Brno dohnalo výhru

Míša Sládková | 20.12.2004 | |

Ačkoli to ještě v půlce zápasu vypadalo, že výhra zůstane na domácím stadionu, druhá půle nadšení fanoušků utlumila. Brno dokázalo utkání plné vyloučení, tvrdých střetů a nebezpečných brejků dotáhnout do vítězného konce. V závěrečné dvacetiminutovce stačili hráči z Moravy nelichotivý stav 0:1 obrátit až na 3:1. Kadaň tedy po dlouhé době na domácí půdě nebodovala.

34.kolo, pondělí 20.12.2004
Sportovní klub Kadaň - HC Kometa Brno  1:3  (1:0, 0:0, 0:3)
Branky: 14. Pech (Pospíšil) - 47. Meluzín (Appel, Karlíček), 53. Černý (Appel, Mikel), 59. Appel (Meluzín). Vyloučení: 6:9, navíc Postl (KAD), Baranyk (KOM), Černý (KOM) vichni 10 minut za nesportovní chování, Meňhart (KAD) za podražení nařízeno trestné střílení. Bez využití. Diváci: 400. Střely na branku: 23:29.
Sportovní klub Kadaň: Jež - Hlavatý, Klaus, Meňhart, Pospíšil, Staněk, Vobořil - Bednařík, Derfler, Hlusička, Jabrocký, Kajer, Kuchler, Pech, Polanský, Postl, Stavenský, Tvrdek, Žák.
HC Kometa Brno: Rech - Elsner, Karlíček, Lhotský, Mikel, Sloboda, Vyrůbalík - Appel, Baranyk, Černý, Meluzín, Moskal, Navrátil, Nohel, Sedláček, Staněk, Šebek.

I. třetina

Kadaň zaslouženě vedla

Do utkání vstupovali hráči obou týmů ještě poněkud zdrceni po zprávě o tragické nehodě Sarezy. V prvních minutách se Kadaň usadila před Rechem. Několik slibných rozehrávek však nemělo kýžený efekt, dokonce se do brejku dostal jeden z brněnských hráčů. Neváhal a s pukem si to namířil rovnou na domácího gólmana. Jež mu však šanci na rychlou branku nedal a puk vyrazil z dosahu jeho nedočkavé hokejky. Brněnským se před domácí svatyní evidentně zalíbilo. Na nějaký čas se jim podařilo chovat se jako doma. Za malou chviličku dokonce hosté zvedali radostně ruce nad hlavy, ale jejich názor se neshodoval s názorem rozhodčího. Ten odmítal vstřelený gól uznat po posunutí branky.

V sedmé minutě se podařilo domácím konečně nebezpečněji ohrozit branku hostí. Od modré pálil Pospíšil. Rech spolehlivě ukryl puk na hrudi. O tři minuty později zpoza brány vylétla přihrávka na připraveného Stařenského. Ani ten však puk za Rechova záda nedostal. Pár vteřin nato přišlo první vyloučení. Na trestnou lavici si odešel odpočinou Hlavatý za podražení. Domácí si nejspíše toho, že hrají v oslabení ani nevšimli. Polanský zachytil puk ještě v domácím obraném pásmu. I přes usilovnou snahu Vyrůbalíka ho připravit o stabilitu hákováním prošel až do útočného pásma. Rázem mířil vstříc pouze Rechovi. Tvrdá střela se od brankářových betonů pouze odrazila. Vyrůbalík si za své předchozí počínání také vysloužil dvouminutový trest. V okamžiku kdy Byl Hlavatý opět na ledě se před brněnským strážcem svatyně vytvořil chumel, ze kterého vycházela jedna střela za druhou. Brankář hostí si však se všemi dokázal poradit.

