Kadaň se vzpříčila nepříznivému průběhu utkání

Jakub Coufal, Martin Gahler | 27.10.2007 | |

Těžký celek ze skupiny Východ zavítal na kadaňský stadion. Ostrava, po jasném vítěztsví ve Vrchlabí, byla na ledě Severočechů favoritem klání, avšak domácí hosty překvapivě zaskočili aktivním přístupem ke hře. Hokejisté Sarezy dlouho nemohli najít recept na obranu Kadaně, až v plovině zápasu z ničeho nic dvakrát udeřili. Bíložluté inkasované branky nezlomily, naopak je ještě více semkly. Po srdceryvném výkonu ve 3. třetině Kadaň zaslouženě vybojovala remízu a v následném prodloužení i prémiový bod navíc, když využila přesilovou hru. Konečný výčet branek se zastavil na poměru 3:2 po prodloužení.

16.kolo, sobota 27.10.2007
Sportovní klub Kadaň - HC Sareza Ostrava  3:2p  (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 44. Derfler (Spitzer), 56. Vrtek (Jan Bauer, Derfler), 63. Vrtek (Hlubuček, Brňák) - 29. Boháč (Ovšák), 31. Boháč (Šebesta, Palík). Rozhodčí: Froněk - Mašek, Vitík. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 360. Střely na branku: 18:31. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Sportovní klub Kadaň: Hanuljak - Spitzer, Poživil, Hlubuček, Brňák, Pospíšil, Vaněček, Chotaš, Hlavatý, Polanský, Jakub Bauer, Duba, Pražák, Derfler, Jan Bauer, Hlusička, Veverka, Kajer, Kadlec, Vrtek, Chyba.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Ovšák, Palík, Šebesta, Boháč, Hubáček, Rimmel, Vnenk, Sikora, Najdek, Řípa, Tesařík, Buček, Pavelek, Sochorek, Červenka, Gelačák, Svačina, Glas.

Kadaň aktivní hrou nedovolila hostům předvést jejich umění

Po vlažném začátku utkání doprovázeným řadou nepřesností začaly oba celky celky ukazovat své útočné ambice. Po jedné z prvních vážnějších šancí hostů, konkrétně po střele Rimmela z levého mezikruží, se předvedl pohotovým zákrokem Hanuljak. V následujícím útoku zahrozili i Severočeši, když Derfler několikrát vyzkoušel pozornost Štěpánka. Aktivním přístupem vybojovala Kadaň přesilovku, ve které si domácí vytvořili silný útočný tlak, i když bez brankového zakončení. Svižnou hru Kadaňských pozastavilo až vyloučení Kadlece na začátku 10. minuty.
Jako blesk z čistého nebe přišla v průběhu 13. minuty řada gólových příležitostí hokejistů Sarezy, kteří předvedli několik zajímavých kombinací v útočném pásmu. Domácí na oplátku rychle zareagovali v podobném duchu. Ani pozdější přesilovka Kadaně ke gólu nevedla.
Mnohem nebezpečnější akce si domácí vytvořili až v závěru třetiny. Nejprve v 17. minutě minul před napůl odkrytou svatyní Polanský. O 2 minuty později ujížděli Severočeši v nájezdu 2 na 1. Veverka však v útočném pásmu nedokázal přihrát volnému Hlusičkovi. Symbolickou tečku za úvodní částí napsal Fink, který nedokázal bekhendem překonat Štěpánka. Po zvuku sirény tak časomíra stále ukazovala zahajovací skóre 0:0.

Rychlé výpady Ostravy vynesly hostům dvoubrankové vedení

Začátek prostředního dějství se nesl i nadále ve znamení bíložlutých hráčů, kteří od prvních sekund doráželi na Štěpánkovo výsostné území. Akce Sarezy na druhé straně povětšinou zastavovaly vlastní nepřesnosti v kombinaci. Ve 24. minutě po skrumáži před Hanuljakem se sice ocitl puk v brance, avšak až po hvizdu píšťalky hlavního sudího. Kadaň na vystrkování útočných růžků hráčů v červeném odpověděla rychlým napadáním, což ji občas vyneslo slibnou šanci v obranném pásmu Sarezy.
V čase 28:29 se však ubránit nedokázala, když hosté ujeli v poměru 2 na 1. Boháč se rozhodl z pravé strany nepřihrávat a podél levé tyče prostřelil Hanuljaka. Asistenci si připsal Ovšák, 0:1.
Sareza povzbuzená náhlým úspěchem hrála v následujících minutách s velkým zaujetím. V čase 30:43, když se Kadaň bránila početní výhodě, skóroval po rozebrání domácí obrany opět Boháč. Pohledné kombinace se účastnili i Šebesta s Ovšákem, 0:2.
Opaření Severočeši se nehodlali vzdát a do druhé poloviny zápasu vstupovali s novým odhodláním vyrovnat. V půlce 33. minuty mohl snížit Hlavatý, jenž trefil ležícího Štěpánka. Právě opora hostů s maskou na hlavě přiváděla domácí útočníky k zoufalství. Střelecké trápení Kadaně pokračovalo i 5 minut před zvukem 2. klaksonu, kdy zástupci západní skupiny pálili během přesilové hry ze všech možných pozic.
V čase 38:14 přestal Hanuljak hrát, signalizoval posunutou branku a hosté zavěsili do prázdné branky. Ačkoliv rozhodčí nejprve hodlal gól uznat, nakonec svůj omyl opravil. Když závěrečná minuta nic zajímavějšího nepřinesla, odcházelo se do kabin za stavu 0:2.

