Fénix se zvedl z popela, aby znovu shořel

Katka Hodková, Martin Gahler | 11.09.2004 | |

První utkání na domácí půdě přineslo Kadani další bod. Po vypjatém průběhu první a druhé třetiny, kdy se neustále vylučovalo a hosté i domácí hráli přesilovku jako na běžícím pásu, se Kadaň pomalu loučila s vidinou vítězství. Když po čtyřiceti minutách prohrávala již 0:2, zvedl se díky Klausovi a Polanskému podle slov trenéra Fénix z popela a znovu zazářil. Už už to vypadalo, že Kadaň na domácím ledě vybojuje cenné tři body, ale osud tomu dnes znovu nechtěl…

2.kolo, sobota 11.9.2004
Sportovní klub Kadaň - Medvědi Beroun 1933  3:4p  (0:0, 0:2, 3:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 42. Klaus (Postl, Kajer), 49. Polanský (Pospíšil), 51. Polanský (Derfler, Hlavatý) - 35. Slížek(Novotný), 36. Tvrzník (Eiselt), 55. Slížek (Novotný), 64. Slížek (Horčička, Veber). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 30:30.
Sportovní klub Kadaň: Jež, Pospíšil J. – Pospíšil P., Kivoň, Štelcich, Hlavatý, Klaus, Vobořil, Kameš, Špelda, Stavenský, Derfler, Polanský, Postl, Pech, Kajer, Polák, Jabrocký, Kreuzman, Žák, Hlusička, Polák
Medvědi Beroun 1933: Kopřiva, Handl – Černý, Vaněček, Ščerban, Braniš, Kašák, Veber, Holub, Ovčačik, Besser, Kukla, Víšek, Tvrzník, Křesťan, Eiselt, Horčička, Slížek, Novotný, Klimenta, Pabiška, Jech

První třetina:

Až do páté minuty se na ledě téměř nic zajímavého nestalo. Hráči domácího celku načerpali energii až po optimistickém skandování: Kadaň, Kadaň… Beroun se po ledové ploše již od začátku proháněl velmi sebevědomě. Přestože tlačil domácí do jejich pásma, nepodařilo se mu uzamknout Kadaň tak, jak by si zřejmě medvědi představovali. V 8. minutě byl rozhodčími vykázán za sekání Stanislav Stavenský. Jenže celou minutu oslabení Kadaň strávila v útočném pásmu a pokusila se dokonce ohrozit berounského brankáře Kopřivu. O chvíli později hlavní rozhodčí přehlédl faul na Petra Ježe. Potrestat viníka chtěl okamžitě Jarda Polák, ale při slibném nájezdu si příliš vyjel ze střeleckého úhlu.

Sotva se Kadaň na ledě objevila v plném počtu, vyfasovala další trest za nedovolené bránění. Na trestnou lavici odbruslil Zdeněk Žák. Další přesilovku zahájil Beroun sešikovanou formací v pásmu domácích, a přestože zde strávil hodně času, Kadaň se bez problémů ubránila. Počet vyloučených vyrovnal po minutě Václav Eiselt, který obdržel trest za sekání. Chvíli se hrálo 4:4 a pak začala zkrácená přesilová hra domácích. Kadaň se sebevědomě usadila před Kopřivou, ale Polanský ani Vobořil při své střele neuspěli. Sotva ve 14. Minutě provinilec z řady hostí vkročil zpátky na led, zahrál si s vysokou holí, což ho stálo návrat zpět na trestnou lavici. Kadaň se také udržela při své další přesilové hře v útočném pásmu, ale ani Klaus a ani Kajer se nedostali do vhodného střeleckého postavení. Jinou šanci si již domácí nevytvořili a Beroun v plném počtu okamžitě zaútočil. Jenže šlo jen o bezzubé kousání.

Spravit si chuť se po čtyřech minutách na trestné lavici pokusil v 17. minutě Václav Eiselt, ale Petra Ježe ani ze dvou metrů nepřekonal. O minutu později byl kadaňský brankář donucen k posunutí vlastní branky, protože si zahákl hůl v brankové síti. Kdyby to neudělal, Beroun by mohl snadno otevřít skóre zápasu. Světelná tabule však do konce první dvacetiminutovky ukazovala stále stejný výsledek – 0:0.

Druhá třetina:

Sotva po dvaceti vteřinách si Standa Stavenský vytvořil hned dvě tutové šance. Nejprve neuspěl v sólové akci a vzápětí přesně netrefil finální přihrávku vyslanou jeho směrem. Beroun neváhal a okamžitě se přesunul do protiútoku, ale Petr Jež si uhlídal čisté konto. Dlouhé minuty pak plynuly přehazovanou ve středním pásmu, které přerušil až hlavní rozhodčí. Kvůli hře vysokou holí se na dvě minuty odešel zchladit znovu Stavenský. Beroun svou přesilovku zahájil velmi laxně. Celá polovina výhody byla pryč, než se útok hostí dokázal rozprostřít před Ježem. Nakonec se Berounu podařilo jen jedinkrát vypálit.

