Porazí Kadaň i nalomený Prostějov??

Jindřich Poledna | 26.01.2006 | |

Kadaň se snu o playoff už vzdala, přesto chce letošní sezónu dokončit se vztyčenou hlavou. Příkladem je sobotní vítězství v Mladé Boleslavi. V kádru dostávají šanci junioři, kteří mají několik zápasů na to, aby dokázali, co v nich opravdu je. Nový kapitán Martin Postl vede mužstvo, které se chce poprat o 9. příčku v tabulce. Může k tomu pomoci i odložené utkání v Prostějově, jež nebylo odehráno pro poruchu kadaňského autobusu.

Vzájemná bilance zápasů Kadaň – Prostějov

Sezóna 2005/2006

První vzájemné měření sil se letos odehrálo v Kadani. Úvod klání byl poněkud váhavý, všechny útoky se v koncovce jevily jako bezzubé, a tak se i v druhé dvacetiminutovce začínalo s čistým štítem na obou stranách. První změnu skóre si připsali domácí, kterým vidina vítězství dala sílu vytvářet ještě větší tlak. Pět minut před závěrečným hvizdem se ještě projel obranou Jestřábů domácí Švík a zvýšil tak vedení Kadaně na konečných 2:0.

Kadani se v době druhého vzájemného utkání venku příliš nedařilo. V podvědomí všech ale určitě žila vidina úspěchu, zvláště po prvním úspěšném souboji. Jenže se utkání vůbec nepodařilo. Prostějov do zápasu vkročil tou správnou nohou a brzy se ujal vedení. Ve druhé třetině jim severočeská obrana dovolila vstřelit ještě další branku. A poslední dějství znamenalo hotový debakl. 93 vteřin dokonce stačilo Jestřábům na tři góly. Kadaň tak odjížděla s ostudnou prohrou 0:7.

Třetí vzájemné utkání skončilo opět vítězstvím domácích a znovu vychytanou nulou severočeského brankáře. Kadaň se ujala vedení v 15.minutě po střele Žáka, v druhém dějství žádná branka nepadla, ale druhý gól na začátku třetí třetiny vsítila chomutovská posila Jaroslav Buchal. Na konečných 3:0 korigoval Kamil Tvrdek.

Sezóna 2004/2005

Po sestupu z I.ligy na jaře 2004 vypadala situace v prostějovském hokeji opravdu bledě. Zdálo se, že se A tým do II.ligy v sezóně 2004/5 vůbec nepřihlásí. Nakonec se situace chopilo město a podpořilo nově vzniklý subjekt HK Jestřábi Prostějov. Ten se za pomoc odvděčil kvalitními výkony a s přehledem prošel jak II.ligou, tak i baráží o postup zpět do I.ligy.

Sezóna 2003/2004

Do předloňské sezóny vstupovali Prostějovští s cílem zahrát si play-off. Po 40 kolech se v Prostějově skutečně hrálo dál, ale díky 11. pozici se jednalo pouze o neoblíbenou nástavbu a následnou baráž, která skončila nešťastným pádem do II. ligy. Během sezóny došlo samozřejmě i na měření sil s Kadaní. Paradoxně se tehdy Severočechům dařilo více ve venkovních zápasech. Z Prostějova se našim hokejistům podařilo přivést vždy 3 body, po vítězstvích 3:2 a 3:1. Na domácím stadionu se naopak dvakrát prodlužovalo. V obou zápasech bylo skóre po 60. minutách 1:1, ale v prvním domácím zápase se v prodloužení trefil ještě Jiří Kuchler.

Prostějov     -     Kadaň          2:3
Kadaň         -     Prostějov      2:1(PP)
Kadaň         -     Prostějov      1:1
Prostějov     -     Kadaň          1:3

Výkony Jestřábů v letošní lize

Prostějov má již jen jediný cíl. Vyhnout se třináctému místu, které je jistotou barážových bojů. Na dvanáctou Třebíč však chybí Jestřábům 11 bodů. Přeze všechno udělali Jestřábi důležitý krok, když v přímém souboji porazili právě celek posledního Jindřichova Hradce. Jenže v sobotu prohráli v Třebíči a jejich sen téměř padl. Na jedenáctou Kadaň chybí Prostějovu 15 bodů.

Jestřábi tento rok podávají poměrně nevyrovnané výkony. Pokud jim zápas jak se říká „sedne“, mohou si dovolit zaútočit i na vedoucí týmy tabulky, pro něž se utkání promění v nelítostný souboj se šťastnějším koncem pro Prostějovské. V takovém klání se podaří například zdolat Havířov, Chomutov nebo rozmetat Kadaň 7:0.

Na druhé straně je možné najít zápasy, ve kterých je zvuk závěrečné sirény vysvobozením. Jako utkání s Kometou 1:6, Olomoucí 0:5 či Hradcem Králové 2:9. Navíc mají Jestřábi období proher. Od 7.ledna se jim nepodařilo zažít slastný pocit vítězství a prohráli 6 utkání v řadě. Pro Kadaň je naopak zápas klíčový. Pokud v Prostějově uspěje, bude mít téměř jistotu , že se vyhne baráži, navíc se zvýší „teoretické“ šance dosáhnout po 52 kolech na osmou příčku.

Aktuální stav prostějovského kádru

Prostějov nemá stálou jistotu v brance. Hlavní roli v jeho posilování hraje dohoda o spolupráci s Třincem z jehož kádru pocházela také největší posila Prostějova, brankář Vlastimil Lakosil. Moravané na něm postavili celý kádr a hodně na jeho výkony spoléhali. Jenže známý strážce svatyně má ambice vyšší, než mu může poskytnou druhá nejvyšší soutěž a nedávno přestoupil do Nitry. Navíc v utkání proti Hradci Králové se zranil i brankář Hrazdíra, který také mimochodem chytá na střídavé starty ve druhé lize za brněnskou Techniku. Poslední zápasy tak hájí branku Jestřábů Robert Hamrla.

Tým opustil obránce Robert Procházka, který bude vyztužovat zadní řady v Jindřichově Hradci. Naopak na hostování do konce ledna se v Prostějově domluvil útočník Libor Gelačák. Někteří Jestřábi občas vypomáhají i v extraligových klubech. Naposledy to byli Martin Janeček v Třinci a David Všetečka v Litvínově. Podle klubového webu je tým našeho soupeře v plné síle, zcela se mu vyprázdnila marodka.

Statistiky

Špička kanadského bodování mezi Jestřáby je poměrně vyrovnaná. Nad všemi vyčnívá jen čtyřiadvacetiletý útočník Martin Piecha 23 (15+8). Za ním je se 17ti body Martin Saluga, kterého těsně stíhá Filip Čech. Nejproduktivnějším obráncem je Tomáš Sedlák 13 (2+11).

Stovku trestných minut letos již překročil Josef Fojtík. Zatím se mu podařilo nasčítat 117 minut trestu.

Sestavy z posledních utkání

Prostějov: : Hamrla - Švrček, Kruliš, Sedlák, Hegegy, Kučírek, Chvojka, Vymazal, Zbořil, Saluga, Čech, Kameš, Sabela, Říha, Rajnoha, Bařica, Polák, Piecha.

Kadaň: Hübl – Kloz, Hlubuček, Plaček, Hlavatý, Loučka – Žák, Derfler, Postl – Zika, Valčák, Polanský – Stehlík, Tauš, Hubínek – Krpenský.