Zvednout hlavu se již nepodařilo

Vladimír Pašek, Martin Gahler, Míša Sládková | 01.12.2004 | |

Kadaň po herní přestávce jela na horkou půdu do Olomouce. Ta ještě v pátek odehrála zápas a evidentně z tempa nevypadla. V polovině zápasu jasně vedla a srážela tým hostí do kolen. Kadaň se ještě pokusila vzdorovat. Dva vstřelené góly však již velký zvrat neznamenaly a severočeský tým si ze svého moravského výletu body nepřivezl. Branky Kadaně vstřelili Lukáš Bednařík a Michal Hlusička.

27.kolo, středa 1.12.2004
HC Olomouc - Sportovní klub Kadaň  4:2  (2:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky:11. Smejkal (Zbořil), 13. Houdek (Hebar, Najdek), 26. Houdek (Najdek, Smejkal), 57. Najdek - 29.Bednařík (Kuchler, Vobořil), 30. Hlusička (Vobořil, Kreuzman). Rozhodčí: Lacina - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. Diváci: 520.
HC Olomouc:
Sportovní klub Kadaň:

Do první šance utkání se dostal kadaňský Kuchler, při jehož pokusu musel Tihlář na zem, vzápětí vybojoval puk Bednařík a svým pohybem si vynutil faul Najdka. V přesilovce pálil do prsou Tihláře nejprve Polák a poté zkoušel od modré dvakrát tvrdě své štěstí Klaus. Ve 4.minutě vystihnul olomoucký Martinka rozehrávku ve středním pásmu, posunul na Najdka, jeho pokus o rychlé zakončení však letěl mimo. Poté se Kadaň na delší čas usadila v olomouckém obranném pásmu. Tvrdek našel před Tihlářem osamoceného Kajera, ten však netrefil bránu. V 7.minutě našel nádherně Staněk z vlastního pásma až na útočné modré Pelána, Všetečka ho na poslední chvíli vytlačil ze střeleckého úhlu. V téže minutě si poprvé sáhnul na kotouč i Hübl, když lehce zlikvidoval pokus Najdka. Poté kvalifikoval hlavní sudí Žajglův bodyček na Bednaříka ve středním pásmu jako nedovolený zákrok a hosté měli opět možnost početní výhody. V ní se dostali opět pouze ke střelám od modré, Vobořil pálil dvakrát do bruslí olomouckých beků. V 11. minutě znenadání, po nevinné akci, propadla Hüblovi mezi betony lehká střela Smejkala a Kohouti se mohli radovat 1-0. Gól Moru povzbudil, po křídle se prodral Hebar a střelou z úhlu vystrašil Hübla, který s notnou dávkou štěstí vyrážel těsně nad. Zvýšená aktivita přinesla přesilovku domácím, hostující útočník zbytečně fauloval hluboko v obranném pásmu Olomouce. Kohouti předvedli dlouho neviděnou přesilovkovou kombinaci. Roztočili kolotoč přesných přihrávek a po ose Najdek-Hebar se dostal kotouč k Houdkovi, ten bez přípravy vymetl pravý horní růžek Hüblovy branky 2-0. Ve 14. minutě ještě prošel přes Kreuzmana Ministr, Hübl se štěstím vyrazil levým betonem. V 17. minutě našel Šafařík od vlastní modré Martinku, jeho samostatný nájezd však vyzněl lépe pro Hübla, který si navíc poradil i z následnou dorážkou. V 18. minutě se kadaňský obránce Hlavatý tryskem prohnal na olomoucké modré kolem stojícího Dostála, na blafák kadaňského beka však byl Tihlář připravený. V závěru třetiny stáhl Najdek pronikajícího Tvrdka a v následné přesilovce musel vytáhnout Tihlář efektní zákrok proti nebezpečné střele Bednaříka.

45 vteřin přesilovky čekalo na Kadaňské v úvodu 2. třetiny. Koohouti však veškerou snahu o rychlé získání útočného pásma stíhali řešit. Ve 23. minutě vyrobili před Tihlářem obrovský závar Defler s Polákem, vzápětí vypálil nesmlouvavě Pospíšil. Nástup do třetiny s úsilím hostí o rychlé zkorigování výsledku byl více než patrný. Ve 26. minutě nezpracoval Žák nabídku k brejku, z následného protiútoku se v této třetině poprvé dostali před Hübla Kohouti. Z velikého zmatku před kadaňským strážcem svatyně náhle zazářilo červené světlo a Olomoučtí zvedali ruce nad hlavu potřetí. Houdek ve spolupráci se Smejkalem dokázali protlačit kotouč pod Hüblem a donutili hostujícího trenéra učinit změnu na postu gólmana 3-0. Do brány se tedy postavil Jež a prvním zahřívacím zákrokem pro něj byla skákavá střela Dostála. Hosté však pokračovali v nátlakové hře, ve 28. minutě posunul Kuchler na Bednaříka a ten Tihláře doslova podstřelil 3-1. O minutu později lovil olomoucký gólman puk ze sítě podruhé, střelu Vobořila dokázal vyrazit jen k Hlusičkovi a proti jeho dorážce už neměl šanci 3-2. Kadaň ještě více zvýšila obrátky, přemíru snahy měl při dobývání útočného pásma Polák a musel si jít za faul odpočinout. Mora však pojala přesilovku téměř jako oddechový čas. Navíc v oslabení ujel Kuchler, obhodil si T. Vlčka, na přesné zakončení mu však nezbyly síly. Kohoutům začala evidentně svazovat nohy obava o výsledek, proti stále rostoucímu tlaku Kadaně se bránili pouze za cenu zakázaných uvolnění, navíc začali chybovat olomoucké opory. V 35.minutě si vykoledoval desítku kadaňský hráč za nepochopitelné protestování proti nouzovému vyhození kotouče rukou olomouckým Martinkou z vlastního obranného pásma. Na ledě i tak začalo existovat pouze jedno mužstvo. Jabrocký se Žákem byli blízko vyrovnání, vyloženě se tlačili až do brány. Mora bránila neustále v pěti, proti výborně kombinujícím hostům ovšem nestačila pohybem, hráči působili až dojmem dezorientace, Tihlář se musel v brance překonávat. V 37.minutě se dostal do brejku Tvrdek, Meňhartovu střelu musel vytěsňovat Tihlář s velikými obtížemi. Olomoucký gólman musel řešit pohotově a na poslední chvíli i totální nedorozumění mezi Houdkem a Dostálem, když odchytil líně se povalující kotouč těsně před holí Bednaříka. A to jen stručný výčet těch největších šancí, které jasně dominující Kadaň předváděla až do sirény.

