Kadaň prohrála díky nevydařené první třetině

Jindřich Poledna | 08.10.2011 | |

Při absenci Závorky a zranění Jariny dostal šanci na první prvoligový start karlovarský junior Vladislav Habal. V brance však vydržel jen 14 minut a 43 sekund, kdy byl po třetím gólu vystřídán Erikem Štěrbou. Kadaň snížila těsně před koncem třetiny, kdy se ve dvojnásobné přesilovce trefil Stanislav Mikšovic. Domácí postupně navýšili své vedení až na 5:1, Kadaň snížila dvěma rychlými góly během 42 vteřin. Jejich autory byli Ondřej Fiala a Karel Ton. V poslední třetině Chomutov opět odskočil o 3 branky, za Kadaň na konečných 6:4 snižoval Ondřej Fiala. Kadaň tak prohrála především díky třem inkasovaným brankám v první třetině.

10.kolo, sobota 8.10.2011
Piráti Chomutov - Sportovní klub Kadaň  6:4  (3:1, 2:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Hruška (Procházka), 14. Gajovský (Havíř, Grof), 15. Hafenrichter (Ondřej, Helminen), 26. Hafenrichter (Ondřej, Helminen), 37. Kraft, 48. Procházka (Hruška) - 20. Mikšovic (Malínský, Fiala), 38. Fiala (Mikšovic), 39. Ton (Charousek, Novák), 53. Fiala (Stehlík, Davídek). Rozhodčí: Úlehla - Lučan, Svoboda. Vyloučení: 7:9, navíc Hřebejk (CHM) a Malinský (KAD) 5+OK. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2996. Střely na branku: 28:38. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:3, 6:3, 6:4.
Piráti Chomutov: Hanuljak - Grof, Havíř - Palin, Pulpán - Jillson, Rutta - Mrázek - Hruška, Gajovský, Procházka - Kůs, Sikora, Hřebejk - Ondřej, Helminen, Hafenrichter - Heřman, Kraft, Hromas - Seman.
Sportovní klub Kadaň: Habal(od 15.Štěrba) - Malínský, Vojta - Schmidt, Szakal - Révay, Mazanec - Zmeškal, Trefný - Fiala, Mikšovic, Davídek - Ton, Charousek, Novák - Stoklasa, Stehlík, Bursík - Rohan, Chlouba, Hofmeister.

Trenéři Kadaně řešili před zápasem velké dilema. Koho postavit do branky při absenci dvou svých největších opor? Kadaňský odchovanec Erik Štěrba v posledním utkání nechytil štěstí za pačesy a pustil dvě laciné branky. Volba proto padla na juniora karlovarské Energie Vladislava Habala. Pro něj to byl úplně první start v 1.lize.

A na něj určitě nebude chtít vzpomínat dlouho! Puk ze své sítě lovil už po 32 vteřinách, když jej z mezikruží prostřelil domácí David Hruška - 1:0. Chomutov rychlá branka navnadila a byl od prvních minut jasným pánem na ledě, hosté z Kadaně nestíhali a to se projevilo koncem 3.minuty, kdy si šel za hákování odpočinou Stehlík. Kadaňská obrana se semkla, defenzivní čtveřice skvěle bránila a nedala domácím šanci vytvořit si solidní pozici pro ohrožení mladého hostujícího brankáře. Kadaň si bránila svoji polovinu kluziště a snažila se ohrozit domácí branku především z rychlých protiútoků a přečíslení.

První větší šanci si Kadaň připravila až v 7.minutě, kdy se nechal zbytečně vyloučit domácí Hromas za podražení. Střely Mikšovice a Szakala si však domácí ochránce svatyně pohlídal a Piráti přežili oslabení bez úhony. Další šanci vyrovnat měli hosté v 11.minutě, ale Chlouba se před Hanuljakem nedokázal prosadit a nechal vyniknout domácího brankáře. Hosté si v polovině 1.třetiny dokázali připravit několik slibných šancí, vyrovnat mohl i Charousek, ale spoluhráč mu přejel v momentě brejku přes útočnou modrou o chvíli dřív a zastavil tím slibný útok hostí.

Na svou nezkušenost se seniorským hokejem doplatil Habal ve 14.minutě. Nikola Gajovský si krásně vyjel zpoza branky a ač tísněn, prostřelil Habala mezi betony – 2:0. A po 73 vteřinách se trefili domácí i potřetí. Zdeněk Ondřej vybojoval za brankou puk a předložil ho najetému Jaroslavu Hafenrichterovi, který jej prostřelil pod levou rukou Habala - 3:0. To bylo moc i na mladého Habala a odjel na střídačku. Jeho místo zaujal Erik Štěrba.

Tento impuls zapůsobil na kadaňský tým. Ač s tříbrankovým deficitem, hosté začali bojovat a překvapení Piráti nestíhali. Nejdříve špatně střídali a dali tak Kadani lacino výhodu přesilové hry. V ní fauloval domácí Gróf a hosté dostali výhodu přesilovku 5 proti třem. A ta jim letos jde na výbornou! Po střele Ondřeje Malínského, kterou Hanuljak jen vyrazil, se až druhou dorážkou prosadil Stanislav Mikšovic3:1.

