Jánošík znovu na scéně: bohatým ber a chudým dávej!

Katka Hodková | 19.10.2005 | |

V kadaňském kotli dnes nebylo příliš mnoho fanoušků. Ale hrstce nadšenců, kteří fandí barvám svého týmu, předvedli hokejisté neuvěřitelný výkon. Osmá Kadaň sesadila Havířov z prvního místa v tabulce! Hosté se vrhli do utkání bojovně, ale už v první třetině podcenili plácnutou střelu Čuje a od té doby se jen špatně vraceli zpátky na koně. Vyrovnat stihl Havířov jedinkrát. Severočeši mu však dali téměř okamžitou odpověď a znovu se ujali vedení. Třetí třetina pak musela potěšit všechny, kdo mají rádi útočný a produktivní hokej. Góly padaly jeden za druhým. Kadaň nakonec oznámkovala výkon svého soupeře pětkou a sama si uhájila sympatickou jedničku. Přestože byl Jarda Hübl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu, nemůže stále vychytávat nulu.

14.kolo, středa 19.10.2005
Sportovní klub Kadaň - AZ Heimstaden Havířov  5:1  (2:1, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 8.Čuj (Riečičar), 20.Derfler (Zajíček), 47.Hlusička (Postl, Švík), 48.Vobořil (Tvrdek, Oliverius), 51.Oliverius(Kajer, Tvrdek) - 19.Mikšan (Lipina, Vavruša). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 550. Střely na branku: 28:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Meňhart, Vobořil, Plaček, Zajíček, Hlavatý, Čuj, Lašek - Tvrdek, Oliverius, Kajer, Hlusička, Švík, Postl, Zika, Derfler, Hahn, Žák, Riečičar, Švejda.
AZ Heimstaden Havířov: Novotný - Galvas, Zientek, Vrtík, Divíšek, Vavruša, Malinský, Seman, Zdráhal, Žůrek, Mikšan, Lipina, Brynecký, Rozum, Hulva, Zdeněk, Sikora, Sprušil, Heider.

První třetina: Nejzajímavější okamžiky přišly těsně před koncem

Havířov dal hned po úvodním buly najevo, že chce být vítězem. Kadaňský gólman měl v prvních minutách plné ruce práce, mezi jinými vyrážel i nebezpečně vyhlížející střelu Sikory. Hosté díky dravějšímu stylu hry zamkli domácí v jejich pásmu a doslova zahodili klíč. Severočeši pak dlouho bojovali ve vlastních řadách, než se jim podařilo sevření uvolnit. V 8. minutě si Havířov musel rvát vlasy. Kadaňský bek Ján Čuj se po zmateném střídání dostal do pravého kruhu a na Novotného vyslal nepříliš vydařenou střelu. Kotouč doplachtil k pravé tyči, odkud ho Novotný vypíchnul, puk se ale zachoval nevyzpytatelně a odněkud se odrazil zpět za brankovou čáru. Domácí se nečekaně ujali vedení 1:0.

Hosté se snažili okamžitě vrátit zpět do hry. Za zmínku však stojí akce domácích, při níž Vobořil pálil od modré a Tvrdek se před havířovskou svatyní ještě snažil o dorážku, přestože už ležel rozplácnutý na zemi. Pozornost kadaňského gólmana prověřil až ve 13. minutě Malinský. Do konce první třetiny se pak téměř nic nedělo. Pak přišla 18. minuta a s ní první vyloučení. Na trestnou lavici zamířil havířovský Zdráhal a domácí se pustili do přesilovky. Jenže v útočné euforii zapomněli na zadní vrátka, která si bez problémů otevřel David Mikšan. Dravý Panter si po chybě kadaňské obrany vychutnal samostatný nájezd. Rázem bylo vyrovnáno - 1:1.

Těsně před závěrečnou sirénou však přišel blesk z čistého nebe. Po vyhraném buly před havířovskou svatyní si domácí Zajíček vyjel do střeleckého úhlu a prudce vypálil. Novotný jeho střelu vyrazil, ale pro dorážku si okamžitě přijel Petr Derfler, když objel bezmocného brankáře a zavěsil puk do sítě. Severočeši před odchodem do kabin zvýšili na 2:1.