Úvod posledního dějství začínali hosté opět přesilovkou, domácí již potřetí oslabil Najdek. Kadaňský Špelda však záměry hostí na vyrovnání v početní výhodě zmařil a za zbytečnou hrubost vyrovnal počet hráčů na ledě. Ihned po Špeldově návratu si šel na zahřáté ísto na trestné lavici sednout Pospíšil, který hrubě srazil Dittricha. V této početní výhodě však Kohouti nepřešli přes útočnou modrou. Lépe se už olomouckým vedlo ve 49. minutě, kdy po Žajglově přihrávce vystrašil Ježe střelou bez přípravy Karný. O minutu později posílal vzduchem přihrávku na osamoceného Smejkala Zbořil, Jež však lapil puk dříve, než mohl olomoucký útočník zakončit. Mora pochopila, že výkon ze 2. třetiny, pouhé bránění výsledku, nemůže být úspěšné, hráči přidali na důrazu i aktivitě a poprvé v zápase začali kadaňské přehrávat. T. Vlček však musel při obranném zákroku sáhnout za hranice pravidel a hostím opět nabídnul přesilovku. V té sebral Tvrdkovi vyrovnání zázračným zákrokem opačným koncem hole Tihlář. K dělovce se dostal ještě Staněk, do její dráhy se ale obětavě položil L. Vlček. V 54. minutě předvedli hosté v podání Poláka a Žáka ukázkový tandem, střela doprostřed brány však Tihláře neohrozila. Hosté začali být nervózní, při útočném snažení si nevybíravě počínal Tvrdek. Tuto nabídnutou přesilovku zužitkovali v 57. minutě domácí v jejím samém závěru, po rychlém vpádu do kadaňské obrany skóroval Najdek 4-2. Hosté již nedokázali odpovědět.

Vladimír Pašek

Mgr. Alois Chlustina (trenér SK Kadaň): „Rozhodla první třetina, v prvních deseti minutách jsme měli tři šance, které jsme neproměnili a z náhodné střely se Olomouc ujala vedení, potom dali na 2-0 a my jsme se z toho nedokázali zmátořit po celý zápas, 2.třetina vyzněla zcela v náš prospěch, bohužel ty šance, které jsme neproměnili za stavu 3-2 jsou trestuhodné. Šance, které jsme dnes neproměnili jsou typické pro naši hru, táhne se to s námi celou sezonu, kdybychom je proměňovali, jsme teď na 3.-4.místě. Hráč musí mít střelecké schopnosti dané, musí se s nimi narodit, to naši hráči nemají, vše musí dohánět drilem a tréninkem, jak jde vidět, zatím to nestačí. Hübl nemohl za žádný gól, za stavu 3-0 je však nutné něco změnit a proto jsem ho střídal, navíc jsem chtěl šetřit jeho psychiku na další zápas, kde nastoupí zase jako jednička. Ve 3.třetině si Olomouc pohlídala vývoj utkání a především naší nedisciplinovaností jsme odsud neodvezli ani bod a to jsme si plánovali minimálně jeden, ne-li tři. Nezbývá než Olomouci pogratulovat a připravit se na další zápas.

Karel Suchánek (trenér HC Olomouc): Šli jsme do utkání s tím, že musíme konečně přerušit tu dlouhou šňůru proher a gólové impotence. Šlo nám o vítězství, vybojovat ho za každou cenu,to se nám splnilo. Ve 2. třetině jsme byli v útlumu, nedokázali jsme vyvést kotouč, přihrát. Po dvou obdržených gólech sedla na hráče opět psychická deky, které se stále snažíme zbavit. Dopouštěli jsme se hrubých a nesmyslných chyb, chybovali klíčoví hráči a opory mužstva. Až ve 3.třetině jsme šli trochu herně nahoru a dotáhli jsme zápas až k výhře. Zásluhu na tom má i Kadaň, udělali spoustu zbytečných a hrubých faulů, takže nám závěr ulehčili. V průběhu utkání jsem zkoušel různé varianty složení pětek, na přesilovku jsem postavil, dle mého, to nejlepší a paradoxně jsme se nedostali do pásma. Musel jsem stáhnout Hebara, byl podrážděný a nervózní, nesoustředil se na hru, měl potřebu diskutovat s rozhodčím a vzhledem k jeho slovinskému původu a mentalitě hrozila exploze.“