Semknutí Kadaňští vybojovali prodloužení

Do poslední třetiny vlétli Kadaňští ve snaze zvrátit vývoj klání. Otevřenější hra způsobovala nebezpečné brejky Sarezy, přesto se dříve radovali domácí. V čase 43:55 se puku za prázdnou brankou zmocnil Derfler a po objetí klece nekompromisně zakončil. Na 1:2 přihrával Spitzer.
Sareza na inkasování odpověděla zvýšeným úsilím v útočném pásmu. Kadaň tak místo myšlenek na vyrovnání musela často zneškodňovat hrozící šance červenomodrých. Severočeši předváděli útočné umění naplno až v 47. minutě, kdy několikrát zle zatápěli Štěpánkovi.
V 52. minutě se domácím naskytla možnost početní výhody, ve které Severočeši zaujali pouze nepřesnými kombinacemi a dělovkou Kadlece.
Až v 55. minutě se Kadaňští opět na delší dobu usídlili v útočném pásmu. Po vhazovaní se svižně prodral hostující obranou Vrtek, který po přihrávce od Jana Bauera pelášil podél levého hrazení k brance, kde v čase 55:02 pohotově vyrovnal na 2:2.
Po změně skóre se slova ujala Sareza, jenž pravidelně zkoušela pozornost Hanuljaka. Kadaň se z útočného náporu vymanila v 58. minutě, kdy Polanský v náznaku samostatného úniku vypálil z levého mezikruží. Když se 20 sekund před koncem třetiny neujala ani společná akce Kajera s Vrtkem, skončil zápas v normální hrací době nerozhodným výsledkem 2:2.

Severočeši získali bod navíc díky povedené přesilovce

Do prodloužení skočili vehementněji hosté, avšak vlastní nedisciplinovaností se dostali do 3, na což bleskově odpověděli stejným proviněním i domácí. Zajímavá podívaná hry 6 mužů v poli, kdy navíc jeden z obránců Sarezy ztratil hůl, sloužila k příjemnému zpestření klání.
Nejdůležitější moment nadstavbové části přišel v čase 62:20, během přesilovky 4 na 3. Po kombinaci Kadaňských zasunul puk Vrtek, po přhrávce od Polanského, do odkryté části svatyně, která byla dle mínění hostí posunutá. Nejvehementněji se neuznání branky dožadoval Štěpánek, jenž se spolu se svými hráči doslova přivalil na rozhodčí jako lavina. Svůj vztek prezentoval například prudkým švihnutím masky o led, ostatní hráči se zase oháněli hokejkami a rukavicemi. Hlavní sudí po poradě s brankovým rozhodčím původní verdikt nezrušil a tak si domácí připsali 2 body za výhru 3:2 v prodloužení.
Jakub Coufal, Martin Gahler

Jan Vavrečka (trenér Ostrava): Přijeli jsme docela velkou dálku, utkání se vyvíjelo dobře, svým způsobem jsme si mysleli že to bude lehká záležitost. Věřili jsme, že si odvezeme 3 body a odvážíme si jen 1. Samozřejmě se na tom podepsalo i to, že jsme neproměnili několik šancí, které jsme v průběhu zápasu měli. Bohužel už po druhé v letošní soutěži rozhodčí ovlivnil hodně zápas a určitě si na něj budeme stěžovat.

Miroslav Novák (trenér Kadaň): Dnes jsme hráli s kvalitním soupeřem, který má velice dobrou obranu a brankáře. Chtěli jsme hrát zodpovědně dozadu, což jsme dobře plnili v 1. třetině, ve které jsme hosty prakticky k ničemu nepustili. Škoda je 2. třetiny, kdy jsme udělali několik chyb, které soupeř využil. O přestávce jsme si řekli, že musíme zjednodušit hru a jít více do útoku. Když jejich brankář chytal tak dobře, tak jsme museli střílet ze všech pozic, sbírat puky a vše dohrávat do konce. Jsem rád, že to hráči splnili a utkání otočili. Musím poděkovat hráčům za výkon ve 3. třetině. To, jak se dokázali zvednout, bylo fantastické.