcházelo za stavu 3:3. V kabině domácích bylo zřejmě řečeno, že nejlepší bude rozhodnout hned na začátku závěrečné dvacetiminutovky. Jak se řeklo, tak se udělalo. 41. minuta a poslední branka tohoto utkání. Ke štěstí domácích do hradecké branky. Konečný výsledek tedy 4:3.
Ve druhém vzájemném klání se Severočechům nepodařilo okrást Hradec o tři body. V tomto zápase úřadoval Patrik Fořt, který se objevil u všech gólových akcí soupeře. Mužstva se v první dvacetiminutovce spíše oťukávala, jelikož Energetici nastoupili se značně obměněným kádrem. V druhém dějství se nejprve trefili Hradečtí, ale srovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Přesto závěrečná třetina začínala za stavu 2:1 pro domácí. Oba týmy pak dovolily protivníkovi po jednom gólu, z čehož vyplývá výhra 3:2 pro Hradecké.
Třetí utkání na ledě Severočechů bylo provázenou smůlou. Hned v prvním dějství nastřelili domácí pouze tyčku, za což pykali obdrženým gólem o chvíli později. V další části, když se Kadaňstí snažili srdceryvně vyrovnat, nastřelili opět konstrukci branky. Pravidlo nedáš dostaneš platilo i tentokrát. Za stavu 0:2 se Kadaňští s podporou fanoušků hnali za vyrovnáním, ale otevřená obrana se jim vymstila. V poslední pětiminutovce obdrželi ještě dvě branky, čímž byl uzavřen účet zápasu na 0:4.
Chuť jasného vítězství z 3. klání byla pro Energetiky natolik lahodná, že si ji toužili zopakovat i na svém ledě. Druhá třetina a 6 branek v kadaňské síti znamenalo krutou prohru Severočechů, kteří v 48. minutě přidali pouze jediný čestný úspěch, konečný stav 6:1.

Kadaň                 -          Hradec Králové      4:3
Hradec Králové        -          Kadaň               3:2
Kadaň                 -          Hradec Králové      0:4
Hradec Králové        -          Kadaň               6:1

Výkony Hradce v letošní lize

„Cíl: play-off.“ Tak zněly veškeré prognózy Hradce před sezónou. Že ne vždy musí být vše podle papírových předpokladů, ukázali hradečtí hokejisté během dosavadních 8 kol. O největší překvapení 1. ligy se zatím starají právě Energetici. Až do 7.kola netušili, co znamená pojem „ztratit body“. První zaváhání přišlo v posledním utkání v přímém boji o špičku tabulky.
Hradec Králové doma hostil největšího rivala z Ústí nad Labem. Domácí začali výborně, už v 1. minutě zásluhou Fořta vedli. Pak ale přišly horší časy. Na další úspěch musel Hradec čekat až do 57. minuty. Druhá trefa Východočechů znamenala pouhé snížení na 2:4. Lvi se v rozmezí 7. až 55. minuty radovali čtyřikrát. První ztráta bodů nezměnila nic na pořadí ligové tabulky. Lvi jen snížili odstup na jediný bod.

Aktuální stav kádru Energetiků

Zranění se nevyhýbají nikomu, ani Východočechům. Do hry nezasáhne Jan Blanár, který si obnovil zranění kolene. Návrat na ledovou plochu se očekává nejdříve koncem roku. Druhým členem marodky je Aleš Pazdera s naraženou rukou. Přesné datum zotavení je otázkou.

Statistiky

Na pomyslném vrcholu kanadského bodování v Hradci Králové se drží hned duo hokejistů. Patrik Fořt a Roman Vondráček mají na svém kontě shodně 8 bodů za 6 branek a 2 přihrávky. Nejlepším rozdávačem puků je se 7 asistencemi Martin Koudelka. Branky se zatím nedočkal.

Pozice jedničky je u Východočechů jasně dána. Stoprocentní docházku se může chlubit Alexandr Hylák. Průměr 1,38 branky na zápas dělá velice slušnou vizitku jak jemu, tak i obraně Hradce. V procentuální úspěšnosti nezůstává Hylák rovněž pozadu. Statistika 95,82% ho vynáší do čela tohoto odvětví hodnocení brankářů v 1. lize.

Sestavy z posledních utkání

Hradec Králové: Hylák (Dušek) - Toužimský, Mocek, Hendrich, Linhart, Burian, Šeda Michal, (Lesákú - Fořt, Roubík, Diviš - Domin, Koudelka, Vondráček - Haluza, Šeda Jan, Suchý - Potůček, Starý, Volráb - Fišer

Kadaň: Slipčenko - Staněk, Trojovský, Pospíšil, Pulpán, Hlubuček, Hlavatý, Lašek - Pražák, Žák, Derfler - Postl, Stavenský, Stehlík - Metlička, Polanský, Vrtek - Kajer, Zika, Kepl - Hobl