Kadaň při derby poprvé poražena

Jindřich Poledna | 12.02.2004 | |

Po dvou výhrách a z prvního místa v tabulce odjížděla Kadaň k derby do Chomutova

3.kolo, sobota 20.9.2003
Piráti Chomutov - Sportovní klub Kadaň  4:1  (0:0, 3:1, 1:0)
Branky: 23. Jeslínek (Mikšovic), 27. Šíp, 28. Nosek (Polodna, Koláček), 51. Jeslínek (Mikšovic, Kostourek) - 25. Punčochář (Kuchler, Stavenský). Rozhodčí: Lacina - Hauser, Stulák. Vyloučení: 7:5, navíc Stavenský 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 800.
Piráti Chomutov: Jarina - Révay, Nosek, Maleček, Liška, Hájek, Plaček - Jíra, Koláček, Polodna - Boušek, Šíp, Zika - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Gergel
Sportovní klub Kadaň: Fikrt - Klaus, Kivoň, Pospíšil, Vilášek, Punčochář, Toms - Pelán, Kukla, Kašík - Kajer, Stavenský, Kuchler - Polanský, Derfler, Müller - Kreuzman, K. Tvrdek, Pech - Kreuzer

Utkání začalo z obou stran důrazně. Než se však oba soupeři stačili dostat do zápasového tempa, přišla vynucená přestávka, zaviněná výpadkem elektrického proudu. Trenéři proto svolali své svěřence do kabin a diváci se odešli občerstvit. Hokej se znovu začal hrát až po necelé půlhodině. Po obnoveném nástupu byl lepší Chomutov. Ve 3. minutě našel Koláček před brankou osamoceného Polodnu, ten však proti Fikrtovi neuspěl. Zanedlouho pálil ze stejné pozice Zika, ale i s jeho střelou si brankář hostů poradil. Domácí byli i nadále důraznější v osobních soubojích a lépe napadali kadaňskou rozehrávku. Také proto byly k vidění tvrdé střety, jenž rozhodčí nechával bez povšimnutí až do 9. minuty. Za vražení na hrazení odešel na trestnou lavici Toms. V přesilové hře zamkl Chomutov Kadaň v jejím obranném pásmu a vytvořil si celou řadu vynikajících příležitostí, které však zůstaly nevyužity. Do konce první třetiny se stav zápasu nezměnil, za což mohli kadaňští děkovat především brankáři Fikrtovi.

I ve druhé částí mohly slušně zaplněné chomutovské tribuny vidět stejný obraz hry. Logickým vyústěním tlaku domácích byla ve 23. minutě vedoucí branka. Stanislav Mikšovic sice ještě tváří v tvář Fikrtovi neuspěl, jeho střela se však odrazila k Michalu Jeslínkovi, který pohotovou střelou otevřel skóre – 1:0. O chvíli později musel zasahovat Kamil Jarina proti střele Kašíka. Do protiútoku se rozjeli Šíp s Bouškem na jediného obránce, avšak první jmenovaný namířil střelu jen do Fikrta. Z tempa vyvedlo Chomutov až vyloučení a následná vyrovnávací branka. Nechytatelnou střelou pod břevno se o ni postaral Petr Punčochář - 1:1. Kadaňští hokejisté se ale neradovali dlouho. O necelé dvě minuty později přejel útočnou modrou čáru domácí kapitán Radek Šíp a svou střelou překvapil Fikrta – 2:1. Těsné vedení držel pro domácí Kamil Jarina, který si poradil i s bekhendovým blafákem kadaňského Kašíka. S blížící se polovinou utkání odskočili domácí na rozdíl dvou branek. V přesilové hře napřáhl na modré Martin Nosek, jehož střela prošla Fikrtovi mezi betony – 3:1. Hosté se snažili zvrátit vývoj utkání, ale jejich střely s přehledem likvidoval Kamil Jarina, kterého úvod sezony zastihl ve skvělé formě. Potom už ale otěže zápasu vzali opět pevně do svých rukou domácí a Fikrt se měl co ohánět, aby udržel stávající skóre. Skvělou individuální akcí, kdy přešel přes dva kadaňské obránce až před branku, se prezentoval Ladislav Boušek. Následně našel Plaček dlouhým pasem na modré stojícího Jeslínka, jehož nájezd však přerušil svým hvizdem hlavní rozhodčí, jenž se chystal vylučovat. Do konce druhé části mohli diváci shlédnout ještě chomutovskou akci na jeden dotek, kdy puk putoval po ose Liška, Šíp, Boušek až k Fikrtovi.

Ani v poslední třetině se Kadaň nezmohla na větší odpor, ale Chomutov nechtěl nic ponechat náhodě a stále kontroloval hru a vytvářel si více příležitostí. V jedné z nich se až před Fikrta protáhl opět Ladislav Boušek, jenže jeho střela mířila až do ochranné sítě. Další střelecké příležitosti si vytvořili Koláček a po něm Polodna, ale ani jednu střelu hostující obránci nepropustili. V dalším průběhu si Chomutov hlídal výsledek a brankáře hostů už nezaměstnával v takové míře jako v prvních dvou třetinách. Přesto se ale domácí příznivci dočkali ještě jednoho gólu. Okamžitě po vyhraném buly v obraném pásmu domácích si znovu našlápl do sóla Michal Jeslínek a chladnokrevnou střelou k pravé tyči počtvrté rozsvítil červené světlo za Fikrtovými zády. Tím byl brankový účet zápasu vyčerpán. O vzrušení se postaral ještě exchomutovský útočník ve službách Kadaně Stanislav Stavenský, který poté, co obdržel desetiminutový osobní trest, opustil hrací plochu a odešel do šatny. Několik minut pak diváci čekali, než přijde zasednout na trestnou lavici, aby mohl zápas pokračovat. Domácí si tak udrželi neporazitelnost a prožívají jeden z nejlepších vstupů do sezony za sedm let v první lize.

Martin Bocian

Vladimír Kýhos (Chomutov): Já myslím, že jsme navázali na dobrý výkon v Prostějově. Zápas jsme zvládli velice dobře, nebyl v něm jediný moment, kdy bychom ztratili nadvládu nad taktovkou zápasu, výborně hrál celý mančaft. Kamil Jarina odchytal výborný zápas už v Prostějově a ten dnešní obzvlášť. Ale taky Michal Fikrt odchytal dnes výborné utkání, myslím si, že kdyby tam nebyl, tak už v té 2. třetině mohlo být hotovo. Myslím, že dneska diváci viděli dobrý hokej, dávali jsme si to, a doufám že to bude dál pokračovat. Herně se nám utkání v Prostějově a dnes s Kadaní povedlo, na druhou stranu vždycky jsou věci, které se dají zlepšovat.

Alois Chlustina (Kadaň): Tak Chomutov je kvalitní mužstvo, proto jsme začali hrát se zataženou obranou, to se nám dařilo v 1. třetině a na začátku druhé, pak jsme ale dostali dva rychlé góly. Od stavu 3:1 hrál Chomutov to, co potřeboval a už jsme si nedokázali vyvinout tlak, abychom se dostali do zápasu na 3:2. Michal Fikrt myslím mohl možná 1 nebo 2 góly chytit, bylo to ale velmi těžké utkání, a obrana mu ne vždy pomohla. Jinak odchytal zbytek zápasu kvalitně. Můžu jen Chomutovu pogratulovat k zaslouženému vítězství.