Tomáš Hamara: „Budujeme tým pro příští sezónu.“

Jindřich Poledna | 11.01.2020 | |

Tomáš Hamara: „Budujeme tým pro příští sezónu.“

K a d a ň - V posledních několika kolech zaznamenali fanoušci Trhačů příjemnou změnu ve výsledcích svého týmu. I to byl jeden z důvodů, proč jsem vyzpovídali trenéra Tomáše Hamaru. Ptali jsme se na tým, opory týmů, zajímalo nás hodnocení mladých hráčů. Jeho odpovědi najdete v tomto článku. Že by se Trhačům blýskalo na lepší časy?

 

Rád bych se zeptal na poslední sérii šesti zápasů, která začala výhrou proti Prostějovu. Změnilo se něco v týmu? Proč se najednou začalo dařit?
Nemyslím si, že by se něco změnilo. V týmu funguje všechno stejně. Jen jsme potřebovali nějaký čas, abychom se sehráli a potrénovali. V srpnu byl tenhle tým úplně nový. Skládal se celý nový, z loňska tu zbyli vlastně jen 4 hráči. Máme hodně mladých kluků, kteří s touhle soutěží nemají žádnou zkušenost, kteří přišli z extraligové juniorky. Vystřídala se tu spousta hráčů a bylo to o tom, aby si to pořádně sedlo a tenhle tým se dal dohromady. A společně jsme se sžili. To byl ten čas, který jsme potřebovali na svou práci a teprve teď jsme to začali zúročovat.

Delší dobu se hledala jednička do brány, dá se říct, že jsme ji našli v Jakubu Neužilovi?
To stoprocentně! To je jedna z věcí, kterou bych rád zmínil. On má velkou zásluhu právě na našich obratech v zápasech a výsledcích. Když se podáváte, kolik na něj jde střel, a kolik toho pochytá… V dnešním hokeji je brankář velmi důležitý. Když Vás podrží vzadu, těm hráčům naleje sebevědomí a začnou dávat také branky. A my jsme i tím zlepšili naší defenzivní hru, protože kluci mají za sebou víc jistoty, zvednou hlavu a mají i větší přehled o hře. Jakub byl pro nás velká posila a velká pomoc. Tím nechci říct, že by mladí brankáři nebyli dobří nebo neměli před sebou slibnou budoucnost. Oba chytali v juniorech a bylo pro ně strašně těžké plnit roli jedničky. Kuba je zkušený mazák, který chytá na téhle úrovni už x let. Pro nás je opravdu velkou posilou.

Ve dnešním zápase v Benátkách jsme dost hořeli v obraně. U prvních čtyř gólů byl Chalupa. Je to tím, že tihle mladí kluci nejsou tolik vyhraní?
Já nechci hodnotit to, jestli za to může jediný hráč. Tohle nebyly individuální chyby. Kromě jedné, ve které byl Chalupa nevině. Zůstal vzadu při přečíslení 2 na 1 a soupeř jí využil parádně. Zbylé 3 góly jsme dostali v oslabení, a tam jsme rozhodně neudělali hrubé chyby, které se nám stávaly dříve. Soupeř nás přehrál a vyšachoval, většina dnes obdržených branek byla z brankové čáry, kde to dotlačili a byla tam znát převaha jednoho hráče. Ale jak jsem řekl v hodnocení zápasu, my jsme tu celou první třetinu vlastně nebyli. V obraně jsme úplně hořeli. Ale od druhé třetiny jsme začali být aktivní, kluci začali hrát to, co si ukazujeme na videu a na čem pracujeme už delší dobu, najedenou se soupeř nedostával do šancí, měl problém, hrál po rozích nebo na modré čáře a my měli často šanci na brejky. Takže tohle byl ten hlavní problém, proč jsme dnes hořeli v obraně. Druhá a třetí třetina byly úplně jiné.

