Prokletí prolomeno, Kadaň přiváží 3 body ze Šumperku a je zachráněna

Jakub Coufal, Ondřej Tomšovský | 10.03.2012 | |

K a d a ň - Od Draků se plný počet bodů nevozí. Takové pravidlo platilo do dneška, kdy se Severočechům podařilo přelstít hokejisty Šumperku v základní hrací době a jako bonus si přivezli pojistku zaručující neúčast v baráži. Šumperk byl sice aktivnějším týmem a hosty po většinu zápasu přestřílel, Kadaň však trpělivě vyčkala na své šance, které beze zbytku využila, a zvítězila poměrem 1:3.

0.kolo, sobota 10.3.2012
Salith Šumperk - Sportovní klub Kadaň  1:3  (0:1, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 54. Plášek (Vrdlovec, Hlinka) - 19. Novák (Charousek), 35. Mála (Andres), 38. Charousek (Zmeškal). Rozhodčí: Úlehla - Lučan, Svoboda. Vyloučení: 6:7, navíc Mikšovic (Kadaň) 10 minut osobní trest. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0 Diváci: 1162. Střely na branku: 41:29. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
Salith Šumperk: Štůrala (Boška) - Novotný, Holík, Ondráček, Sedlák, Tesařík, Suchý, Pastor, T. Drtil, Geweise - Skoumal, Plášek, Hlinka - Vrdlovec, Hulva, Brunec - Červenka, Velecký, Haas - Holinka, M. Žálčík.
Sportovní klub Kadaň: Závorka (Štěrba) - Mazanec, Tomeček, Malínský, Vojtak, Schmidt, Tollinger, Zmeškal - Skořepa, Charousek, Stoklasa - Andres, Kůs, Mála - Ton, Mikšovic, Novák.

V sobotním utkání skupiny O baráž přivítali šumperští hokejisté hosty z Kadaně. Případná výhra domácích a následná prohra berounských v utkání s Litoměřicemi mohla Šumperským již s předstihem zajistit setrvání v 1. lize i pro další sezónu. Samotný zápas začal v opatrném tempu, první větší šance se naskytla až v končící 4. minutě, když se po zmatku před hostující bránou dostal k puku šumperský Brunec, který na nic nečekal a okamžitě vypálil na Závorku. Ten však pohotovým zákrokem lapačkou jeho střelu dokázal vytěsnit mimo tři tyče.

V 6. minutě měl Šumperk k dispozici první přesilovou hru, když na trestnou lavici za hákování zamířil Malínský. Draci se zásluhou vynikající obrany hostů téměř nedostali do útočného pásma, tudíž tato početní výhoda zůstala nevyužita. Za několik málo okamžiků se do obrovské šance dostali také hosté, přečíslení dva na jednoho ale vynikajícím zákrok vychytal šumperský Štůrala. V probíhající 9. minutě se znovu do gólové příležitosti dostali kadaňští, když Ton poslal přesnou přihrávku na Nováka a ten z první vystřelil dělovku příklepem, Štůrala si ale i s tímto pokusem věděl rady, a tak skóre zůstalo nezměněno.

Ihned po následném vhazovaní se Draci vrhli do útoku, konkrétně Vrdlovec se uvolnil a z prostoru mezi kruhy otestoval Závorkovu pozornost, ten byl ale připraven a jeho pokus zlikvidoval. Probíhala 15. minuta, když se do samostatného úniku dostal šumperský Hlinka, ale tváří v tvář kadaňskému gólmanovi neuspěl, jeho střela zamířila pouze nad Závorkovu svatyni. O pár okamžiků později se znovu do šance dostali domácí hokejisté, ke kotouči se procpal Skoumal a okamžitě vypálil. S jeho pokusem si však kadaňský brankář věděl rady.

Psal se čas 14:59, když hostující Andres zamířil na trestnou lavici za hákování na Vrdlovce. O 41 sekund později, již do dvojnásobného oslabení, poslal hosty Kůs, jenž si šel odpykat trest za krosček. Draci ihned svého soupeře sevřeli před vlastní bránou, z čehož vyústila Holíkova střela, jenž mířila pouze do lapačky Závorky. Aby toho nebylo pro host málo, tak vzápětí přišlo další vyloučení, tentokrát na trestnou lavici zamířil Mikšovic, který k menšímu dvouminutovému trestu dostal i desetiminutový osobní trest. Domácí ostřelovali bránu hostů, jenž jim síly stačili, ale žádný z pokusů za Závorkovými zády neskončil. Naopak byli to hosté, kdo udeřil, branku v oslabení si po Charouskově střele z dorážky připsal aktivní Novák.

Ve 22. minutě dostali výhodu přesilové hry i hosté, když za podražení odešel na trestnou lavici Brunec. Byli to však Šumperští, kteří mohli vstřelit branku. Haas unikl obráncům Kadaně, ale na skvěle chytajícího Závorku si se svou kličkou nepřišel. Domácí se tak kýženého vyrovnání nedočkali. V 32. minutě si obrovskou příležitost vypracovala Kadaň, na Kůse, který se pohyboval na pravém křídle, již zívala prázdná brána, ale nakonec šumperskou svatyni minul. O minutu později se do vyložené příležitosti dostali domácí hokejisté, když Brunec vypálil dělovku, kterou Závorka vyrazil pouze před sebe, kde již číhal připravený Vrdlovec, ale ani jeho dvojnásobná dorážka ke gólu nevedla.

Pravidlo "nedáš, dostaneš" přesně vystihovalo následnou akci. Ihned po odvrácení předchozí nebezpečné situace vyrazili hráči Kadaně do útoku, Andres přesnou přihrávkou našel Málu, který tvrdou ranou překonal Štůralu. V probíhající 38. minutě se ujali hosté již tří brankového vedení. Krásný pas zpoza vlastní brány vyslal Zmeškal, kotouč pak převzal Charousek, který si mezi bránícími hráči Draků dojel do zakončení a od břevna poslal puk do sítě. Do kabin tak odcházeli hráči Kadaně s třígólovým náskokem.

Hosté se v končící 43. minutě dostali do další gólové příležitosti. Po zavrávorání šumperského Ondráčka se ke kotouči dostal Stoklasa, jenž stanul sám před Štůralou, který si však s jeho kličkami bravurně poradil a puk pokryl betonem. Psala se 48. minuta, když po šumperském tlaku vznikl před Závorkou veliký závar, ale ani Velecký ani žádný další domácí hráč puk Závorkovi záda dostat nedokázal. O 5 minut později se již konečně domácí fanoušci dočkali vstřelené branky. Po Vrdlovcově pasu se kotouč dostal až k Pláškovi, který svou bekhendovou střelou poprvé překonal Závorku. V 55. minutě se ke kotouči dostal Velecký, ale jeho střela z levého křídla letěla mimo Kadaňskou svatyni. Necelé 3 minuty před koncem řádné hrací doby dostali domácí možnost přesilové hry, když za sekání na trestnou lavici zamířil Mikšovic. Draci se ale do žádné větší příležitosti nedostali, na vině byla nepřesná kombinační hra domácích. Navíc po odehrání pouhé minuty se počet hráčů na ledě srovnal, když za příliš mnoho hráčů na ledě zamířil na trestnou lavici Drtil. Ani jeden z celků se již do konce třetiny do žádné větší příležitosti nedostal, a tak konečné skóre zní 3:1 pro Kadaň.