Urputný boj o osmou příčku

Míša Sládková | 19.11.2004 | |

Kadaň v tabulce uzavírá prozatímní účastníky pla-off. Rozhodně není jednoduché hlídat osmou příčku, na kterou si brousí zuby každý tým pod ní. Neméně složité bude sobotní utkání na kadaňském stadionu. Hosty budou hokejisté Havířova, kteří mají na poslední postupové místo evidentní zálusk. Svou odhodlanost potvrdili i ve svém posledním zápase s Ostravou, jež porazili 4:2.

Historie klubu

Lední hokej se v Havířově hrál ještě dříve, než vzniklo samotné město. Že je to zvláštní? To sice ano, ale je to čistá pravda. Město Havířov vzniklo v roce 1955, kdežto hokejový klub byl plně funkční již od roku 1928. Hrálo se tak, jak umožňoval led na místním zamrzlém rybníku. Když přišel první sponzor, mohly se KČT Lazy přihlásit do župní soutěže, kterou hráli až do roku 1939, kdy byla přerušena druhou světovou válkou. Obnova přišla s koncem války, po roce 1945. Dlouhou dobu se mužstvo pohybovalo v Severomoravském přeboru. V této době si mohlo město dovolit starosti se stavbou stadionu. Když si i diváci zvykli na nové prostředí, začal boj o vyšší soutěž. Ta se jim podařila vybojovat v sezóně 1967/68. Z druhé národní ligy se za pár let dostali do ligy první. Pak přišla reorganizace a tým klesl do 2. národní ligy. Smířit se s tím ale nechtěli. Nakonec se dotáhli až na postup do extraligy. Vystoupat o příčku výše se jim podařilo v roce 1999. V nejprestižnější soutěži v ČR bojovali čtyři roky. Ročník 2002/3 znamenal opětovný sestup do první ligy, kde můžeme Havířov vídat dnes.

Statistiky vzájemných utkání

Oba celky spolu zápolí tak rádi, že si často svá střetnutí prodlužují. První utkání v minulém ročníku se odehrálo na ledě Havířova. Bojovalo se do posledního dechu. Ani všemožná snaha nepomohla najít vítěze. Mužstva se rozešla za stavu 2:2. Když se hostem stal Havířov, průběh utkání byl velmi podobný předchozímu. Po šedesáti minutách na světelné tabuli svítily dvě dvojky. Na řadu přišlo prodloužení. Více štěstí pro tentokrát měla Kadaň a nakonec vyhrála 3:2. Následovala odveta pod střechou Havířovského stadionu. Tam se již severočeští hokejisté nechtěli přetahovat při nerozhodném výsledku a rozmetli protivníka 6:2. Zato Havířovu se styl rozhodování v nastaveném čase líbil. V posledním vzájemném střetnutí sezóny 2003/4 přiklonili havířovští štěstí na svou stranu a porazili Kadaň 3:4 v prodloužení. V letošním roce okusí Havířov kadaňský led poprvé. Týmy se viděly pouze jednou, na ledě soupeře. Tehdy zápas probíhal poměrně vyrovnaně. Kadaň se dostala do vedení, ale radost jim netrvala dlouho. Domácí vyrovnali jen o několik minut později. V druhé třetině se červené světlo nerozsvítilo ani jednou. Kvalitní výkon předvedli oba brankáři, na kterých si vylámali zuby všichni střelci. V závěrečném dějství padaly branky jak na běžícím páse. Ještě 4 minuty před „závěrečnou sirénou“ měli Kadanští o gól navrch. Příliš krásná vidina jednoznačné výhry pomohla Havířovu k dorovnání na stav 4:4. Opět rozhodovalo prodloužení. Ochromená Kadaň už nebyla pro Havířov těžkým protivníkem. Na rozvlnění sítě se nečekalo dlouho a Havířov zvítězil 5:4.

Poslední zápas Havířova

Poslední zápas sehrál Havířov s Ostravou. Oba týmy potřebují každý bod jako sůl. Podle toho se odvíjelo i utkání. Od prvního hvizdu bylo utkání velmi vyrovnané a pro diváky pohledné. V první třetině lovil ze sítě puk pouze ostravský muž s maskou. Ve stejném tempu se pokračovalo i v druhém dějství. O gólové příležitosti nebyla nouze. Jenom štěstí se přiklonilo na druhou stranu a Ostrava vyrovnala na 1:1. Závěrečná dvacetiminutovka byla rozhodující. Před brankáři bylo co chvíli poměrně horko. Havířovu se podařilo dvěma slepenými brankami odskočit na 3:1. Ostravští cenné body potřebovali a vzali si oddechový čas. Po něm logicky následovalo odvolání brankáře a usilovný boj o „každý puk“. Ve zmateném závěru se ještě gólově zadařilo a utkání skončilo lépe pro Havířov, který vyhrál 4:2.

Aktuální stav kádru Havířova

Budoucí kadaňský soupeř je na kulaté desáté příčce a snaží se vystoupat ještě výše k vysněnému play-off. Kanadskému bodování vévodí poměrně vyrovnaná trojice hráčů. Útočníci Lukáš Říha 14 (8+6), David Mikšan 14 (5+9) a o jeden bod méně má Milan Volák 13 (4+9). Z obránců se nejvíce na gólech podílí Karel Ševčík. Prozatím nasbíral během utkání 11 kanadských bodů za 4 branky a 7 asistencí.

Sestavy z posledního utkání:

Havířov: Mařík -- Vavruša, Šefčík - Mareček, Prokop - Zátopek, Štěpán - Říha, Mikšan, Bouz - Žůrek, Dibelka, Zdeněk - Volák, Syřínek, Sedlák.

Kadaň: Hubl - Hlavatý, Klaus, Meňhart, Pospíšil, Staněk, Vobořil - Bednařík, Derfler, Jabrocký, Kajer, Kuchler, Pech, Polák V., Polanský, Postl, Stavenský, Tvrdek, Žák