V následujících chvílích se domácí do hostí téměř zakousli. Vyústěním navýšené aktivity byla první branka pro Kadaň. Ve 14. minutě dostal Pech přihrávku na modré od Pospíšila. Obránce dokázal bez větších problémů obkličkovat a svou střelou nelítostně rozvlnil síť. Domácí se ujali vedení 1:0. Jen o minutu později se na Recha opět řítil osamocený kadaňský hráč. Kuchler si vezl puk už z obrané třetiny svého týmu. Pár metrů před gólmanem místo střely volil přihrávku na najíždějícího spoluhráče. Ta se ale nepovedla, Kadaň se ke střele nedostala. V 17. minutě se na stadionu rozezvonila tyčka. Střela vzešla z hokejky Stařenského, který se dokázal při vlastním oslabení dostat až před Recha. V tento okamžik se na ledě začalo hrát mnohem aktivněji. Ve 20. minutě byl ještě vyloučen brněnský Aleš Staněk za nedovolené bránění. Zbytek času, do konce první třetiny byl plně v držení domácích hokejistů.

II. třetina

Vyrovnaná bitva

Další dvacetiminutovka začala pokračující přesilovkou Kadaně. Podle toho se odvíjelo i pár prvních vteřin. Domácí nejprve vsadili na chumel, ale ani jedna z dorážek se mezi tyče nedostala. Ve 25. minutě střílel Hlavatý. i ten se pokusil o dorážku. Ta sice síť rozvlnila, ale pouze boční. Za dvě minuty se nad hlavou hlavního rozhodčího zkřížily ruce. Toho gesto neznamenalo nic jiného, než trestné střílení. Sporný moment nastal před Ježovou brankou. Vstřelená branka nebyla uznána. Proti domácímu strážci svatyně se rozjel Appel. Mířil mezi Ježovy betony, které se k radosti domácích sklaply včas a puk zůstal před brankovou čarou.

Trestné střílení vneslo na led nádech nervozity. Začalo se hromadně vylučovat. Ve 28. minutě na trestné lavici hostí seděli 4 hráči. O dvě minuty později jedovatá střela Stavenského mířila přímo do Rechovy masky. Následně vsítěný gól tedy neplatil. Ve stejné minutě se na led z dvířek trestné lavice vyřítil Patrik Šebek. Od spoluhráčů okamžitě obdržel přihrávku, která překvapila celou domácí obranu a jeho poslední překážkou měl být jež. Ten si dokázal včas z brány vyjet a kotouč ukrýt v lapačce. Dlouho se v pěti nehrálo. Za malý okamžik se opět jeden z brněnských hráčů posadil za plexisklo.

Až ve 34. minutě se konečně hrálo pět na pět. hra se přesunula před domácí svatyni. Tři minuty před koncem druhé třetiny předvedlo Brno poslední nebezpečnější akci v této dvacetiminutovce. Kadaň špatně rozehrála, čehož okamžitě využil hráč v modrém. Nepovedenou přihrávku zachytil a když za sebou nechal oba kadaňské obránce, mířil do dalšího brejku. Zuby si vylámal na Ježovi. Domácí gólman si s tvrdou střelou poradil. Poslední vteřiny druhého dějství se odehrály ve středním pásmu.

III. třetina

Brnu stačilo dvacet minut

V okamžiku, kdy hráči vstupovali do poslední třetiny, na světelné tabuli svítil stále stav 1:0 pro Kadaň. Už podle úvodních vteřin bylo jasné, že se hostům stav nelíbí. Ve 43. minutě prověřil Ježe z dálky Vyrůbalík. Ten však puk vytěsnil mimo branku. Za pár minut se hrálo 4 na 4. Na trestné lavici seděli Kuchler s Moskalem. Přesilovku začali lépe Brněnští. Několikrát se pokoušeli překvapit domácího brankáře střelami z různých postů. Svůj tlak završili ve 47. minutě. Appel si dobře všimnul Meluzína před brankou. Nachystal pro něj rychlou přihrávku, kterou stačilo pouze zvednout. To Meluzín dobře věděl a Brno vyrovnalo na 1:1.

