Východočeská Energie bude házet blesky

Katka Hodková | 21.01.2005 | |

Kadaň se stále nevzdává svého snu na postup do play-off. Po kontumaci tří bodů si však nemůže dovolit pustit svého soupeře ani o píď dopředu, protože již teď musí dohánět nepříjemnou ztrátu. Hradec Králové je po herní stránce velmi nevyzpytatelný a Kadaň se s ním ocitla již mnohokrát položená na lopatkách. Vzhledem k vyrovnanému stavu mezi třetím až šestým místem tabulky, se Východočeši jistě budou chtít prát o co nejlepší umístění. Severočeši by se možná po konci základní hrací části již spokojili s tradičním, osmým místem.

Historie klubu

Čím výše vystoupáš, o to bolestivější a delší bude pád. O pravdivosti tohoto rčení se přesvědčili se v dějinách ledního hokeje přesvědčili i hráči Hradce Králové. První slova do kroniky zapsal Bruslařský klub založený roku 1926. Během krátké doby se v okolí vytvořilo devět hokejových týmů. Nejlepší výsledky vykazoval až později vzniklý Spartak, kterému se roku 1958 podařilo prolomit hranice vyšší ligy a postoupit do II. ligy.

Dlouhá léta patřil mezi tradiční účastníky. Až na přelomu roku 1962/63 se týmu přestalo dařit a hrozilo to nejhorší - sestup. Nakonec Východočechy zachránila špatná finanční situace jiného klubu, který účast v soutěži vzdal. Sáhnutí až na dno mělo povzbuzující účinek. Zanedlouho Spartak bojoval o I. ligu. Od tohoto okamžiku byl Hradecký tým jako na houpačce. Střídavě sestupoval a postupoval do národních lig.

Výkony se ustálily až v osmdesátých letech, kdy Spartak začal patřit mezi kluby ČNHL. Tehdy začala zlatá éra hradeckého hokeje. Klub se dokonce podíval i do extraligy. Udržet se v nejvyšší soutěži však bylo až příliš velkým soustem. Brzy se tým propadl zpět do I. ligy. Tam se ale také nezastavil. Přišly finanční problémy a mužstvo rázem patřilo mezi účastníky II. ligy. Fanoušci nedávno extraligového týmu se zatajeným dechem sledovali další propad svých hrdinů až na dno tabulky II. ligy. V roce 2002 odešlo neštěstí Hradeckých o dům dál. Tým vystoupal do I. ligy.

Vzájemná statistika zápasů Hradec Králové-Kadaň

V první sezóně 2002/2003, kdy se Východočeši vrátili do I. ligy, prověřila Kadaň oprávněnost hradeckého postupu čtyřikrát. Hradec se chtěl ukázat v tom nejlepším světle a Severočechům pořádně zavařil. Po vyrovnaném utkání se o vítězi nerozhodlo ani v prodloužení - 5:5. Taktéž na domácím ledě Kadaně se nerozhodovalo o šťastnějším týmu snadno. Nakonec domácí zvítězili 1:0. Venku se Severočechům však nedařilo, Hradec zvítězil o dvě branky a poprvé Kadaň porazil 3:1. Jenže Kadaň si chtěla za každou cenu udržet ve vzájemných zápasech lepší skóre. Na hradeckém ledě jí však nebylo lehko. Po šedesáti minutách na světelné tabuli svítily dvě dvojky. Zkušenost Kadani pomohla přidat ještě jeden vítězný gól a zvítězit 3:2.

Ročník 2003/04 vyšel lépe pro Hradec. Ten doma pokaždé vyhrál. Poprvé 5:2, podruhé 5:7. Pod střechou domácího stadionu se Kadani dařilo malinko lépe, ale na Hradec to nestačilo. Východočeši porazili domácí v prodloužení 3:2. Odveta vyšla střelecky pro Kadaň. Vyhrála 3:1.

Letos mají za sebou Hradec s Kadaní tři společné dýchánky. Ve všech případech rozhodovalo domácí prostředí. Doma Kadaň poprvé přestřílela soupeře 4:1. Venku začal s větší razantností Hradec. Po první třetině vedl již 2:0. Kadaň si to líbit rozhodně nenechala a brzy vyrovnala na 2:2. Závěrečné dějství však rozhodlo. Tři body po kadaňské prohře 2:5 zůstaly v Hradci. Poslední vzájemný duel se sehrál v polovině prosince loňského roku. Černožlutí rozhodli o svém vítězství 2:1 až brankou Stanislava Stavenského, která padla ve druhé minutě nastaveného času.

Poslední zápas Hradce Králové

Zápas o jakém se hradeckým Energetikům asi ani v tom nejhorším snu nezdálo se odehrál tuto středu v Českých Budějovicích, tady padlo nevídaných 16 branek a Hradec prohrál 5:11. V první třetině inkasovali hradečtí během necelých pěti minut čtyřikrát a Alexandr Hylák přenechal své místo v brance Jiřímu Navrátilovi, pro kterého to byla na ledě Budvar Arény více než těžká prvoligová premiéra.

Aktuální stav kádru

Hradec zatím obsazuje pátou příčku. Patří však také mezi týmy, které musí zuby nehty bojovat o své místo na slunci, tedy v elitní osmičce. V týmu se opírají hlavně o Tomáše Martince, který vede kanadské bodování v Hradci 40 (22+18), za ním následuje bodová propast a za ní teprve Jaroslav Roubík 29 (2+22) a Patrik Fořt 25 (12+13) s Patrikem Bekem 25 (13+12). Nejproduktivnějším obráncem je Stanislav Mečiar 18 (7+11). Nejtrestanějším hráčem týmu je Petr Suchý, na trestné lavici musel trnout již 80 minut.

Sestavy z posledních utkání:

HC VČE Hradec Králové: Hylák - Mečiar, Evan, Petr Suchý, Pazdera, Kolafa, Hendrich, Táborský, Fejgl, Kacíř, Roubík, Beck, Červenka, Martinec, Korhoň, Potůček, Domin, Vondráček.

SK Kadaň: Jež - Pospíšil P., Hlavatý, Špelda, Meňhart, Vobořil, Klaus, Pelán, Tvrdek, Pech, Kajer, Derfler, Kuchler, Polanský, Stavenský, Polák, Postl, Žák, Hlusička, Kreuzman.