Při dalším pokusu již v plném počtu byl najíždějící Jan Besser taktně odstaven za kadaňskou svatyni, ale rozhodčí za držení stejně odpískal dvě minuty pro Martina Klause. Hosté svou přesilovku zahájili u mantinelu, kde se s domácími hráči přetahovali o puk. Kadaň se ke kotouči probojovávala snáze než její soupeř. Díky tomu se ubránila dalšímu oslabení. A Klaus se hned zmocnil puku rozehrávající berounské obrany a bleskově zamířil ke Kopřivovi. Jeho přihrávka mířila na najíždějícího spoluhráče, ale ten byl držen hráčem hostí Jiřím Vebrem. Rozhodčí tento faul odpískali a Kadaň se chopila své příležitosti. Přestože Beroun hodně trápila a jedna slibná střela střídala druhou, červené světlo se za dvě minuty nerozsvítilo. Ve 35. minutě berounský hráč s číslem 13 Ladislav Slížek vystihl chybnou rozehrávku domácích, zachytil puk a sám zaútočil na Ježe. Protože všichni obránci byli o krok za ním, měl dostatek času na zpracování střely. Ta svůj cíl neminula – 1:0 pro Beroun.

Ačkoli se Kadaň následně dostala k další přesilové hře, inkasovala ve 36. minutě podruhé. Dva obránci si nedokázali poradit se stejným počtem útočníků. Jeden z nich zůstal zcela osamocen a poslal puk do prázdné branky. Petr Jež byl v tu chvíli u druhé tyčky a nestačil se přesunout - 2:0. V čase 19 minut a 55 vteřin zamířil střelec první branky Ladislav Slížek na trestnou lavici za nedovolené bránění. Kadaň odcházela do šaten s dvoubrankovým mankem.

Třetí třetina:

Až v páté kadaňské přesilovce na začátku třetí třetiny se hráčům podařilo oklamat Kopřivu a dostat puk za jeho záda. Červené světlo se tak rozsvítilo i pro fanoušky domácích a ti mohli poprvé pořádně zatleskat svému celku. Autorem branky byl Klaus a asistenci si připsal Postl a Kajer , Kadaň tak snížila vedení Berouna na - 1:2 a do žil hráčům přešla nová krev a utkání nabralo na intenzitě.

Od té doby se faulovalo na obou stranách, ale až v 45. minutě musel ven Jaroslav Polák. Verdikt rozhodčích zněl krosček, přestože kadaňského hráče obránce hostí dobře viděl. Během své přesilovky se Beroun příliš neblýskl. Jediné, k čemu se hosté zmohli, bylo sekání. Trest si odpykal Jan Besser. Čtyřicátá devátá minuta přinesla znovu radost pro tribunu fanoušků. Polanský za asistence Pospíšila překonal Kopřivu podruhé. O minutu později již Kadaň vedla 3:2, zásluhu na tom měl znovu Tomáš Polanský, tentokrát však za asistence Derflera.

V 55. minutě před brankou domácích nastal doslova chaos. Petr Jež se celou situaci pokusil zachránit odvážným a zároveň šíleným zákrokem, kdy se otočil hlavou do branky. Beroun bez potíží srovnal na 3:3 díky střele Slížka. Ten si stejně jako Polanský připsal v tomto utkání již druhý gól. Do konce třetiny zůstal stav nerozhodný a muselo se prodlužovat.

Prodloužení:

Ačkoli vše nasvědčovalo po celé tři minuty tomu, že Kadaň uhájí na domácí půdě remízu i v prodloužení, vše se rozhodlo v 64. minutě. Ladislav Slížek v červeném berounském dresu zaznamenal hattrick a překonal Petra Ježe potřetí v utkání. Čtvrtou brankou tak Beroun porazil Kadaň po urputném boji - 4:3.

Petr Derfler stíhán útočníkem hostí Jechem

Tomáš Polanský v jedné z akcí před Kopřivou

Tomáš Polanský

Martin Gahler, Katka Hodková

Otakar Vejvoda (trenér HC Beroun): „Od začátku jsme znali sílu Kadaně a věděli jsme, že nás čeká dost těžký zápas. A to se potvrdilo. Poslední třetina byla jako na houpačce. Vypadalo to, že bychom mohli vyhrát a pak to zase vypadalo, že prohrajeme. Nakonec jsme vyrovnali a ještě vezeme domů dva body. Myslím, že to byl vážně dobrý hokej. Určitě jsme do Kadaně nepřijeli faulovat a být vylučováni. Neřekl bych, že utkání bylo vyhrocené.“

Alois Chlustina (trenér SK Kadaň): „Po vyrovnané první třetině, po našich individuálních chybách jsme zbytečně dostali dva góly. Ve třetí třetině jsme se zvedli opravdu jako Fénix z popela. Opět po naší chybě srovnal Beroun na 3:3. Gólman kvalit Petra Ježe si nemůže dovolit v jednom zápase hned dvě chyby. Nechtěli jsme Berounu darovat ani bod. Před utkáním bych byl s jedním bodem spokojen, ale po utkání říkám, že jsme měli získat tři. Jsem hluboce nespokojen.“