Druhá třetina: Hüblovi neproklouzla ani myš

Kadaň přišla na led posilněna příznivým výsledkem. Jenže Havířov její nadšení brzy utnul a rozjel výkonný stroj. Nejblíže dalšímu srovnání skóre byl Brynecký, který v tempu přihrál mezi domácími obránci najíždějícímu Galvasovi. Hübl jeho násldnou střelu s přehledem vykryl. V 28. minutě se na trestnou lavici podíval produktivní kadaňský útočník Tvrdek. Panteři se v přesilovce ukázali především střelou Divíška, který se snažil zužitkovat fakt, že Hübl měl zakrytý výhled špatným postavením vlastních obránců. Touš však skončil znovu v lapačce. Kuriózní situaci zavinil i krátký závar před brankou domácích, kdy Hübl po několika zásazích dosedl na zadek přímo uprostřed branky. Havířovský útočník Zdeněk se pokusil okamžitě využít svou šanci, ale kadaňský gólman jen zvedl lapačku a se štěstím puk zachytil. Druhá třetina už nepřinesla další zajímavé okamžiky.

Třetí třetina: Havířov vystřídal gólmana

Ve 45. minutě se Mikšan znovu pokusil o samostatný nájezd. Tentokrát ale Hübla nenachytal. Havířovský obránce Galvas pak připravil vlastnímu brankáři horké chvilky. Před bránou chtěl rozehrát, ale místo toho, aby puk vyslal do útoku, posunul ho zpět. Novotný prokázal, že nehlídá jenom soupeře a kotouč včas zastavil těsně před brankovou čarou. Následující akci Severočechů už ale uhlídat nedokázal. Postl zpříma vyslal kotouč na jeho betony, Novotný vkleče vyrazil přímo do náruče Michala Hlusičky, který bez problémů zavěsil. Kadaň odskočila na 3:1.

Hosté si vzápětí své postavení ještě víc zkomplikovali. Divíšek se nechal vyloučit a domácím stačilo pouhých deset vteřin přesilovky, aby zvýšili na 4:1. Bek Milan Vobořil prostřelil Novotného přímo mezi betony. Zoufalý havířovský gólman se nechal okamžitě vystřídat za svého náhradníka Radka Masného. V 50. minutě se k obrovské šanci dostal Panter Zdeněk, ale ani na druhý pokus se mu nepodařilo Hübla překonat. Po chybě domácí obrany neuspěl dokonce ani Hulva, který byl vyhlášen nejlepším hráčem Havířova.

Devět minut před koncem se o slovo přihlásili již tradiční kadaňští střelci. Tvrdek pronásledován obránci přihrál z otočky do středu kluziště přímo na hokejku najíždějícího Kajera. Domácího kapitána zastavil až Masný. Jenže vystřídavší gólman už nepočítal s dorážkou ze strany číhajícího Michala Oliveria. Severočeši si dlouze vychutnávali pocit vedení 5:1. Havířov si v závěru vybral hodně smůly a ke snížení nepříznivého stavu mu nepomohla ani přesilovka.

Martin Gahler, Katka Hodková

Jiří Režnar (trenér Havířovská hokejová): Pan Režnar se po zápase nechtěl vyjádřit. Podle jeho slov nebylo nic, co by k utkání řekl.

Ladislav Kubát (trenér SK Kadaň): My jsme chtěli vrátit Havířovu to, co nám provedli u nich, kdy jsme prohráli 5:1. Tenkrát jim padlo, co mohlo. A to se přesně stalo tady. Řekl bych, že dvě třetiny nehráli vůbec špatně, docela nás tlačili. Ale góly jsme dávali my a to bylo rozhodující. Vyhráli jsme díky tomu, že jsme zlepšili střelbu. Stříleli jsme i ze stran. Krom gólmana hrál dobře ještě Vobořil. Střídal ve dvou obranách, tak toho měl docela dost. Celkově z manšaftu nikdo extra nevyčníval. Se změnami už moc nepočítáme, chceme pracovat s hráči, co máme, aby šla jejich výkonnost nahoru.