Opět se utkáme s lídrem 1. ligy. Tentokráte jím je Havířov

Jakub Coufal | 18.10.2005 | |

První čtvrtina ligy je za námi a Kadaň opět musí poměřit své síly se současným lídrem tabulky, celkem HC Havířov Panthers. Po prvním utkání v Havířově se hráči nyní představí na kadaňském ledě. Panteři jsou asi dosavadním největším překvapením průběhu 1. ligy. Téměř celý úvod soutěže se přetahují o vedoucí pozici s Ústím či Jihlavou. Pro Kadaň je důležitý každý bodík, proto si nemůže dovolit jít do zápasu s respektem z dravých panterů, ba naopak se je bude snažit zkrotit k obrazu svému. O tom, jak celé klání dopadne, se můžete jít přesvědčit ve středu 19. října v 18:00.

Vzájemná bilance zápasů Kadaň – Havířov

Sezóna 2004/2005

Utkání s Havířovem by se v loňské sezóně mohly nazývat bitvami soupeřů, kteří usilují o play-off. Hned první duel byl velice vyrovnaný. Po normální hrací době sice na tabuli svítil stav 4:4, ale ve 2. minutě prodloužení se nekompromisně trefil, kadaňskými fanoušky oblíbený, Lukáš Říha. V dalším zápase již neponechala Kadaň nic náhodě a zvítězila jasnou výhrou na domácím ledě 5:1. Zahanbit se ale nenechali ani panteři, když na svém stadionu při 3. vzájemném zápase nabalili Kadani na cestu domů prohru 5:0. V posledním klání, kdy vidina play-off byla pro oba celky již stejně ztracená, se radovali opět hráči Havířova. Tehdy si z Kadaně odvezli 2 body za výhru v prodloužení 3:2. Po základní části, zůstaly oba týmy těsně pod branou play-off. Kadaň na 9. a Havířov na 10. místě.

Sezóna 2003/2004

O sezónu dříve byl vývoj 1. ligy podobný loňské sezóně. Havířov i Kadaň skončili opět bez vyřazovacích bojů, dokonce obsadili i stejná místa v tabulce. Tentokrát byl rozdíl mezi Kadaní a Pantery o kousek větší, téměř 10 bodů. O přímém souboji o play-off se tedy nedá příliš hovořit. V prvním zápase na havířovském kluzišti se oba týmy smířily s bodem za remízu 2:2. V Kadani se poté rovněž prodlužovalo, ale po gólu Miloše Kajera si větší množství bodů nechala Kadaň. Vítězství dokázali naši hráči obhájit i v Havířově, kde utkání skončilo poměrem 2:6. V posledním vzájemném zápase Kadaň ztratila klíčové dva body, které jí vzaly šanci hrát play-off. Na domácí prohru 3:4 v prodloužení nevzpomínají kadaňští určitě rádi.

Výkony „soupeře“ v letošní lize

1. čtvrtina ligy pryč a senzační 1. místo v tabulce hovoří za vše. Asi ani nejvěrnější fanoušek Panterů v takovýto průběh nedoufal. Otázkou je, jak se Havířov se současnou situací vyrovná a jak dlouho mu dobré výsledky vydrží. Každopádně k cíli hrát letos play-off mají havířovští nakročeno více než rázně.

Pokud v současné sezóně Havířov ztrácel body, vždy to bylo ve venkovních zápasech. Doma zatím Panteři každého rozsápali. Mezi poraženými byla samozřejmě Kadaň hned v 1. kole, ale i Chomutov, Ústí a další. Naopak vzít našemu soupeři body se podařilo nejprve Mladé Boleslavi po remíze 3:3 a poté i Olomouci s Berounem, kteří si připsali ještě o dva body více než Olomouc. Hokejisté Havířova zatím umějí hrát zejména s těžkými soupeři. Mimo našich regionálních zástupců v 1. lize si poradili i s Jihlavou či Kometou.

Aktuální stav „soupeřova“ kádru

Během úvodních zápasů 1. ligy se v Havířově zatím spoléhá střídavě na dvě brankářské opory. Marek Novotný zatím odchytal 8 zápasů, jeho kolega Radek Masný o tři méně. První jmenovaný, gólman jihlavské Dukly, se vrátil domů z dánského Rödovre a v Havířově by měl nahradit spolu se svým kolegou Michala Maříka.

Oporu obranných řad tvoří především David Galvas, bývalý zadák Opavy, jenž ukončil angažmá ve slovenské Skalici. V současné době ale nemůže pomáhat svému týmu kvůli zranění ramene. O to více se musí snažit vyztužit obranu další platní obránci Ján Vrtík, či Michal Divíšek. Šéfem útočných šiků je zkušený Pavel Zdráhal, který se do Havířova vrátil z Francie. V současné době vede tabulku kanadského bodování 1. ligy se 16 body. V Havířově si zakládají i na vlastních odchovancích. Příkladem je devatenáctiletý útočník Filip Seman, který je s 9 góly nejlepším střelcem 1. ligy a v celkovém kanadském bodování se drží na 2. místě za již zmíněným Zdráhalem.

Statistiky

Mimo již zmíněných statistik útočníků, stojí za připomenutí i hodnocení brankářů. Radek Masný si zatím drží úspěšnost okolo 95% s průměrem 1,77 obdržené branky na zápas. Jeho kolega Marek Novotný se může prezentovat úspěšností 94,77% a průměrem 1,75. Oba gólmani stojí v popředí brankářských statistik 1. ligy.

Poslední utkání soupeře

Poslední utkání odehráli Panteři na ledě Komety Brno. Hrdinou zápasu byl brankář Radek Masný, jenž vychytal pro celek Havířova první letošní nulu. Další cestou k zisku plného počtu bodů byly 2 vstřelené góly Zdráhala. První gól vstřelil v 30. minutě, když se po buly dostal k puku a prostřelil Maláče mezi betony. Druhou branku přidal při přečíslení v 50. minutě. Ani tentokrát nedal brněnskému brankáři žádnou šanci a nekompromisně zakončil pod víko. U obou branek mu asistoval Filip Seman.

Sestavy z posledních utkání

Havířov: Masný - Zientek, Vrtík - Divíšek, Buček - Malinský, Vavruša -- Žůrek, Zdráhal, Seman - Brynecký, Lipina, Mikšan - Lichý, Zdeněk, Rozum - Heider, Sprušil, Sikora

SK Kadaň: Hübl - Meňhart, Vobořil, Žák, Zajíček, Hlavatý, Čuj, Lašek, Tvrdek, Oliverius, Kajer, Hlusička, Švík, Postl, Zika, Derfler, Hahn, Riečičar, Tauš, Švejda