Nedostatek klidu v proměňování šancí vynesl jen bod.

Jakub Coufal, Martin Gahler | 01.12.2007 | |

V den, kdy se v Kadani konalo slavnostní rozsvěcení stromečku, zavítal na zimní stadion celek z Olomouce. Severočeši se po delší pauze představili opět na svém ledě a špatně si nevedli. Přesto stálo dnes více štěstí na straně hostů, kteří dokázali využít drobných zaváhání Kadaně a nakonec i získat prémiový bod v nájezdové loterii.

26.kolo, sobota 1.12.2007
Sportovní klub Kadaň - HC Olomouc  2:3sn  (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0 - 0:1 )
Branky a nahrávky: 3. Kloz (Kýhos), 42. Vrtek (Vaněček, Bauer) - 22. Brančík, 56. Smejkal (Ministr), 65.Meidl. Rozhodčí: Svoboda - Bertlík, Šerý. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 310. Střely na branku: 36:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Sportovní klub Kadaň: Stejskal (Hanuljak) - Hlubuček, Pospíšil, Kloz, Chotaš, Spitzer, Vaněček, Mašek, Buďa, Derfler, Duba, Polanský, Fink, Pražák, Bauer Jan, Vrtek, Kajer, Kýhos, Veverka, Chyba.
HC Olomouc: Žigárdy - Nedbálek, Ministr, Vrdlovec, Smejkal, Bouz, Luňák, Brančík, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Všetečka, Chmelíř, Bartoň, Čuřík, Meidl, Bordowski, Žajgla.

Kadaňští prokázali lepší vstup do utkání

Po oťukávací 1. minutě ukázali hosté své útočné ambice. Nejprve pálil do připraveného Stejskala Bordowski, chvíli po něm přestřelil branku z pravého mezikruží Vrdlovec.
Když hosté nevyužili své šance, ujeli na druhé straně Kadaňští ve 2 na 1. Po přihrávce Kloze se v čase 2:26 nemýlil Kýhos, 1:0.
Očividně nažhavená Kadaň útočila i nadále. Při signalizovaném vyloučení byl blízko brance Buďa, pozdější chumelenici před Žigárdym zastavil hvizd sudího. V početní výhodě naráželi Severočeši na dobře postavenou obranu červenobílých a když se začalo hrát v plném počtu na obou stranách, byl k vidění spíže nezáživný hokej s řadou nepřesností.
Olomouc do 2. části třetiny vstoupila s nahazováním puku za obranu domácích, kteří se zase prezentovali aktivním napadáním rozehrávky. V 12. minutě si přesilovku zkusili i hokejisté z Hané, přesto nejnadějněji v této části hry vypadaly nebezpečné úniky Kadaně.
Rychlý přístup bíložlutých vynesl zástupci západní skupiny početní výhodu, která se sehrála na sklonku 15. minuty. Když se Kadaňští usídlili v útočném pásmu, připravili se vlastní nedisciplinovaností o možnost úspěchu. Olomouc ve více mužích později roztočila velký kolotoč, ve kterém si Stejskal nemohl stěžovat na nedostatek práce.
Poslední minuty dvacetiminutovky patřily domácím, kteří si také vyzkoušeli delší útočný tlak, jenž byl často přibrzďován nepřesnými finálními přihrávkami. Do kabin se odcházelo za stavu 1:0.

K vidění bylo bleskové vyrovnání a střelecká nemohoucnost Kadaně

Rychle se hostům vyplnilo jejich přání. V čase 21:12 se před Stejskala natlačil Brančík a přes rameno jej pohotově přehodil, 1:1.
V následujících minutách působila na hru Hanáků živá voda z vyrovnání. Účinky léčivého pramene začaly vyprchávat v 23. minutě, kdy se Žigárdy po střele domácího útočníka rychle oháněl po puku, který znuděně polehával na brankové čáře.
Na začátku 26. minuty mohla Olomouc využít zaváhání soupeře při zakládání útočné akce, avšak Stejskal byl důrazně proti. Když se Kadaň vrátila do útočného pásma, narážela na dnešního tradičního nepřítele, nepřesné přihrávky. Na Olomouci bylo vidět, že trpělivě čeká na svojí příležitost, což tu a tam naznačovala pokusy o brejk.
Do 2. poloviny zápasu vstoupili domácí ve 4 mužích v poli, hosté je brzy napodobili. Sotva se začalo hrát v poměru 5:5, už seděl na trestné lavici další z Hanáků, ke kterému se o 90 sekund později přidal další spoluhráč. Kadaň tlačila a pálila ze všech pozic, leč vždy marně.
Severočeši zlobili hosty i po skončení přesilovky, výsledkem bylo další putování Olomouckého hráče směrem k lavici hanby. Po vyhození z obranného pásma 25 sekund před koncem třetiny hrála Kadaň opět v 5 proti 3. Ačkoliv se na domácí smála několikrát prázdná svatyně, přesto byl stav po 2. siréně 1:1.