Chomutovští Piráti se do svého soka pustili hned od prvních minut druhé třetiny. Kadaň jen a pouze vyhazovala puky, aby se alespoň na chvíli zbavila domácího tlaku. Pod tlakem fauloval nejdříve Ton, posléze i Revay a Kadaň se musela bránit 67 sekund ve třech proti pěti Pirátům. Štěrba byl ostřelován ze všech pozic a svůj tým držel seč mohl. A hosté přesilovku přežili bez úhony!

Čtvrtou branku vsítil Chomutov až ve hře 5 proti 5. Ve 26.minutě si Jaroslav Hafenrichter narazil puk s Ondřejem, najel si před branku, zaklepal si o přihrávku a zametl puk kolem levé tyče za Štěrbova záda – 4:1. Tlak domácích pokračoval, po faulu Mazance měli Piráti další možnost skórovat v početní výhodě, ale branky nedosáhli. Kadfaň se trochu zmátožila až v polovině utkání, kdy odešel pykat na trestnou lavici domácí Ondřej. Malínského bombu dokázal vytěsnit svým betonem Hanuljak, protiútok domácích skončil nad kadaňskou brankou.

V druhé polovině prostřední třetiny se hrál celkem vyrovnaný hokej s šancemi na obou stranách, branky však začaly padat až po 36.minutě. To nejdříve hostující obrana udělala na modré chybu, puku se zmocnil Milan Kraft a upaloval sám na Štěrbu. Naznačil střelu golfem a pak poslal příklepem puk mezi Štěrbovými betony neomylně za jeho záda – 5:1. Kadaň pátá branka v jejich síti paradoxně probrala. Tým se semkl a začal opět více bojovat. Výsledkem bylo snížení na 5:2. Hned po buly se nádherně trefil do šibenice Ondřej Fiala. A po 42 vteřinách to bylo 5:3. Charouskovu střelu Hanuljak vyrazil přímo na hokejku nepokrytého Karla Tona, pro kterého nebyl problém trefil prázdnou domácí branku.

Domácí měli při vstupu do poslední třetiny výhodu přesilovky, kterou si přenesli z konce druhého dějství. Svůj tlak téměř využili, střela Grofa skončila na horní tyčce kadaňské branky. Ve 44. Minutě byl vyloučen domácí Gajovský, ale Piráti se již soustředili především na obranu a Kadaň si jezdila pro puky za vlastní branku.

Další domácí branka padla ve 48.minutě. Hned po buly se puk dostal k Milanu Procházkovi, který střelou pod vyrážečku k pravé tyči nedal Štěrbovi šanci – 6:3. Piráti byli po dosažené brance opět aktivnější a hosté se osvobodili zase jen díky faulu. Domácí ale moc neútočili, šetřili síly a snažili se mít puk ve svém držení. Kadaň po návratu Révaye zavelela ke zteči domácí branky. Hanuljak se měl co otáčet, domácí tým několikrát podržel, nakonec však kapituloval i po čtvrté. Ondřej Fiala si na modré krásně sklepl vysokou přihrávku a blafákem do bekhendu nedal Hanuljakovi šanci zasáhnout – 6:4.

Konec zápasu byl vypjatý, v 56.minutě se oba celky na ledě popraly, emoce zapůsobily více než bylo zdrávo. Rzohodčí rozdal tresty, na každé straně odešel jeden hráč do kabin po trestu do konce utkání a zápas se již v pohodě dohrál bez jakýchkoliv problémů.

Domácí si tak připsali důležité 3 body do tabulky a Kadaň má jasno – musí najít do návratu Závorky nebo Jariny oporu do branky. Tah s mladíkem Habalem nevyšel a Štěrba momentálně nemá formu na prvoligový hokej.

Jindřich Poledna

Václav Sýkora (Piráti Chomutov): Do utkání jsme vstoupili nad očekávání dobře. Hned v prvním střídání jsme vstřelili úvodní branku a do čtrnácté minuty jsme navýšili vedení na 3:0, což se nám stalo poprvé v soutěži. Bohužel jsme v závěru třetiny inkasovali na 3:1 při oslabení 5 na 3. Když jsme se ve druhé třetině dostali do vedení 5:1, tak jsme si to utkání zbytečně sami zdramatizovali, protože jsme soupeři umožnili snížit dvěma slepenými góly během dvou střídání. Bylo to určitou laxností a ztrátou koncentrace. Podobné to bylo i za stavu 6:3. Na druhou stranu jsme se zlepšili v produktivitě. V zápase už se objevily věci, jak by to mělo vypadat. Ale jak říkám, šest gólů to je samozřejmě výborný, ale ta defenzivní činnost nás trápí pořád. Dnes bych to ale přisoudil ztrátě koncentrace. Jak je vidět, tak ani za stavu 5:1 nejde prostě žádné střídání a situaci vypustit a Kadaň byla až do konce zápasu stále ve hře. Měli jsme to odehrát s větším přehledem.

Mikuláš Antonik (SK Kadaň): V první třetině jsme prohrávali už 3:1. Během patnácti minut jsme dostali vlastně tři góly a to rozhodlo. Snažili jsme se s tím něco udělat, ale bohužel. Ta první třetina byla rozhodující.