Ve 49. minutě si šel zchladit hlavu na chvíli Lhotský. Za několik vteřin ho následoval i kadaňský Bednařík za hákování. Vyloučení na obou stranách hru trochu otevřelo. Do první šance se dostalo Brno. Jedovku musel likvidovat Jež. Za malý okamžik už na druhé straně pálil Pospíšil. Jeho střela byla však z dálky a brankář hostí ji dobře viděl.

53. minuta byla pro domácí ve znamení černi. Appel s Mikelem si vyměnili přihrávku, předali dál Černému. Ten během okamžiku přelstil domácí obránce a trefil přesně volné místo nad Ježovým betonem. Brno se dostalo do vedení 2:1. Hosté si euforii ze zvratu patřičně vychutnávali. Hned po bully musel ze svého repertoáru Jež vytáhnout vynikající zákrok. Před domácí brankou začalo být poměrně horko. Nebezpečí vedlo ke zvýšení aktivity na obou stranách. Dvě minuty před koncem předznamenala gól akce Černého. Ten obdržel bleskovou přihrávku a okamžitě puk směřoval na bránu. Domácí muž s maskou kotouč vyrazil. Do závěrečného hvizdu zbývala jedna minuta, když se zápas rozhodl. Velmi rychlá akce Appla, který neměl s kadaňskou obranou příliš práce, měla jednoznačný výsledek. Tvrdá střela neminula cíl. Brno si tedy pojistilo výhru 3:1.

Míša Sládková, Marek Mikeš, Martin Gahler

Mgr. Alois Chlustina (SK Kadaň):
Po porážce v Mladé Boleslavi na nás byla patrná křeč. Dostali jsme se sice do vedení, ale zápas jsme prohráli nevyužitím přesilové hry pět proti třem. Ve třetí třetině jsme výsledek chtěli udržet, jenomže přišly dvě hrubé chyby a zničily celou naší práci! V tabulce „pravdy“ máme nyní -1 branku, musíme si tedy spravit chuť na Třebíči. Stalo se, je to sport, musíme jet dál. Toto není tragédie, ta skutečná se stala týmu Ostravy.

Kde byste hledal příčinu prohry na domácím ledě po deseti vyhraných zápasech?
Vázla obrana, útočníci bekům nepomohli, špatným sjížděním do „pytle“ vznikala velká mezera, hráči hráli křečovitě. Nebylo to vůbec tvořivé. Už potřebujeme přestávku na odpočinek a trénink.

Po první třetině přišlo polevení v tempu díky čemuž se soupeř dostal do zápasu a začal Kadaň přehrávat. Nechybí již Kadani před přestávkou síly?
Já nemyslím že přímo odešla fyzická síla. Obránci často vyráželi do útoku a nebyli zastoupeni. Špatným pokrytím tak vznikaly bejkové přesilové situace. Obránci a útočníci vůbec nehráli v součinnosti, to bylo spíše v hlavě.

Svatopluk Číhal (HC Kometa Brno):
Po dlouhé době mohu konečně pozitivně hodnotit. Tuto čtvrtinu hrajeme mizerně a poprvé jsme dnes vyhráli. Je to důležitá výhra. Začátek pro nás sice nebyl moc dobrý, z několika dobrých šancí branka nepadla, naštěstí jsme ukázali sílu a zápas otočili v poslední třetině.

Jak zněly vaše taktické pokyny při vstupu do třetí třetiny?
Řekli jsme si, že to musíme konečně jednou prolomit. Hráči měli obrovskou vůli. Chtěli jsme se hodně tlačit dopředu. Žádné speciální pokyny ale nepadly. Důležité bylo vyrovnání, poté se tým mohl více uvolnit.

Hráči Brna často stříleli švihem přes bránící hráče Kadaně, čímž vlastně rozhodli utkání. Bylo toto součástí taktiky do poslední třetiny?
Pokyn byl takový dostat puk co nejrychleji do útočné třetiny a neztrácet jej na modré čáře. Mimo jiné i střelba přes obránce byla v pokynech hráčům.