Vyrovnanou bitvu rozhodlo až prodloužení

Zbytek přesilové hry přinesl změnu skóre. V čase 41:21 zbývalo 14 sekund do návratu posledního hříšníka, když z levé strany kluziště zakončoval do odkryté klece Vrtek. Na 2:1 přihrávali Vaněček s Kajerem.
Olomouc se po inkasování nevzdala bodů a téměř okamžitě vyrazila k řadě nebezpečných štací v útočném pásmu. Na konci 46. minuty vyplynulo z nátlaku hostů vyloučení v barvách Kadaně, jenž se bránila jen s velikými obtížemi.
Když byla hrozba z početní převahy zažehnána, hned museli domácí čelit dalším nájezdům Olomouce. Bíložlutým nezbylo nic jiného, než spoléhat na svoje obranné řady v čele se Stejskalem a možnost rychlé protiakce. Právě domácí opora v brance přiváděla v blížícím se závěru třetiny hanácké útočníky k beznaději.
Jak rychle utíkal čas pro Olomouc, tak pomalu plynul pro Kadaň. Velká příležitost se červenobílým naskytla v 55. minutě, kdy putoval za katr jeden ze Severočechů. V čase 55:04 se snaha proměnila v čin. Po chybě, kdy nedokázal kadaňský obránce vyhodit puk, vzešla vyrovnávací akce. Gól na 2:2 si připsal Smejkal, asistence Ministr.
V posledních minutách závěrečné části se hrál vypjatý hokej, který místo branek přinášel pouze emoce. A když si Fink minutu před sirénou nechal sebrat puk z hokejky před odkrytou klecí, muselo tak rozhodnout prodloužení.

V nadstavbové části převzali taktovku domácí. Na konci 62. minuty, kdy Kajer objel branku a z mezikruží vystřelil, skončil puk kdesi pod betony Žigárdyho. Poslední šance se zrodila v 65. minutě, kdy kličkami motal obranu Hanáků Pražák, jehož střela byla vytěsněna bruslí hostujícího ochránce svatyně.
K překvapení diváků se na nájezdy začal rozcvičovat další kadaňský fantom s maskou, Hanuljak. Jako první si nájezd zkusil olomoucký Brančík, Hanuljak ho pohybem vybruslil. Následně domácí Vrtek nedokázal zvednout svůj bekhend, aby Ministr později vymetl víko Hanuljakovy klece. Fink dokázal ještě odpovědět a střelou mezi betony srovnal krok. Pak už úřadovali pouze hosté, když Meidl napodobil Finka, a Pražák v posledním nájezdu zápasu přestřelil. Konečný stav 2:3pp.

Jakub Coufal, Martin Gahler

Petr Vlk (trenér Olomouc): Určitě jsme spokojený se 2 body, protože jsme věděli, že to nebudeme mít jednoduché. Kadaň, i když minule prohrála, hraje poslední dobou dobrý hokej a dostává málo gólů, což se projevilo i tady. Bylo málo branek, měli jsme řadu šancí, ale i domácí. Penalty pak již byly pouze o okamžitém štěstí. My jsme je minule prohráli, tak jsme si to vybrali dneska.
Miroslav Novák (trenér Kadaň): Dnes to byl dramatický zápas, přijel těžký soupeř, vlastně 2. z východní skupiny. Kvalitu soupeř určitě ukázal, přesto nám 1. třetina vyšla, měli jsme v ní šance i na víc gólů. Další třetina byla z naší strany horší. Škoda je 3. části, kdy nás několik našich hráčů připravilo nedisciplinovaností o body. Nejprve zbytečný faul a potom nedokážeme vyhodit puk, který máme na hokejce. Padl z toho gól, je to škoda, ale musíme jet dál. Když nevyhrajeme doma, musíme vozit body i z venku. Jedeme do Brna, ale bodovat musíme umět kdekoliv.