Přilije Kadaň olej do ohně?

Míša Sládková | 29.11.2004 | |

Středeční večer stráví kadaňští hokejisté na ledě olomouckého týmu. Mužstvu z Moravy se v poslední době příliš nedaří, o čemž vypovídá i jejich páteční zápas. Sareza byla příliš těžkým oříškem. Zato Kadaň dychtí po každém bodu, který by jí mohl pomoci potvrdit pozici v elitní osmičce. Prohloubí tedy Kadaň trápení Olomouce? Nebo si soupeř napraví reputaci?

Historie klubu

Do vytváření hokejových dějin Olomouce se sportovní nadšenci vrhli s obrovskou vervou. Roku 1955 založili svůj první hokejový klub nesoucí název Spartak Moravia Olomouc. Začali hrát krajskou soutěž. Díky své houževnatosti se tým v následující sezóně objevil mezi týmy II. ligy. Ta se Olomouckým stala domovem na dlouhou dobu. S rokem 1979 byl spojen postup mužstva do I. ligy, ve které Olomouc nepotřebovala příliš času na zvykání. Sen každého prvoligového týmu, vystoupat až na vrchol české ligy – do extraligy se v roce 1991 vyplnil. Při největším postupovém úspěchu klubu se změnil naposledy i název na HC Olomouc. Ani v této soutěži hráči nezaháleli a cenu za mistra roku 1994 jim již nikdy nikdo nevezme. Do historie olomouckého hokeje se zapojily i Karlovy Vary. Roku 1997 odkoupily extraligovou licenci a pro Olomouc byla zajištěna I. liga z Opavy. O dva roky později byla prodána i druhá nejvyšší soutěž. Tento skok z extraligy byl velkou ranou a hokej z Olomouce na čas zmizel úplně. Psal se rok 2001, když Uherské Hradiště souhlasilo s prodáním II. ligy. Olomouc se znovu zahřála na svou provozní teplotu a postup do první ligy v ročníku 2002/3 jim nedělal větší potíže.

Statistika vzájemných utkání

Jednou jsi nahoře, jednou dole. Toto přísloví by se dalo použít na charakteristiku vzájemných zápasů Kadaně a Olomouce. Nejde najít jednoznačného vítěze. O týmu, který z ledu odchází jako vítězný, rozhoduje spíše štěstí a momentální stav mužstva. V sezóně 2003/4 stáli proti sobě celky dvakrát. Brána Olomouckých jakoby byla obestavěna hradbami a Kadaňským se ji nedařilo zbořit. Na ledě moravského celku prohrála 1:3. Ani odveta mezi domácími mantinely se nevydařila. Olomouc nasázela domácím pět branek a odjížděla bohatší o body po výhře 5:2. Letos se vzdálení rivalové střetli také dvakrát. Dokonce spolu zahajovali tento ročník. V prvním kole hostila Olomouc Kadaň. Oba týmy plné sebevědomí a chuti do hry bojovaly o první body až do poslední vteřiny zápasu. Najít vítěze se však nepodařilo a soupeři se rozešli za stavu 2:2. Na konci odvetného utkání světelná tabule stejný stav neukazovala. V úvodní třetině se do vedení dostala Kadaň. Hrálo se poměrně vyrovnané utkání plné šancí na obou stranách. V druhé třetině se podařilo Olomouci vyrovnat na 1:1. Závěrečná dvacetiminutovka však byla plně v držení Kadaně. Na ledě si vypracovala naprostou převahu a jasně vyhrála 4:1.

Poslední zápas Olomouce

V pátek si Olomouc předehrávala utkání se Sarezou. Možná by Olomoučtí udělali lépe, kdyby si dopřáli odpočinku jako většina týmů I. ligy. Na stadionu ostravského týmu je čekala studená sprcha v podobě osmi obdržených gólů. Vývoj utkání byl patrný již od prvního hvizdu. Na vstřelení úvodní branky potřebovala Ostrava pouze tři minuty. Ve druhém dějství Sareza pokračovala ve svém tempu. V půli utkání vedla již 3:0. Nehezký stav na světelné tabuli nevydržel brankář Olomouce a nechal se střídat. Když se ve 42. minutě změnil stav již na 6:0, Olomoučtí se zvedli. S nasazením všech sil se jim podařilo snížit na 6:1. Ostravský Sochorek měl však vynikající večer, svůj hat-trick zakončil brankou na 7:1. I přes závěrečnou snahu se budoucímu kadaňskému soupeři nepodařilo vstřelit více jak dvě branky a nakonec prohrál 8:2.

Aktuální stav kádru Olomouce

Olomouc má po pátku zápas navíc. Ani ten jí však nepomohl a 27 bodů stačí pouze na dvanácté místo v tabulce. Na koho si ve středu nejvíc dávat pozor? V výšin prvního místa v kanadském bodování se na své spoluhráče dívá Milan Ministr 20 (10+10), za ním se sedmnácti body, kolega útočník, Tomáš Karný (7+10) a třetí příčka patří Robertu Najdkovi 14 (8+6). Neproduktivnějším obráncem je Tomáš Vlček 8 (3+5). Poslední jmenovaný se pere i o jiný prim - nejtrestanějšího hráče. Pouhá minuta odděluje Vlčka od Jaroslava Svobody, který se svými čtyřiceti sedmi trestnými minutami v klubu vede. Poslední novinkou zveřejněnou na webu soupeře je změna na trenérském postu. Za dosavadního kouče Kamila Přecechtěla nastoupil Karel Suchánek. Ten přišel z Opavy, kde působil na postu hlavního trenéra. Kamil Přecechtěl v Olomouci zůstává a plně se věnuje týmu juniorů.

Sestavy z posledních utkání:

Olomouc: Tihlář (30.P.Svoboda) - Klimeš, Faltýnek, Šafařík, Houdek, Dostál, Paška, Světlík - J.Svoboda, Ministr, Smejkal - Ditrich, Karný, Žajgla - L.Vlček, Najdek, Martinka, Kašparů.

Kadaň: Hübl - Pospíšil, Hlavatý, Klaus, Staněk, Vobořil, Meňhart, Polák, Špelda - Tvrdek, Pech, Kajer - Bednařík, Kuchler, Polanský - Žák, Jabrocký, Postl - Stavenský, Polák, Derfler.