Kadaň vybojovala první bod v Šumperku

Jindřich Poledna | 21.09.2011 | |

S vidinou prvních bodů odjížděl celek SK Kadaně do Šumperka. Ačkoliv se domácí dostali do vedení, Kadaň rychle vyrovnala dorážkou Ondřeje Fialy. Druhá třetina však Kadani vůbec nevyšla. Domácí byli jasně lepší a ze svého tlaku vytěžili dvě branky - obě vsítil kat Chomutova - Daniel Vrdlovec. Borci ze severu Čech dokázali ve 46.minutě snížil, opět v přesilové hře. Autorem branky byl Ondřej Malinský. Ve třetí třetině měla Kadaň chvílemi navrch a dokonce i vyrovnala. V poslední minutě, při kadaňské hře bez brankáře srovnal na 3:3 Stanislav Mikšovic a severočeský tým tak využil třetí přesilovku v zápase! V prodloužení branka nepadla a tak o stavu musely rozhodnout samostatná střílení. V těch byli 100%ně úspěšní domácí, a Kadaň si tak odváží ze Šumperka jeden bod.

4.kolo, středa 21.9.2011
Salith Šumperk - Sportovní klub Kadaň  4:3sn  (1:1, 2:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Hulva (Vrdlovec), 32. Vrdlovec (Hulva, Ondráček), 34. Vrdlovec (Brunec), 65.Velecký - 7. Fiala (Malínský, Mikšovic), 46. Malínský (Skořepa), 60. Mikšovic (Fiala, Malinský). Rozhodčí: Grech - Chocholouš, Reich. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 1600. Střely na branku: 43:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3.
Salith Šumperk: Štůrala (Boška) - Křetínský, Holík, Ondráček, Drtil T., Novotný, Sedlák, Tesařík, Zacpálek - Brunec, Skoumal, Meluzín, Hulva, Cink, Červenka, Vrána, Velecký, Vrdlovec, Plášek, Mičulka, Drtil L.
Sportovní klub Kadaň: Závorka (Jarina) - Schmidt, Vojta, Trefný, Szakal, Révay, Tollinger, Malínský, Zmeškal - Mála, Rohan, Chlouba, Ton, Bursík, Freiberg, Skořepa, Mikšovic, Hofmeister, Fiala, Stoklasa, Stehlík.

S opačnými pocity vstupovali do zápasu čtvrtého kola oba soupeři, když Draci chtěli potvrdit nečekané dva body z Chomutova, Kadaň pak poprvé v sezóně bodovat. Nakonec se oběma týmům jejich přání splnila.

Kouči Radku Kučerovi se zraněním Haase a Matějky rozpadly čtyři útočné formace, doplnil je tak juniorem Lukášem Drtilem, aby dodržel trend čtyř kompletních útoku. Tím rozložil síly v náročném programu soutěže.

Celé utkání se pak odehrálo ve strhujícím a velkém tempu, které muselo fanoušky nadchnout. Už od úvodních minut se tlačily oba týmy do útoku, po několika nebezpečných náznacích pak Šumperk při Málově faulu mohl těžit z přesilové hry. A těžil. Nejprve po Bruncově nahození Závorka ještě polapil Hulvův pokus, napodruhé se ale šumperský kanonýr trefil. Po Vrdlovcově přihrávce vybruslil zpoza branky Jakub Hulva a kotouč poslal za záda Závorkova.

Nabyté vedení ale domácím dlouho nevydrželo. Po Veleckého podražení se totiž přesilové hry dočkali hosté, kteří ji také dokázali využít. Po několikerém vyhození domácích se v samotném závěru početní výhody Kadaň v útočném pásmu usadila a Mikšovicovo nahození způsobilo v brankovišti poprask. Malínský pak ještě nepropasíroval puk za Štůralu, kotouč se ale šťastně odrazil z klubka hráčů ke zcela volnému Fialovi, který si sjížděl do centra dění. A Fiala trefil do poloprázdné branky.

Domácí pak na malou chvíli museli čelit tlaku hostů, kteří cítili po úvodní své trefě šanci. Jenže Štůrala několik ošemetných situací vyřešil a pak už Draci raději znovu začali útočit dle hesla "Nejlepší obrana je útok". Jenže ani oni se do větších šancí nedostávali, a když už, Závorka je v poklidu řešil. Až v šestnácté minutě při vyloučení Novotného tečoval nebezpečně mimo Bursík, v divokém závěru třetiny ještě pálil nad Štůralovo rameno Chlubna, ale do kabin se šlo za stavu 1:1.