První pětka dostala dnes i v pondělí velkou porci času na ledě. Stavíte svou hru především na nich?
My se o ně samozřejmě opíráme. Je to naše nejproduktivnější a nejzkušenější pětka. Je to vidět na její hře, a tak samozřejmě dostávají prostor ve hře. Ale oni mají velký prostor i v přesilovkách. Hrají každou přesilovku, je to naše první přesilovková pětka. Občas se stává, že na ledě zůstanou i minutu a půl, protože zavřou soupeře. Někdy dají gól a někdy to nevyjde. Tenhle vysoký ice-time mají právě díky přesilovým hrám. Je to naše klíčová pětka, na kterou spoléháme. Oni totiž umí dát gól, dokáží si poradit v defenzivních činnostech a ve hře 4 na 4, a chodí samozřejmě i na oslabení.

Nemáte dojem, že jsme dnes hráli přesilové hry hodně profesorsky?
To máte pravdu. My jsme tohle probírali několikrát i na videu. Dnes to nebylo poprvé. Kluci to občas hodně překombinovávají. Ale mají to hodně těžké, protože soupeři je už znají, přečtou jejich hru, mají ji také nastudovanou. Nám tam někdy chybí to, že to hráč vezme na sebe a vystřelí. Občas je to lepší než si 6x přihrát a vyšperkovat to až do brány. Chápu, že chtějí soupeře přečíslit, je jich tam o jednoho víc, ale jak jsem řekl, soupeři je už znají a dokáží té jejich kombinace využít ve svůj prospěch. Někdy by to chtělo soupeře překvapit, pustit tam jednu, dvě střely navíc. Ale jsou to hračičky, na druhou stranu góly dávají, takže jim není co vytknout.

Před Vánocemi se do velmi slušné formy rozehráli Poizl a Morong. Jak to vypadá s jejich dalším nasazením v Kadani?
Co se týče Moronga, tak tam si ho Hradec chce zkoušet ve svém A-týmu. My ho zkoušeli, protože měl skvělá doporučení, hrál opravdu dobře a teď pravděpodobně dostane šanci ve svém klubu. To samé je Daniel Poizl, který si vyšvihl svou neskutečnou prací, byl jedním z našich nejlepších obránců. Teď na Spartě jeden bek odešel a jeden je nemocný, takže včera hráli jen o šesti obráncích. Logicky dostává přednost hra v extraligovém A-týmu. Já jim oběma přeji, aby se jim dařilo, aby prodali tu svojí píli, kterou v sobě mají. U Dana to mohu říct úplně upřímně, to je hráč, který si po každém tréninku ještě sám porci přidá, a tak by to mělo být.

Z mého pohledu dnes výborný zápas odehrál Filip Eliáš. Jak hodnotíte jeho?
Filip je velmi ofenzivní obránce s výborným bruslením. I když občas propadneme v útoku, on je schopný hru dobruslit zpátky. Ze strany trenérů mu můžeme dát jedině pozitivní hodnocení, pro nás je to velmi důležitý bek. V listopadu byl zraněný, proto má celoobličejový kryt. Dostal pukem a nemohl hrát a moc nám chyběl. Je to mladý kluk s velikým potenciálem. Pokud půjde stejnou cestou dál, mohl by mít před sebou velmi slušnou budoucnost.

V současné době jsme se odpoutali z poslední příčky, jaký je cíl pro letošní sezónu?
Cílem této sezóny je připravit si tým pro příští rok. Musíme zapracovat mladé kluky do týmu, dát jim možnost, aby se trochu vyhráli. Příští rok se začne opět sestupovat a my na to musíme být připravení. Nesmíme začínat stejně jako letos, kdy jsme se tu na konci července sešli jako úplně nový tým a trvalo nám více než 3 měsíce, než jsme sestavili něco, co je konkurenceschopné. Cíl je tedy jasný – připravit si tým pro další sezónu.

Děkuji za rozhovor.

Foto: Dalibor Kachlík

 
 


Generální partneři

© 2018 Sportovní klub Kadaň, a.s. & eSports.cz s.r.o. | ODM