Druhá třetina začala poměrně vlažněji, ale dalším vyloučením. Brunec i přes nevoli publika dostal dvě minuty za sekání a hosté mohli jít do vedení, kdyby však v přesilovce byli co k čemu. Načali tak ze svého pohledu hodně nechvalnou třetinu, ve které měli Šumperští více ze hry. Potvrdil to ve 25. minutě Velecký, který se ocitl sám před brankovištěm s pukem na holi, jenže rozplácnutého Závorku nepřehodil. O tři minuty později dostal zákusek na čepel od Hulvy Karel Plášek, na zadní tyč sjíždějící zkušený forvard však kotouč nedokázal prostrčit skrze betony gólmana, ke smůle domácích dokonce nedokázal ani zacílit směrem na branku.

V té době měl Šumperk chvílemi drtivý tlak, kdy Kadaň v obraně hasila požáry s vypětím všech sil. Mičulkovo nahození Závorka udržel před čárou s notnou dávkou štěstí, ale zároveň i nejistoty. O chvíli později neuspěl v nájezdu ani Michal Velecký, přesto se Draci dočkali. Při vyloučení Révaye již nepohrdl nabídnutou šancí Vrdlovec, který nejprve obešel obránce a pak zapíchl puk do šibenice kadaňské branky.

Domácí i nadále svůj tlak v pekelném prostředí šumperského zimního stadiónu stupňovali, Plášek v dalším brejku nedal, ale třetí gól Draků na sebe nenechal dlouho čekat. Nadvakrát propasíroval puk do sítě opět Daniel Vrdlovec, který rozbouřil solidně zaplněné tribuny šumperského stařičkého zimáku. Draci pak svírali hosty i ve hře čtyř proti čtyřem, jenže Sedlák svou individuální krásnou akci nezakončil gólem, Závorka znovu se štěstím vytěsnil kotouč těsně nad. Poslední dva nikterak důrazné pokusy hostů neměly šanci překvapit Štůralu, a tak Draci drželi před poslední třetinou dvoubrankový náskok.

Hosté ale zbraně nesložili, ba naopak. Od začátku třetí třetiny měli Kadaňští snahu vrátit se do zápasu, hosté hlavně zjednodušili přechod do pásma a snažili se za každou cenu tlačit kotouč do brankoviště. Aktivita kolem Štůralovy klece se vyplatila v další přesilovce, kdy se opakovala situace z prvního kadaňského gólu. Kotouč se po zákroku šumperského brankáře a několikeré teči hráčů před ním doklouzal na levé křídlo ke zcela volnému Malínskému, který z první doklepl puk do branky.

Poslední tým tabulky rázem ožil, tlačil se do šancí a toužil po vyrovnání. Zabrzdilo jej Vojtovo vyloučení, leč po něm opět Severočeši začali hrozit. Domácí dlouho drželi pevně hosty na uzdě, čistili prostor ve svém obranném pásmu a pokud možno jednoduše zkoušeli vyvážet kotouč i zakládat útočné akce. Rohanovu teč však již zadáci pokrýt nedokázali, a tak zasahoval Štůrala. Tlak hostů však rostl a v samotném závěru třetí třetiny byl navíc podpořen vyloučením Jakuba Hulvy. Hostující trenér si ihned vzal oddechový čas, odvolal brankáře, poslal na led šest borců a doufal ve vyrovnání. A to také přišlo. Opět dle nalinkovaného scénáře se kotouč z hromady těl na brankovišti odrazil na levé křídlo, kde Mikšovic srovnal.

Zápas tak dospěl do prodloužení, které hned v jeho úvodu mohl ukončit Malínský, ale v obrovské šanci nedal. Hosté byli rázem uvolněnější a nastavenou hrací dobu zvládli v lepším tempu než Draci, k rozhodnutí však jejich aktivita nevedla. A tak došlo na nájezdy, které si Draci po Chomutovu zopakovali i na svém ledě. A opět úspěšně.

Tomáš Závorku totiž překonali jak Jakub Hulva, tak Daniel Vrdlovec a ve finále i Michal Velecký. Hostům nepomohla ani trefa Ondřeje Fialy, Šumperk tak doma vyhrál 4:3 po samostatných nájezdech, potvrdil body z Chomutova a posunul se v tabulce na šesté místo. Kadaň pak sice poprvé letos bodovala a dohnala bodově i na skóre Třebíč.

Jaroslav Svoboda

Radek Kučera, Salith Šumperk: Jsme rádi, že jsme vyhráli, protože jsme to na konci zpackali. Nájezdy jsou už potom padesát na padesát. Většina lidí to brala tak, že Kadaň je poslední, takže automatická výhra. Ale samozřejmě to tak nebylo, hráli velice dobře a jde to nakonec znát i na výsledku.

Jiří Rech, as. trenéra SK Kadaň: My jsme do Šumperka přijeli pro nějaký bodík, náš úkol byl splněn, i když je to jen jeden bod. Na druhou stranu, na to jak se zápas vyvíjel, tak je ten bod opravdu pro nás zlatý.